Michal Babor | Pátek, 30. srpen 2019 |
Nikdo asi nepochybuje o tom, že do zahrady patří místo pro odpočinek. Může jím být dřevěná terasa, besídka, altán – nebo čajový domek. Lenka Křemenová a David Maštálka ze studia A1Architects navrhli takovou zcela originální mini dřevostavbu do zahrady na severu Moravy.
Nečekejme však žádný závan Orientu. Jediné, čím se architekti nechali inspirovat, jsou pouze funkce a do jisté míry použité materiály. Čajový domek je určen pro menší, uzavřenou společnost, která se při pití čaje věnuje lehké konverzaci a meditaci. Obrácení pozornosti do nitra člověka podporuje nejen střídmé zařízení interiéru, ale také bezprostřední kontakt s přírodními materiály.
Lenka Křemenová s Davidem Maštálkou navštívili několik čajových domků přímo v Japonsku, že by však chtěli umění jejich stavitelství napodobovat, odmítají – snaží se o vlastní interpretaci, poměrně odlišnou od japonského stylu a vlastně i funkce.
Minimalismus čajového domku v Ostravě se uplatňuje nejen v jeho rozměrech (půdorys 180 x180 cm), ale také v jeho vybavení: široká, hluboká dřevěná lavice určená pro sezení je pohodlnější variantou podlahových rohoží, na nichž se při rituálu pití čaje sedává v Japonsku. Ve svém nitru skrývá lavice vysouvací zásuvku sloužící jako ohniště a další úložné prostory.
Hlavní nosná konstrukce mini domku je vytvořena z dubového masivu, opláštění z dubové dýhy, lavice a podlahy jsou modřínové. Také vnější plášť je modřínový, jeho povrch však byl upraven opalováním.
Výhledy do tří stran lze libovolně regulovat a také kombinovat díky masivním zvedacím a posuvným okenicím – domek se tak může maximálně otevřít do zahrady stejně dobře jako zcela uzavřít a být osvětlen pouze kruhovým světlíkem ve střeše. Podle jejího charakteristického tvaru získal domek přezdívku Klobouk. Modřínové šindele časem získají přírodní šedou patinu.
Neméně zajímavý je také vnitřní plášť střechy. Pojistnou hydroizolaci pod šindeli zakrývá závoj z jemných latí spojovaných sisalovým provazem a zužující se směrem ke světlíku. Reminiscence slunečních paprsků není náhodná – domek se využívá i za nepříznivého počasí; pak stačí zvednout hlavu a nechat proudit slunce nejen na tělo, ale i do duše.
Foto: A1Architects
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…