Tisk
Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

DAS | Pátek, 10. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem letošního mistrovství ale zároveň pódiem pro doprovodný kulturní program, vyhlídkovou věží i lezeckou stěnou.

Dřevěný lyžař v číslech

Lyžař ve sjezdovém postoji je vysoký 19 m a jeho lyže jsou dlouhé neuvěřitelných 15 m. Opláštěný je kompletně speciálně navrženými panely NOVATOP. Edy je vytvořen z 637 trojúhelníků smrkových panelů, každý trojúhelník je originál. Tělo tvoří dohromady téměř 65 kubíků dřeva z toho 1.300 běžných metrů různých hranolů. Spoje mezi jednotlivými díly jsou dlouhé 1,25 km a pro zajištění statiky bylo vyvrtáno 18.000 otvorů.

dřevěný lyžař plánydřevěný lyžař výroba 1výroba dřevěného lyžaře
Co lze nakreslit, jde i postavit

Největší zásluhu na tomto unikátním projektu má uznávaný architekt Hermann Blumer, jehož odvážné projekty zná celý svět. A je pověstný větou: „Co lze nakreslit, lze i postavit!" Na celém projektu se podílel rozsáhlý tým statiků, konstruktérů a tesařů. „Na začátku jsme byli velmi skeptičtí," říká Martin Wyss z realizační společnosti Kuratle&Jaecker. „Jednalo se o vysoce komplikovanou zakázku po technické stránce a čas byl jasně vymezen. Nemohli jsme si dovolit žádné chyby. Definitivní rozhodnutí o realizaci padlo až 24. října 2016 a výroba na CNC strojích mohla začít až 9. prosince, jakmile do Švýcarska dorazily speciálně navržené panely NOVATOP. Montáž na místě trvala 14 dní. Jsme na celý projekt velmi pyšní! Tak výrazný symbol nemělo ještě žádné mistrovství."

dřevěný lyžař přepravadřevěný lyžař zdvih jeřáběmdřevěný lyžař detail z boku
uvodka dřevěný lyžařV dřevěný lyžař spodní pohleddřevěný lyžař v barvách
Dřevěný lyžař Edy je projevem důvěry

„Máme rádi takové výzvy," dodává s úsměvem Jiří Oslizlo z týmu NOVATOP. „Dodat naše panely pro tak fantastický projekt je pro nás především důkazem důvěry ve vysokou kvalitu našich produktů a lidí, kteří se na jejich výrobě podílejí. Děkujeme Hermannovi Blumerovi za tuto příležitost a našemu obchodnímu partnerovi Kuratle&Jaecker za záštitu celého projektu a dlouholeté a úspěšné partnerství.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop