Dagmar Šimonová | Pátek, 30. listopad 2018 |
Projekt architektonického ateliéru Mimosa, který se zabýval návrhem dřevostavby v záplavovém území Berounky, zůstal nakonec jen na papíře – investor se rozhodl pro výstavbu v jiné lokalitě. Zdařilý návrh byl ale nakonec použit alespoň do soutěže Dřevěný dům, kde ho porota ocenila v kategorii mimořádná odměna.
Investor oslovil architekty z ateliéru Mimosa s žádostí návrhu dřevostavby na pozemku nedaleko řeky Berounky. Ten se ale bohužel nacházel v záplavovém pásmu, kde stavební předpisy vyžadovaly osazení domu jeden a půl metru nad okolní terén.
Běžné řešení - kopeček
Běžným řešením je v takových případech vybudování „kopečku", na který se dům posadí. Z hlediska využití zahrady ale takové východisko není zrovna ideální, proto chtěli architekti vymyslet něco jiného.
Nové řešení - dřevostavba "na nožičkách"
Aby splnili požadavek, posadili dřevostavbu „na nožičky". Odpadly tak radikální úpravy terénu a k tomu vytvořili prostor navíc pod samotným domem. Ten je využíván jako kryté parkovací stání.
Dřevostavba pro příměstské prostředí
Dřevostavba je navržena na pozemek o velikosti 45 x 20 m, orientovaném východo-západním směrem. Svým pojetím je ideální do architektonicky nesourodého prostředí, typického pro příměstské bydlení.
Dispozice
Dispozičně je standardně rozdělena na pobytovou denní část v přízemí a ložnicové patro.
Přízemí je přístupné přes zádveří v jihovýchodní části, na které navazuje šatna s technickým zázemím domu, WC a prádelna. Hlavní obytný prostor se otevírá jižním směrem, dominuje mu krb a dvouramenné schodiště do patra. Jižní terasa svým tvarováním překonává výškový rozdíl mezi terénem a domem.
V patře jsou navrženy tři pokoje, koupelna a WC, přístupné přes předsíňku s úložným prostorem a shozem prádla.
Technické parametry
Konstrukční systém: | Dřevostavba z prefabrikovaných panelových dílců s výplní z minerální vlny s dodatečným vnějším zateplením. |
---|---|
Základy: | Železobetonová deska nad terénem. Sloupy jsou založeny na základových pasech, železobeton je pohledový, bez dodatečné povrchové úpravy. |
Střecha: | Sedlová střecha se sklonem 33 stupňů, pokrytá titanzinkem. |
Fasáda: | Plášť z barevné exteriérové překližky. |
Energetická koncepce: | Nadstandardní zateplení obvodových stěn, eliminace tepelných mostů, tepelné zisky jižním prosklením, rekuperace tepla z odpadního vzduchu. Vytápění je navrženo vzduchem s nucenou ventilací. |
Mohlo by vás zajímat: Jak by se během záplav chovala roubenka nebo srub?
Velká voda nemusí být pohroma
Stavěli byste svou dřevostavbu v záplavové oblasti?
Zapojte se do diskuze pod článkem a pošlete nám váši odpověď na otázku, zda byste se rozhodli postavit svou dřevostavbu v oblasti možných záplav.
Byla by to dřevostavba na klasické základové desce, nebo jiné řešení, které je připravené na velkou vodu? Za vaše komentáře předem děkujeme.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…