Tisk
Dřevostavba jako had, zavěšený v koruně stromu

Dřevostavba jako had, zavěšený v koruně stromu

Lucie Němcová | Čtvrtek, 18. leden 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Výzvy bývají pro mnohé architekty lákavým zpestřením práce. Mezi takový druh projektu lze nepochybně zařadit návrh obydlí mezi stromy v téměř sto let starém portugalském parku Pedras Salgadas. Úkolu se zhostili architekti Luís Rebelo de Andrade a Tiago Rebelo de Andrade a výsledkem jsou dva nenápadné objekty připomínající divokou zvěř.

Dřevostavby v modulární architektuře

Projekt těchto dvou domů navazuje na celkovou revitalizaci a návrh parku Pedras Salgadas v portugalském městě Bornes de Aquiar a byl vyvíjen ve spolupráci se společností Modular Systém jako modulární architektura. Původní ideou byly objekty vzdálené od pravoúhlosti a zavedených konceptů spojených s modulárními konstrukcemi.

211 ok

Základem fantazie tvůrců je primitivní chýše a divoké zvíře. Výsledný tvar staveb, konstrukce a použité materiály společně evokují let hada mezi stromy. Stejně jako divoké zvíře v přirozeném prostředí, dům se náhle objeví v zorném poli pozorovatele.

204 ok
Dřevostavba jako studio na stromě

Každé studio na ploše 27 metrů čtverečních nabízí obytný prostor s kuchyní a koupelnou. Výběr materiálů přispívá ke spojení s přírodou a zároveň podporuje dokonalou symbiózu mezi domem a parkem. Architekti využili nových technologií testovaných na prototypech, které dovolují jednoduchou nosnou konstrukci. Díky přírodním surovým materiálům – břidlici a dřevu, objekt téměř není vidět. Hlavní pozornost tak patří parku, a tak to má být.

178 ok

Udržitelný rozvoj a ekologie byly při vývoji projektů jedním z hlavních témat, mimo jiné také proto, aby byl co nejvíce vykompenzován zásah do lokality cenného parku. Objekty jsou zatepleny několika vrstvami izolace, mají systém opětovného využití vody, solární panely a osvětlení pomocí LED technologie s velmi nízkou spotřebou. Půda pod domy není zatížena žádnou nepropustnou plochou.

256 ok

Široké veřejnosti budou k dispozici také další modely těchto domů jako Mountain Snake House, Snake River House a Sand Snake House, jejichž rozměry a materiály půjdou snadno přizpůsobit různým podnebím a potřebám regionů od pobřežních oblastí, hor až po městské prostředí.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop