Komerční sdělení | Čtvrtek, 26. září 2019 |
Mít originální nápad je jedna věc a někoho o něm přesvědčit a nadchnout ho pro něj, to je věc jiná. Dřevostavba ve tvaru písmene C ve Flavonu v severoitalském Trentinu evokuje dlaň, která jako by budovu chránila. Nic běžného pro Flavon, který si velmi zakládá na tradici. Koncept je neobvyklý, stejně jako šest kmenů u vchodu.
Architekt Karl Heinz Castlunger je v jižním Tyrolsku průkopníkem v oblasti dřevostaveb, jeho koncept Casa Giovannini ve Flavonu v Trentinu proto vzbudil značnou pozornost. Své stavby se totiž vždy snaží co nejlépe zakomponovat do okolí, ale ve Flavonu nenašel jediný záchytný bod, protože v této oblasti jenom málokdy navrhují domy architekti a výstavba se orientuje především podle nákladů. O to větší pozdvižení proto Castlungerův koncept v italské vesnici vyvolal.
Stavebník, který sám obchoduje s dřevem, chtěl použít vlastní materiál – což se kromě jiného povedlo formou působivě integrovaných šesti kmenů. Stavební pozemek leží uprostřed ovocných sadů a takové řešení se přímo nabízelo. Firmy pro realizaci stavby si stavebník vybral sám.
obr.: detail integrovaných šesti kmenů
Průběh prací byl hladký, i když půlkulatá střecha rozhodně není běžným úkolem a v této oblasti na ni člověk sotva narazí. PREFA Prefalz se u tohoto projektu osvědčil jako ideální materiál, a zdárné realizaci záměru napomohla i dlouholetá zkušenost architekta. Velkou výzvou byla instalace střechy pro mladého klempíře Claudia Gasperettiho ve Flavonu: „Casa Giovannini byl opravdu neobvyklý a mimořádně náročný projekt. V okolí naleznete pouze pozemky s tradičními stavbami, jako jsou zemědělské statky, rodinné domy a kostely. A najednou se tu objeví půlkulatá, skoro válcovitá stavba s hliníkovým plechem na střeše. Výsledek musel být více než perfektní. Nové křivky střešní konstrukce nadto vyžadovaly i nový přístup k práci a důkladný výběr materiálu. Téměř polovinu plochy jsme zakružovali, ohýbali a lemovali. Bylo tu i hodně náročných detailů," upřesňuje Claudio Gasperetti, který na stavbě pracoval se svými kolegy více než měsíc. „V minulosti jsme realizovali většinu netradičních zakázek z mědi," vzpomíná Gasperetti.
obr.: detail půlkulaté střechy
Nyní jeho firma upřednostňuje práci s hliníkovou krytinou – střešními a fasádními systémy PREFA. „S hliníkem se dá doslova kouzlit. Je stabilní, ekologický, odolný a přitom tak tvárný. Můžete s ním pracovat tak, jako s žádným jiným materiálem. S hliníkem pokryjete úplně vše," konstatuje a s úsměvem dodává: „Paradoxně nejnáročnější proto nebyla pokládka samotné falcované krytiny, ale instalace šestice dřevěných sloupů u vchodu domu."
Info: www.prefa.com
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…