Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Sílou rostlin za čistší vodou

Sílou rostlin za čistší vodou

Lucie Němcová | Pondělí, 25. červen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Je kořenová čistírna pouze alternativním výstřelkem pár vyvolených, nebo plnohodnotnou náhradou mechanicko-biologické čistírny? Vyžaduje speciální zacházení, nebo bez problémů unese odpadní vody běžného rodinného domu? Je zdrojem zápachů, domovem komárů, anebo je to ještě úplně jinak? Možná vás fakta o tomto přirozeně fungujícím systému, opředeném mnoha mýty, překvapí a zjistíte, že je to řešení přesně pro vás

Dříve byla kořenová čistírna možná opravdu volbou pro alternativce, dnes je tomu však jinak. Kořenová čistírna je plnohodnotnou náhradou čistírny mechanicko-biologické. Dokonce mnohem spolehlivější. Proces čištění je velmi pozvolný a probíhá na velké ploše 10 až 20 dní, zatímco v klasické ČOV v malé nádobě, kde se voda zdrží v řádu desítek minut nebo hodin. Když tedy dojde k nějaké extrémní situaci a do systému se dostane například velké množství Sava, ve velké předčišťovací nádrži kořenové čistírny – septiku se zneutralizuje a nic se nestane. V běžné ČOV by tím bakterie byly zničeny a musely bychom je znovu doplnit. Systém kořenové čistírny je navíc vhodný pro nárazové provozy. Nepotřebuje kontinuální přísun znečištění pro soustavné „krmení“ bakterií, tak jako většina klasických. Je to tedy skvělé řešení pro chalupy, penziony nebo hotely.

Co je kořenová čistírna?

koren2Zařízení na čištění odpadní vody založené na přirozených procesech, které probíhají běžně v přírodě (ve vodním toku, v půdě). Používá se na čištění veškeré vody z domácnosti nebo z obce, pro malé zdroje znečištění, jako jsou domy, přes penziony, hotely až po velké zdroje znečištění – kontaminované vody s vysokými obsahy železa, manganu a těžkých kovů, vody z výluhů ze skládek a vody průmyslové. Největší kořenová čistírna u nás je pro zhruba 1500 obyvatel. Ve světě však existují kořenovky i pro desítky tisíc lidí. Například na Blízkém východě jsou velké několik kilometrů čtverečních. Zvládají čistit dokonce specifické druhy znečištění, jako je odpad z ropného průmyslu.

Schéma kořenové čistírny

Odpadní voda přichází potrubím do předčišťovací nádrže – septiku. „My používáme název anaerobní separátor, protože jej máme speciálně vyvinutý pro kořenovou čistírnu a je jiný než klasický septik,“ objasňuje specialista na kořenové čistírny Michal Šperling. „Klasický má tři komory, mezi nimi otvory a dost mechanických nečistot se dostává do poslední komory. Naše verze je čtyřkomorová se soustavou trubek, kterédonutí vodu, aby proběhla celým objemem septiku, a ve čtvrté komoře už byla zbavená naprosté většiny mechanických nečistot.

Pak je puštěna dál do kořenového filtru.“V současné době se navrhují vertikálně – odshora dolů protékané nezatopené filtry, které velmi dobře odbourávají všechny látky požadované legislativou. Voda zbavená mechanických nečistot přechází do kořenového filtru, kde na náplni rostou bakterie. Filtr je vlastně díra v zemi vystlaná nepropustnou folií a různými frakcemi štěrku a písku. Voda u tohoto takzvaného vertikálního filtru, je rovnoměrně rozprostíraná po povrchu prostřednictvím koren4„pavouka“ trubek a pulsního zařízení, které dodá najednou na povrch filtru větší množství vody. Ta pomalinku protéká filtrem a čistí se. Účinnost lze zvýšit malým čerpadlem, které vodu ve filtru přečerpává dokola. I bez této recirkulace přečištěná voda splňuje limity na vypouštění do podzemních vod i toků.

Co dál s vyčištěnou vodou?

Čistá voda může být zasakována na pozemku. Pak bude třeba hydrogeologický posudek, aby bylo prověřeno, že je zasakování v daném místě možné a nebude mít nepříznivý vliv. Voda dále může být vypouštěna do blízké vodoteče (nejjednodušší řešení) nebo v případě, že ani jedna z variant není možná, zachycena do nádrže a využita pro zalévání nebo znovu využita v domě pro splachování.

Dimenzování

Pro nové vertikální filtry stačí dva metry čtvereční na osobu, tři pak zajistí opravdu dlouhou životnost (čtyřicet, padesát let). Plocha s okrajem z vyskládaných kamenů je plná mokřadních rostlin, které se po zahájení provozu velmi rychle rozrostou vlivem dostatku živin.

Kam s kořenovkou raději ne?

koren3Limitem pro realizaci může být opravdu malá plocha pozemku nebo nemožnost dále likvidovat přečištěnou vodu. Například v případě, kdy je v blízkosti citlivý vodní zdroj. Což ovšem znamená nemožnost použití jakoukoliv domácí čistírnu. Ve většině případů, pokud nelze vodu zasakovat, je možné realizovat takzvaný rozstřik. Za čistírnou je pak akumulační nádoba a z ní se zalévá. Je tak menší šance, že by voda zasáhla podzemní vody.

 Údržba

 Hlavní údržba spočívá ve vyvezení septiku a dopuštění čisté vody jednou za rok. Jednou za rok je třeba také posekat rostliny na povrchu, případně pročistit potrubí na povrchu filtru. Výhoda oproti klasickým mechanicko-biologickým čistírnám je stabilní systém, který nenaruší ani nalití chemikálií do odpadu nebo nárazové užívání. V klasické čistírně by tím bylo způsobeno vyhynutí bakterií a musely by být znovu doplněny. Údržba zde navíc musí být průběžná. Díky stabilitě systému kořenové čistírny je zajištěno, že nikdy nevyteče špatná voda. Jediné, co by kořenovce neudělalo moc dobře, je větší množství soli například z domácí úpravny vody. Zasolení by zastavilo bakteriální procesy. To ovšem platí i pro klasickou čistírnu odpadních vod.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop