Tisk
Zajímáte se o přírodní stavitelství? Pokud ano, přijeďte do Liberce!

Zajímáte se o přírodní stavitelství? Pokud ano, přijeďte do Liberce!

Petr Houška | Úterý, 25. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

V současné době se dostává stále více do popředí spotřeba energií u staveb. V posledních létech prudce narůstá počet nízkoenergetických a pasivních domů na bázi dřeva. Tato nízkoenergetické výstavba vyžaduje použití velkého objemu tepelných izolací. Zde se nabízí možnost použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Jednoznačně nejvíce používaným materiálem v přírodním stavění je sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost a prodloužit se tím samotná doba výstavby.

Workshop 28-30.9.

ekovesnice 4ekovesnice 6ekovesnice 2Praktický workshop pořádá neziskové sdružení EKOVESNICE proběhne přímo na stavbě nízkorozpočtového a zároveň také nízko-energetického domu z přírodních a recyklovatelných materiálů. Jak stavět efektivně svépomocí tak, aby se nám stavba zbytečně neprodražila a postavili jsme kvalitní a přitom levný dům s výbornou užitnou hodnotou a dlouhou životností?

Jedná se o komplexní výuku zážitkovou formou zhuštěnou do jednoho víkendu:

Využití slámy a hlíny ve stavebnictví - vlastnosti slaměných balíků a nepálené hlíny a různé konstrukční systémy - jejich výhody a nevýhody.

 • Kvalitní a levné základy (a sklep) z nabíjených pneumatik.
 • Úsporná dřevěná konstrukce a hutnění slaměných balíků do konstrukce podle Toma Rijvena a její výhody oproti jiným.
 • Hliněné omítky na různé povrchy - úprava přídržnosti, výroba a aplikace hliněných směsí.
 • Hliněné omítky - příprava kvalitní a odolné vlastní směsi z místních zdrojů - na hrubé a jemné omítky.
 • Zlepšení odolnosti hlíny přidáváním fermentace.Příprava hliněné jemné malty z pytlovaných směsí.
 • Probarvování omítek, barevné nakopané jíly.Finální omítky - dekorace, plastiky, vyškrabávání, nanášení více barevných vrstev.
 • Výroba vlastních hliněných cihelJak vyrobit hliněnou polici, lampu, lavici, nebo dekoraci, kterou až po vyschnutí připevníte.
 • Malování a dekorace hlínou na sklo nebo hladké, lakované povrchy.
 • Finální voděodolná úprava hlíny (voskování hliněné podlahy, natírání sprchového koutu lněným olejem, velkovní malování vodoodpudivým vápeným nátěrem).

ekovesnice 5Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka. Příprava hliněné hrubé a jemné malty z lokálních zdrojů a z pytlovaných směsí. Naučíme se jak využít plastičnosti hlíny a barevnosti různých jílů. Dekorativní omítky, modelování. Seminář probíhá z 1/4 předáním teoretických znalostí a z 3/4 praxe. Pro zkoušky a testy je možno si přinést vlastní hlínu (množství 1 - 2 kbelíky i více).

Akci povede stavitel Petr Skořepa

ekovesnice 3Tento odborník staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví eko/logicky - ve stavbách spojuje informace z více zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách budovaných svépomocí.

Propozice:

Akce započne v pátek společnou večeří v 18 00 (Přednášky 19:00 – 22:00). V sobotu se je začátek v 9:00 a končí se v 22:00. Oběd bude vždy ve 13:00 hodin, večeře v 18:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře v neděli mezi 16 - 18 hodinou. Celkem to je 20 přednáškových a praktických hodin!

Zdroj www.ekovesnice.cz

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop