Tisk
Chcete zdravé prostředí v domě? Oplácejte stěny hlínou

Chcete zdravé prostředí v domě? Oplácejte stěny hlínou

Michal Doležel | Úterý, 13. říjen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Také v dřevostavbách se velmi dobře uplatňují moderní hliněné omítky. Hlína je totiž materiál s jedinečnými vlastnostmi. Má pozitivní vliv na klima – hlavně vlhkost vzduchu – v místnosti, omítka z hlíny je difuzně otevřená a v interiéru velmi dobře vypadá.

 

Asi první, co vás na hliněné omítce upoutá, je uklidňující přírodní vzhled. Hliněné omítky většinou mívají jemnou měkce zrnitou strukturu a tlumené přírodní barvy. To vše v konečném důsledku působí jako přirozený antistresový faktor. Hliněné omítky jsou vzhledově velmi variabilní, což je dobrý argument proti námitkám, že jde o příliš přírodní a „alternativní“ stavební materiál. Hliněná omítka sice může být vytvořena hodně organicky. Lze ji ale nanášet také v tenkých a hladkých vrstvách, kde působí velmi abstraktně a moderně.

IMG 6748IMG 6752

 

Hlínu je také možné dobarvovat většinou přírodními pigmenty, případně používat různé dekorační příměsi. „Novinkou je přidávání kousků bylin, drcených mušlí, skleněných peciček, slídy nebo dekorativní slaměné řezanky. Tím se vytvoří jakási hloubka dané omítky,“ popisuje například možnosti dekorace hliněných omítek Martin Papež z webu Hlinaprodum.cz, který se aplikací hliněných omítek zabývá.

Hlína reguluje klima v domě

Hliněná omítka v interiéru působí jako přirozená klimatizace i když tento vliv se podle některých odborníků trochu přeceňuje. Vrstva hlíny na stěně totiž díky svým vlastnostem reguluje vzdušnou vlhkost v místnosti a tím i přispívá k lepšímu mikroklimatu. Zdá se to zvláštní, ale velmi dobře se proto omítky z hlíny hodí třeba do koupelen, kde pohlcují vlhkost a zabraňují rosení skel a zrcadel. Omítka zde ovšem nesmí přijít do přímého styku s tekoucí vodou.

IMG 6745IMG 6763

 

Nezanedbatelné jsou také dobré zvukově-izolační vlastnosti hlíny a příjemná „uklidňující“ barevnost i struktura celého materiálu. A nelze rovněž pominout pozitivní ekologické aspekty toho materiálu, protože součástí hliněné omítky je pouze hlína, písek, a zmíněné přírodní pigmenty či organické příměsi.

Hliněná omítka a dřevostavby

Hliněné omítky jsou velmi vhodné do jakéhokoli domu, dřevostavby nevyjímaje. Problém může nastat jen ve starých zděných domech s vlhkými stěnami, kdy se vlivem vlhkosti na těchto omítkách tvoří neodstranitelné nehezké mapy.

V dřevostavbách bude nutné při aplikaci počítat s použitím podkladu z perlinky nebo ještě lépe z rákosové rohože. Na hladkou vrstvu OSB desek či sádrokartonu by totiž hlína nemusela dobře přilnout. Podle mých zkušeností však hliněná omítka (použil jsem oblíbenou směs Picas Ekonom) přilne na hladké povrchy překvapivě dobře i bez výztuže.

IMG 6758

 

Nanášení omítky probíhá v několika vrstvách. Nejdříve se na stěnu nastříká „špric“ (směs vody a hlíny) a poté se aplikuje jedna nebo dvě vrstvy hliněné omítky. Nanesená zavadlá omítka se může buď vyhladit plastovým hladítkem, nebo přetáhnout navlhčenou houbou. V prvním případě získáte hladký povrch, protože tímto krokem zatlačíte písková zrna do jílové hmoty. Při použití houby naopak písková složka více vystoupí a získáte drsnější výsledný vzhled.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop