Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zdravé bydlení

Tisk
Jak správně větrat v topné sezóně

Jak správně větrat v topné sezóně

Michal Doležel | Čtvrtek, 17. prosinec 2015 |

Odborníci již dlouho poukazují na to, že české domácnosti větrají málo, a když už, tak velmi nehospodárně. Jak správně větrat při zapnutém topení, pokud to za vás neudělá aktivní větrací systém?

 

Správně větrat je docela docela jednoduché - krátkou dobu a co nejintenzivněji. V praxi stačí v zimních měsících na pár minut co nejvíce otevřít okno nebo balkonové dveře, v teplejším období tento interval prodlužte. Obecně platí, že v zimě by se nemělo větrat pomocí výklopného ventilačního okna. Dochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám. Naopak rychlé intenzivní větrání je z energetického hlediska nejvýhodnější, protože pouze rychle vyměníte vzduch v místnosti a neochladíte stěny.

Pokud je to možné, snažte se využít průvanu. Otevřete okna na obou stranách domu, nebo v horním patře domu a v přízemí. Studený průvan sice není moc příjemný, ale s rychlou výměnou vzduchu v domě či bytě velmi pomůže. Pokud větráte intenzivně, topení můžete nechat běžet, protože teplota v interiéru se rychle vrátí zpět na původní hodnotu. Zamýšlíte-li větrat déle, topení vypněte, nebo nastavte termostatické ventily u radiátorů na nižší stupeň.

Větrat je potřeba minimálně třikrát denně

Spíš než intenzita je důležitější otázka, jak často větrat. Obvykle je hlavní motivací k větrání pocit “vydýchaného” vzduchu. To už je ale většinou zbytečně pozdě, protože koncentrace vydechovaného CO2 již v interiéru dosáhla hodnot, kdy už se negativně projevuje - jste unavení a bolí vás hlava.

Obecně se doporučuje větrat co nejčastěji a minimálně třikrát denně. Kritickými místnostmi jsou přitom z hlediska větrání kuchyně, koupelna a ložnice. V kuchyni a koupelně je potřeba dobře větrat kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. Vydýchaný vzduch v ložnici se pak podepisuje na kvalitě spánku. “Doporučená hodnota výměny vzduchu je minimálně 15 m3/h na osobu v klidu, při práci je to 25 m3/h. To znamená, že v běžném obývacím pokoji s 20 m2 podlahové plochy při výšce stropu 2,8 m je vyměnitelný objem vzduchu velmi přibližně 50 m3 (vzduch v uzavřených skříních se při tomto větrání nevymění ). Dvě osoby sedící u televize by tedy měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,” uvádí k frekvenci větrání energetický poradce Karel Murtinger.

                         Optimální hodnoty vlhkosti vzduchu a koncentrace CO2

Pokud je to možné snažte se v interiéru udržovat vlhkost vzduchu okolo 50 %. Vyšší koncentrace vodní páry ve vzduchu může způsobit růst plísní, naopak nízká vlhkost vzduchu má za následek dýchací problémy. Na vlhkost vzduchu má vliv hlavně provoz v koupelně a kuchyni. Je proto vhodné obě místnosti co nejčastěji větrat, do koupeny zavírat dveře a v kuchyni důsledně používat digestoř a poklice.

Zdrojem CO2 (ale i vlhkosti) je hlavně vydechovaný vzduch. Obecně je jako nepříjemná vnímána koncentrace již od 1000 ppm (part per million - tedy tisíc částic CO2 na milion částic vzduchu). Vyšší koncentrace člověk vnímá jako zvýšenou únavu a bolest hlavy.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner