Michal Babor | Čtvrtek, 23. srpen 2018 |
Zatímco venkov se díky přírodě s horkými dny posledních dnů ještě dokáže vyrovnat, města trpí. Přesněji řečeno trpí jejich obyvatelé, kteří zejména v centrech jen těžko hledají trochu chladnějšího stínu. Brno proto vyzkoušelo nový typ městského mobiliáře, který dokáže doplnit do města potřebnou ochlazující zeleň a přitom dobře hospodařit s dešťovou vodou.
City Cell Prototype (tzv. městská buňka) je lehká dřevostavba hospodařící s dešťovou vodou, která je ze střechy svedena do nádoby biofiltru. Ten za pomoci své skladby, osazených rostlin a stromů čistí vodu od nečistot. Voda je po filtraci přečerpána do zásobní nádrže, odkud je vedena systémem kapkové závlahy k dalším rostlinám ve speciálně navržených květináčích zavěšených na stěnách buňky. Zeleň umístěná na konstrukci a v biofiltru ochlazuje své okolí, produkuje kyslík a zachycuje nečistoty. K ochlazení mikroklimatu přispívá také odpařování vody z biofiltru.
Městská buňka je zatím umístěna pouze na Malinovského náměstí v Brně, pokud se ale osvědčí, uvažuje město pro příští rok o instalaci dalších kusů na jiná místa, kde se lidé na velkých rozpálených plochách potřebují skrýt před sluncem a ochladit.
Dřevěnou buňku vyvinuly Veřejná zeleň města Brna spolu s platformou NEXT Institute, která se dlouhodobě věnuje problematice adaptace měst na změnu klimatu. Postavení malé dřevostavby v centru města je osvětou a přiblížení problematiky přehřívání města a hospodaření s dešťovou vodou veřejnosti. Celá konstrukce se skládá z několika modulů, takže lze prototyp rozmontovat a další rok ho přemístit na jinou lokalitu.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…