a.janousek | Čtvrtek, 22. únor 2018 |

Při stavbě japonské dřevostavby bylo hlavním záměrem zachovat ráz a půvab 50 let starého domu, na přání stavebníka pak bylo nutné myslet i na oddělené soukromí. V průběhu plánování přestavby domu pro mladý pár vzniklo propojené prostředí, a to směrem nahoru i do sousedního okolí.
2017: Japonsko, poblíž města Nagoya
V původním dřevěném domě žila matka současného majitele, nyní "pod její střechou" žije mladý japonský pár.
V nově postaveném domě si jeho obyvatelé užívají asi nejvíce efektu průlomově řešeného přechodu dvou pater. Nízko posazený strop slouží díky mnoha otvorům tu jako police, tu jako přepážka; a zastupuje tak částečně i roli funkčního nábytku. Rozlehlý půdní prostor je navíc díky absenci pevných bočních stěn v kontaktu s okolním světem.
Prohlédněte si 30 počet fotografií ve foto videospotu (1:18)
Neexistuje zde žádný definitivně specifikovaný prostor, vše lze flexibilně měnit, třeba dle nálady nebo momentální potřeby.
Děravá hranice japonského domova
Domov mladých Japonců je tak děravou hranicí rozdělen na dva světy, které jsou vzájemně propojovány, jak se komu zachce. Nahoře se odehrává tradiční a proměnlivý příběh, dolní patro je zázemím pro jistotu, soukromí a intimitu. Víc nám současný dům pravděpodobně splnit nemůže.
Architekti: 1-1 Architect
Místo: Japonsko, Chiryu, Nagoya
Obytná plocha: 454 m²
Realizace: 2017 Vaše komentáře (1)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…