Tisk
Eko-bydlení s květinami, které zlepšují prostředí v interiéru

Eko-bydlení s květinami, které zlepšují prostředí v interiéru

Čtvrtek, 16. červen 2011 |

Přidat na Seznam.cz Obecně se snažíme vyhýbat  v interiéru formaledyhům a benzenům a jiným škodlivinám, na nulu jejich úroveň většinou nesnížíme – kromě nábytku a podlahovin jsou také v obalech a čisticích prostředcích. Pomoci nám s nimi může ale nečekaný spojenec – rostliny.

Rostliny proti škodlivinám

BegonieNěkteré rostliny mají důležitou a vysoce praktickou vlastností. Umějí totiž snížit úroveň některých nebezpečných látek v ovzduší interiéru, čímž nám pomáhají vytvořit zdravé bydlení. Důležité je to například v kuchyni - i když se totiž v celém bytě snažíme eliminovat pojiva, formaldehydy, laky v nábytku a podlahovinách, v kuchyni je to jinak. Tam se uvolňuje formaldehyd i z papírových, kartonových obalů, překližek a čisticích prostředků. Formaldehyd přitom může způsobovat například bolesti hlavy a zapříčiňuje i potíže s dýchacími cestami. Syntetická vlákna, plasty a detergenty mají ještě jeden problém: obsahují benzen, který je odpovědný za podráždění očí i kůže nebo celkovou únavu.

Které rostliny vybrat

starr-090922-5251  CCchrysanthemum-burgundy-1024x768Které rostliny tedy mají tu moc škodliviny eliminovat? Agáve a begónie pohlcují benzen, umí to ale i břečťan. Proti formaldehydům a pro příjemné bydlení si pořiďte tchynin jazyk, funguje na ně i aloe vera, filodendron a chryzantéma. Se škodlivinami v interiéru nám tedy mohou pomoci nenáročné rostliny, které často mají dužnaté listy, ale vedle nich také dekorativní begónie a chryzantéma.

Nezmar z rodu agávovitých

bSansevieria_trifasciata2Sansevieria trifasciata ,Laurentii´ z rodu agávovitých (tchynin jazyk) je rostlina velmi přizpůsobivá prostředí, dokonce se o ní říká, že přežije téměř kdekoliv. Opravdu je to tak; protože není zrovna v módě, často její dlouhé tuhé jazyky najdeme někde v igelitce u popelnice. A i tam je pořád vitální. Když ji vezmete domů, odmění se vám zlepšením a pročištěním vzduchu. Můžete ji pěstovat i v hlubokém stínu, stačí ji dokonce jen umělé osvětlení. Snese suchý vzduch, pokles teploty a přežije i vysušení substrátu.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop