Lucie Němcová | Čtvrtek, 05. leden 2017 |

Malá dánská vesnička Sjælland je místem koncentrace rekreačních objektů, kam rodiny unikají z městského ruchu a v panenské severské přírodě nabírají nové síly. Jedním z domů určených k odpočinku v letních měsících,je právě tato elegantní stavba z dílny architektonického studia JVA.
Intenzivní vítr je pro tento kraj typický, proto tradiční stavení využívají osvědčenou kompozici – objekty jsou orientovány kolem malého nádvoří, čímž vzniká příjemný a chráněný prostor.


Elegantní dřevostavba z pěti částí
Nejinak je tomu i v případě této elegantní novostavby složené z pěti částí, kde každý z možných uživatelů najde své místo šité na míru. Na 123 m2 zastavěné plochy je k dispozici budova s kuchyní, objekt pro rodiče, děti, hosty a technické zázemí. Uvnitř jednotlivých objektů nejsou žádné komunikační plochy jako chodby nebo schodiště. Je tak minimalizována zastavěná plocha a obyvatelé využívají daleko více venkovní prostředí. Mezi jednotlivými hmotami vznikají zákoutí krytá před větrem, která jsou místem pro zeleň, záhony nebo odpočinek. To vše je pohodlně přístupné z malého vnitřního nádvoří.


Dřevostavba uprostřed hravé kompozice
Hřeben i římsa všech dílčích objektů jsou ve stejné výšce. Liší se pouze šířka a délka domů, což vytváří střechy různých úhlů a vzniká tak hravá kompozice. Na vnitřním nádvoří je použit kámen tmavé barvy, díky které přes den akumuluje teplo ze slunce a celý večer pak příjemně sálá. Střechy a část stěn jsou pokryty hliníkovým vlnitým plechem stříbrné barvy a štítové stěny jsou obloženy dřevem ze sibiřského modřínu.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…