Časopis sruby&roubenky 4/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk

Zkušenost odborníka: Konkurence, kvalita a cena

Dagmar Čechová | Pátek, 16. leden 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Clipboard01O základních principech výběru stavební firmy píšeme často: důležité je zjistit, zda má firma dostatečný počet realizací, jaké jsou její reference, firmu navštívit a prohlédnout si její stavby, promluvit s majiteli.
Zajímavé a varující jsou ale i konkrétní zkušenosti, které se špatně provedenými stavbami neseriózními firmami mají stavitelé, kteří se v tomto oboru pohybují už mnoho let. A právě ty vám přinášíme v aktuálním čísle časopisu Sruby&Roubenky. Dnes vás seznámíme s jednou z těchto zkušeností.

Clipboard02Miloš Bronček: Poctivá konkurence je zdravá

Dřevostavby z masivu jsou lákavým sortimentem pro mnoho stavebních firem, které mají na trhu problémy kvůli všeobecné krizi stavebnictví.
Naivně si myslí, že postavit srub nebo roubenku nemůže být přeci problém.

Stavby na bázi přírodních ekologických materiálů, a zvlášť masivního dřeva, zažívají konjunkturu a postupně, pomalu ale neustále roste jejich objem na trhu. Nepodléhají takovým výkyvům jako klasické stavby a získávají si stále více příznivců a obdivovatelů.

Proces výroby kvalitní dřevostavby z masivu je však mnohem náročnější
, než by se laikovi na první pohled mohlo zdát.

Clipboard03Postavit srub neznamená pouze pospojovat kulaté nebo hranaté masivní klády tesařskými spoji.
Je to jako sestrojit hudební nástroj
, jehož každá část musí být pečlivě vybraná, precizně opracovaná a následně dokonale sladěná do harmonického celku.

Za 20 let činnosti naší firmy jsem se setkal s mnoha stavbami vyrobenými z masivního dřeva, které ale měly k dokonalé dřevostavbě daleko.

Vždy každého zákazníka upozorňujeme na to, že pokud chce mít kvalitní dům, z jakéhokoliv materiálu, měl by se seznámit se všemi detaily, ze kterých se jeho budoucí stavba bude skládat. Teprve poté bude moci dostatečně kompetentně posoudit, co mu jednotlivé firmy a výrobci nabízejí.

Protože firma, která nabízí příliš nízkou dumpingovou cenu, dosáhne takové snížení ceny pouze dvěma způsoby. Buď používá nekvalitní materiál, který je nevhodný pro výrobu, nebo obejde kvalitní ruční práci a použije nevhodnou mechanizaci, kterou se může dřevo poškodit, případně vytvoří netěsné a nepřesné spoje mezi jednotlivými kusy kulatiny.

broncek 03Opravit takto poškozenou stavbu je skoro nemožné, musela by se postavit nová.

Jediným řešením je dodatečně doizolovat stavbu (její netěsnosti) a následně vytmelit prostor mezi jednotlivými kusy.

U některých staveb ale ani toto řešení není možné a stavba se musí uvnitř dodatečně zateplit klasickou izolací sendvičové konstrukce.

S touto amatérskou prací jsme se v Čechách setkali a žasneme, jak je možné, že firma, která ji má na svědomí, stále existuje na trhu.

Při výběru dodavatele je dále velmi důležité, aby dokázal absolutně a v plném rozsahu kontrolovat a řídit proces výroby.

Clipboard04A to od samotného výběru dřeva, přes jeho ochranu a ošetření v procesu výroby, až po důslednou kontrolu technologického procesu při výrobě den po dni.

Zákazník by si měl vybírat dodavatele pouze z těch firem, které jsou přímo výrobní, mají svůj výrobní areál, ve kterém si může prohlédnout celý proces výroby po jednotlivých krocích.

Na trhu v Čechách působí některé firmy, kterou jsou pouze překupníky, nemají žádnou výrobu, nedokážou žádným způsobem ovlivnit kvalitu a technologii výroby. Vím, že některé firmy nakupují skelety od různých tesařských skupin ze Slovenska a pak je v Čechách prodávají. Pro zákazníka je to obrovské riziko, protože vlastně nakupuje zajíce v pytli.

Naše firma například každý měsíc zpracuje cca 800-1000 m3 dřeva na různou výrobu a z tohoto množství vybere maximálně 250-300 m3 toho nejkvalitnějšího materiálu pro výrobu srubů. Podobnou možnost výběru nemá žádná malá tesařská skupina, která prakticky takové dřevo, jaké nakoupí, zapracuje i do stavby.

broncek 06Další důležitou věcí je finalizace stavby. I dobře vyrobená stavba se dá pokazit neodborným dokončením.

Opravovali jsme už mnoho staveb, které byly například místo precizního broušení kulatiny do hladka pouze pískované, což povrchovou vrstvu kulatiny úplně zničilo.

Velkým problémem jsou také nátěry. Častokrát jsme museli zbrousit celý použitý nátěr, který byl realizován syntetickou barvou z důvodu, že byla levnější. Na dřevo, které dýchá a pracuje, je nutné použít olej nebo vosk.

broncek 07Velmi důležitý pro zákazníka je zákaznický servis a kontrola sedání stavby, které by mělo být samozřejmostí v nabídce každé seriózní firmy a mělo by být zdarma.

Potom se zákazníkovi nemůže stát, že mu dovezou na pozemek amatérsky opracované kusy kulatiny, bez jakékoliv garance.

Na trhu existují desítky firem a prodejců, ale ty skutečně kvalitní, s historií a vztahem k poctivé práci, lze spočítat na prstech jedné ruky.

broncek 08Cena je důležitý faktor při výběru dodavatele, ale neměl by to být hlavní, případně jediný faktor.
Nám se daří díky dlouhodobým vztahům s dodavateli surovin, velkému objemu výroby (40-50 staveb ročně) a optimalizaci výrobních nákladů dosahovat velmi přijatelných cen pro zákazníky.

Ale existují firmy, které kazí dobré jméno dřevostavbám, a to tím, že dodávají na trh špatně odvedenou prácia stavby, které nesplňují ani základní požadavky na těsnost, tepelně izolační vlastnosti, a někdy dokonce ani statickou únosnost konstrukcí.

Věřím, že do budoucna se trh pročistí, lidé pochopí, že kvalitní srub nebo roubenku mohou dodat pouze zkušené firmy a na trhu zůstane 5-6 firem, tak jako v Německu nebo Rakousku, kde platí mnohem přísnější pravidla pro stavebnictví než v Čechách. Pak budou tyto firmy moci na trh přinášet inovace a vylepšení, které zlepší pozici dřevostaveb jako takových na stavebním trhu, a umožní výrazněji zvýšit jejich podíl na celkové stavební produkci.

Poctivá konkurence je zdravá, ale v globálním měřítku by měli všichni přední výrobci srubů a dřevostaveb spolupracovat a sjednotit se, aby mohli společně konkurovat klasickým stavbám z jiných materiálů. A z toho budou mít v konečném důsledku největší užitek budoucí majitelé svých zdravých a ekologických obydlí.

Ing. Miloš Bronček, Drevodom Rajec CZ s.r.o.


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace