Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Stavíte dřevostavbu? ADMD poskytuje bezplatné poradenství již 15 let

Stavíte dřevostavbu? ADMD poskytuje bezplatné poradenství již 15 let

Petra Vaňková | Středa, 15. duben 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Poněkud tajemně působící zkratka ADMD není zájemcům o obor dřevostaveb určitě neznámá. Jde totiž o jediné profesní sdružení – Asociaci dodavatelů montovaných domů, které na území naší republiky v tomto odvětví působí. Patnáct let je určitě vhodnou příležitostí k ohlédnutí do historie a představení vize do budoucna. S předsedou asociace Ing. Vratislavem Blahou, CSc. jsme si povídali o smyslu a poslání organizace, její činnosti a výhodách, jaké může stavebník získat, pokud se rohodne na asociaci obrátit. 

Opravdu potřebuje tak malá země jako je Česká republika profesní sdružení dodavatelů dřevostaveb?

 DSC2222Cíli ADMD je prosazování kvalitních dřevostaveb na trhu v ČR, kultivování podnikatelského prostředí a popularizace oboru. Myslím, že takové cíle si může stanovit každá země bez ohledu na její velikost. Prioritním cílem asociace je permanentní komunikace v oblasti zabezpečení kvality pro tento segment stavebnictví, respektive kvality dřevostaveb pro zákazníky. Rádi bychom, aby se asociace stala pro zájemce o dřevostavby plnohodnotným a cenným partnerem, který usnadní stavebníkovi výběr dodavatele jeho nového domova.

Kdy Asociace dodavatelů montovaných domů vznikla a jaké byly její začátky?

Asociace byla založena a zaregistrována v roce 2000. Už v té době vznikla potřeba jak organizovaného a koordinovaného řízení výrobců dřevostaveb v České republice, tak i zviditelňování a prosazování progresivní technologie – staveb na bázi dřeva, v rámci našeho stavebnictví. Vzhledem k dynamickému rozvoji dřevostaveb u nás a s ohledem na členství ADMD v Evropském svazu montovaných domů (EFV) došlo v roce 2013 k reorganizaci řízení asociace, její činnost se ještě více zprofesionalizovala a tím i zkvalitnila a zaktivizovala. Výsledkem je rostoucí pozitivní image asociace jako rovnocenného partnera nejenom ze strany různých organizací, médií a institucí, ale především ze strany potenciálních zákazníků, kteří se na nás často obrací se svými požadavky, dotazy a připomínkami.

Můžete přiblížit vaší filozofii a princip fungování?

Jedním z hlavních cílů Asociace dodavatelů montovaných domů je prosazování filozofie udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů, a proto propagujeme dřevo a další produkty na bázi přírodních a ekologických surovin jako stavební materiály nového tisíciletí.

Nástrojem pro naplnění cílů ADMD je certifikace podle Dokumentu národní kvality. Splnění podmínek této směrnice je hlavním kritériem vstupu firmy do Asociace. V posledních dvou letech si asociace stanovila kromě zajištění a garance kvality staveb svých členů také cíle při zajištění jistoty a spokojenosti zákazníků.

Co přináší asociace koncovému zákazníkovi? Proč by se měl rozhodnout pro dodavatele, který je vaším členem?

Vzhledem k rostoucí poptávce po dřevostavbách se i v tomto oboru každoročně objevuje řada nových výrobců, kteří ne vždy disponují potřebným know-how a technickým, technologickým a výrobním zázemím. Proto se snažíme trh kultivovat a za klíčové atributy naší práce považujeme ověřenou kvalitu, jistotu a spokojenost zákazníka. Dobrá firma přináší také odpovídající záruky na provedené dílo – například na nosnou konstrukci domu to bývá až třicet let. To mohou malé firmy garantovat jen velice těžko, a pokud ano, může se stát, že v případě potřeby řešit závadu například po deseti letech, už nebudou existovat. Netvrdím, že pouze firmy, které jsou sdruženy do ADMD jsou dobré a kompetentní a jiné ne. Pokud se ale zákazník rozhodne postavit si svůj nový dům od firmy, která je sdružena v asociaci, bude mít mnohem větší jistotu, že jeho dům bude vyroben a postaven kvalitně a v souladu se všemi platnými normami a předpisy.

Členové Asociace dodavatelů montovaných domů nabízí svým zákazníkům kromě certifikované kvality staveb důsledného dodržování všech platných norem a předpisů a serióznosti a profesionality během celého procesu zakázky, také řadu dalších činností a služeb, například:

 • Kompetentní a komplexní odborné poradenství ve všech otázkách týkajících se výstavby dřevěných montovaných domů a to od návrhu vhodné dispozice, odpovídající potřebám zákazníka, až po řešení moderní domácí techniky.
 • Individuální přístup ke každému stavebníkovi na vysoké odborné a etické úrovni, založené na etickém kodexu členů.
 • Spolupráci při zajištění výhodného financování nového domu u spolupracujících bank (Česká spořitelna, Hypoteční banka), s nimiž rdlouhodobě spolupracujeme na základě osvědčených produktů, určených speciálně pro dřevostavby.
 • Možnost prohlídky vzorových a referenčních domů na území celé České republiky.
 • Spolupráci v rámci zajištění stavebního řízení a při realizaci základové desky nebo sklepa včetně nezávislého a objektivního doporučení vhodného a kompetentního pracovníka pro výkon funkce stavebního dozoru investora.
 • Možnost obrátit se na smírčí orgán ADMD (ombudsmana) v případě, že zákazník není s průběhem výstavby nebo s přístupem zhotovitele svého domu zcela spokojen.

Jaké domy asociace prosazuje?

14Jak už název napovídá, prosazujeme montované domy, přičemž se zatím orientujeme na domy, které jsou postaveny výhradně na bázi dřeva. Vycházíme při tom z obdobné filosofie ze sousedních zemí (Rakousko, Německo), kde místní asociace pod pojmem „Fertighausverband" také zastřešují výrobce, kteří staví pouze domy na bázi dřeva.

A proč právě domy ze dřeva?

 • Výborná kvalita (dřevostavby jsou většinou vyráběny kvalifikovanými pracovníky v moderních krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů).
 • Vynikající tepelněizolační vlastnosti (téměř všechny domy se dnes již staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu).
 • Rychlost výstavby (od jednoho týdne po jeden měsíc, podle stupně dokončení domu).
 • Příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování.

Každá mince má dvě strany, a tak se i dřevostavby určitě potýkají s nějakými riziky...

Riziko rozvoje dřevostaveb u nás vidím v tom, že na trhu se objevila a objevuje řada malých firem, které nedisponují odpovídajícím know-how a mnohdy nedodržují ani základní normy a předpisy. Doufám, že tyto firmy skončí tak rychle, jak začaly, protože informovaný zákazník by si takový dům neměl koupit. Je třeba, aby se stavebník pečlivě seznámil s referencemi a ověřil si historii, zázemí a celkovou kvalitu firmy, u které si dům objedná. V tomto směru nabízíme bezplatné poradenství. Pokud bude jakýkoliv potenciální stavebník potřebovat informace, může se na Asociaci dodavatelů montovaných domů obrátit.

Jaké novinky chystáte pro letošní rok?

Jednou z našich stěžejních akcí v letošním roce bude Den dřevostaveb 2015, který se bude konat v sobotu 25. dubna 2015 na území celé České republiky. Všem zájemcům umožní prohlédnout si hotové a zabydlené dřevostavby na vlastní oči, prozkoumat všechny detaily a dozvědět se od kvalifikovaných zástupců a prodejců jednotlivých firem informace o cenách, možnostech financování, průběhu stavebního řízení a časovém harmonogramu zakázky, záruce, vybavení domů domácí technikou apod. Jinými slovy se dá říci, že se jedná o den otevřených dveří ve vybraných dřevostavbách v ČR. Do akce bude zapojeno kolem padesáti vzorových domů většiny členů ADMD. Pokud se zájemci o novou dřevostavbu na základě prohlídky vzorových domů rozhodnou, že si dům koupí a smlouvu se zhotovitelem uzavřou rychle, mohou se již na Vánoce roku 2015 nastěhovat a užívat si příjemného a energeticky úsporného bydlení v nové dřevostavbě.

Děkujeme za rozhovor.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop