Tisk
Chata v bažině – dřevostavba velmi netypická!

Chata v bažině – dřevostavba velmi netypická!

Michal Babor | Pátek, 09. březen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Představte si desetiakrovou parcelu za městem uprostřed mokřin, kam nevede cesta, kde není voda ani elektřina, ukrytou v lese nedaleko města, přesto nezasaženou civilizací ani turisty. Co jiného můžete na takovém místě postavit než přírodě blízkou dřevostavbu? Keith Moskow a Robert Linn z bostonského ateliéru Moskow Linn Architects navíc vytvořili dřevostavbu velmi netypickou!

Původně zemědělský pozemek obdělávaný naposledy v předválečných letech byl sice určen k zastavění, ale absence přístupové komunikace a všech sítí předem vylučovala stavbu konvenční rekreační budovy. Zrodil se tedy plán vytvořit čtyři samostatné chatky subtilní konstrukce, které nevyžadují složité kotvení a náročné zemní práce, sdružené kolem nezastřešené desky s ohništěm.

Moskow Linn Architects dřevostavba netypické

V „jídelní chatce" si návštěvníci mohou užívat sluníčka a kochat se výhledem na lesy, protože její střecha je tvořena pouze trojúhelníkovým rámem z překližky, a to bez jakékoliv výplně. Na severní straně je „provozní chatka" zastřešená hliníkovou střechou a sloužící jako spižírna, sklad a kompostovací záchod. Na západní a východní straně jsou situovány „ložnice", jejichž střešní plášť tvoří pouze průhledný sklolaminát.

Moskow Linn Architects chatky v bažině


Ke konstrukci použili Keith Moskow a Robert Linn sloupkový systém four by four opláštěný překližkou. Není obvyklé, aby architekti pracovali na stavbě sami, vlastníma rukama, pouze s pomocí známého tesaře. Z odřezků dřeva, které zbyly po konstrukci chatek, zhotovili jídelní stůl, lavice a poličky, ze zbytku pak postavili ohniště. Základní vybavení objektu tvoří čtyři lůžka umístěná v ložnicích a čtyři židle rozestavěné kolem ohniště. Pro architekty, kteří museli nejprve posekat zarostlou parcelu a pak lopatami vykopat základy, to bylo dobrodružství, jaké prožíval spisovatel a filozof Henry David Thoreaua, jehož útočištěm se na nějakou dobu stal srub u rybníka Walden. „Rybník Walden je však mnohem pěknější místo než tato bažina," zažertoval Keith Moskow.

 

V dřevostavby do trojůhelníkuV dřevostavby do bažiny

Když se odsud v zimě zahledíte směrem k městu, můžete přes husté křoviny spatřit střechy jeho budov, avšak lokalita sama zůstává městu stále utajena. V létě je chata obklopena buky, cedry, tsugami a bujným porostem vistárie. Lesy v její blízkosti jsou útočištěm pro sviště, nejrůznější ptactvo, jeleny a jinou divokou zvěř. A co víc: Pokaždé, když se zde architekti sejdou u táboráku a opékají si na ohni všelijaké dobroty, vybaví se jim v tomto tajuplném místě vzpomínky z dětských let.

www.moskowarchitects.com

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop