Experimentální soběstačný dům z modulů slouží jako školní pomůcka

Experimentální soběstačný dům z modulů slouží jako školní pomůcka

Markéta Kristová | Úterý, 15. listopad 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Výstavba modulárních dřevostaveb se realizuje primárně formou rodinných domů, rekreačních chat nebo kanceláří. Stále více se z modulů staví také školky, firmy i sauny, ale modulární stavba jako školní pomůcka, to tu ještě nebylo. Střední škola elektrotechnická v Ostravě přišla s jedinečným projektem experimentálního modulárního domu, sloužícího k výzkumu různých typů zdrojů energie, především té solární.

Projekt modulárního domu si vymyslelo vedení školy


Před nějakým časem oslovila Střední škola elektrotechnická v Ostravě realizační firmu Eko modular za účelem realizace modulární experimentální stavby, ve které budou jejich studenti zkoumat všechny moderní trendy vytápění, chlazení, výměny vzduchu a dalších pokrokových záležitostí. Vedení školy především oceňovalo modulární dřevostavby, a to zejména pro jejich jednoduchost a rychlost realizace. Od A do Z si vymysleli svůj vlastní projekt, který jim Evropská unie a kraj zafinancovali. Vybraná dodavatelská firma jim pak pomohla projekt zrealizovat.

DrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školuDrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školu

 

Experimenty energetického rázu


V experimentálním soběstačném domě budou studenti po dobu pěti let sledovat energetickou náročnost i výkonnost. Stavba je vybavena fotovoltaikou, fototermikou, rekuperací a solárními panely. Bude mít ovšem také praktické využití – díky stavbě přibyla ve škole jedna nová učebna, která se dá využít jak pro běžnou výuku, tak pro sledování reálných odběrů domu. Kromě výuky budou v experimentální domě probíhat exkurze, školení, dny otevřených dveří a další akce pro veřejnost.

DrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školuDrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školu

 

Perfektní umístění modulární dřevostavby v areálu školy


Umístění experimentálního domu reaguje na samotnou potřebu objektu – tedy využití solární energie a zároveň prostorových možností v areálu školy. Proto vedení školy zvolilo umístění stavby v návaznosti na nároží stávající budovy školy na ploše bývalého hřiště s běžeckou dráhou, která se nevyužívá. Modulární dřevostavba se skládá ze dvou modulových prvků obdélníkového půdorysu, které jsou spojeny delší stranou a vzájemně posunuty. Jejich půdorys tvoří písmeno Z. Součástí objektu je přisazené ocelové schodiště sloužící jako obslužné pro možnost prohlídky technologií solárních panelů na střešní ploše.

DrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školuDrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školu

 

Výjimečné výsledky blower-door testu stavby z modulů


Pasivní a nízkoenergetické standardy dřevostaveb se zjišťují tzv. blower-door testem. Vzduchotěsnost staveb bývá totiž velmi různá a právě podle ní se pozná kvalita realizátora. Od loňského roku dělá firma Eko modular blower-door test standardně u každé své realizace. Tato nedestruktivní metoda testování zjišťuje, jak vzduchotěsná jsou okna, stěny a střechy.

Blower-door test určuje průvzdušnost obálky budovy a funguje na základě tlakového spádu – speciální zařízení vytvoří tlakový rozdíl mezi interiérem a exteriérem. Díky tomu se zjistí množství vzduchu, které je nutné přivést pro udržení daného tlakového rozdílu mezi vnitřkem budovy a venkem. Nejvyšší možná hodnota pro splnění je 0,6, výsledky experimentálního domu v areálu střední školy však byly mnohem lepší – dosáhl 0,47, čímž stavbu zařadil do kategorie A = mimořádně úsporná, což je výborný výsledek.

Realizační firma Eko modular s.r.o. srdečně děkuje vedení Střední školy elektrotechnické v Ostravě, že se nebojí v českém školství experimentovat a posouvat možnosti výuky neustále kupředu.

Více informací a realizace modulárních dřevostaveb firmy Eko modular→

 
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop