Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Ostatní

Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Jakou dřevostavbu? Bungalov, nebo patrový dům?

Jakou dřevostavbu? Bungalov, nebo patrový dům?

DAS | Pondělí, 07. září 2015 |

Držet stavbu při zemi, nebo vyhnat dům do patra? Vpravdě těžká volba, protože obě varianty mají svá pro i proti. Následující řádky mohou posloužit jako základní průvodce pro rozhodnutí, zda přízemní nebo patrovou stavbu.

 

Z hlediska finančního, architektonického, provozního či jakéhokoli jiného mají obě možnosti svá pro i proti. Argumentů pro obě varianty je nespočet, odborníci se však shodují v jednom: nejdůležitější je charakter místa, na kterém chceme stavět.

Výhody patrového domu

Jednoznačné argumenty pro patrový dům se nejčastěji týkají řešení vnitřního prostoru a pořizovací ceny. Pokud se rozhodnete pro patrový dům, můžete ušetřit už při koupi pozemku. Zastavěná plocha totiž bude při zachování celkové obytné plochy vždy menší než u přízemní stavby.

Dům 1Vícepodlažní variantu je vhodné zvolit i v případě, kdy máte v plánu co největší část pozemku využít k rekreaci nebo užitku. Naproti tomu pozemek pro bungalov, na kterém má zbýt místo na bazén, relaxační zónu s grilem a třeba kus zahrady pro pěstování jahod, nemůže být rozhodně žádný kapesníček. Také svažitému terénu se patrová stavba přizpůsobí výrazně lépe.

Cena za krychlový metr prostoru se za použití týchž materiálů a při stejné podlahové ploše u patrového domu uvádí obvykle nižší. Přesný výpočet ceny se však odráží od celkové výměry a použitých technologií i materiálů, takže odchylky můžou být značné. S úsporou můžeme počítat i při vytápění – teplo z přízemí, které stoupá vzhůru, lze částečně využít i při ohřívání prostor v patře. Kompaktnější tvar budovy hraje pozitivní roli při kalkulaci nákladů na izolaci.

Život bez schodů

Ve prospěch bungalovu jako rodinného domu jednoznačně hovoří možnost estetického a funkčního propojení s venkovním prostředím. Ať už stojí ve vzrostlé zahradě, v lese nebo v otevřené krajině, bez kontrastu s tradiční patrovou zástavbou je mu lépe. Patrně i to je důvod, proč se přes nevelkou tradici bungalovů v české kotlině v posledních letech poptávka po tomto typu bydlení zvyšuje.

Dům 2Přízemní stavba může splňovat náročné požadavky na soukromí i prostor stejně dobře jako patrový dům. Zejména pro rodiny s dětmi může bungalov znamenat splnění snu o klidném domově. Umístěním dětských pokojů do vzdálenějších částí domu lze dosáhnout toho, že se dospělí a děti budou navzájem rušit jen minimálně.

Náklady na stavbu se vždy odvíjejí od konkrétního projektu. Přestože obecně platí, že náklady na krychlový metr jsou u přízemního domu vyšší, je potřeba vzít v potaz i to, že při stavbě bungalovu odpadají výdaje na schodiště (i prostor pro ně), na odhlučnění stropu či konstrukci lešení, díky menší zátěži nejsou potřeba tak objemné základy jako u patrového domu, není nutné budovat druhou koupelnu v patře. To vše může výslednou cenu výrazně ovlivnit.

                       Výhody a nevýhody obou koncepcí domu:

                       Bungalov:

+ Dobré propojení vnější a vnitřní obytné zóny
+ Dům je bezbariérový
+ Snadné stěhování

- Vyšší nároky na rozlohu pozemku
- Vyšší energetické ztráty
- Nehodí se do svažitého terénu

                       Patrový dům:

+ Tradice, lepší zasazení do okolní zástavby
+ Vhodný i na menší pozemky
+ Lepší energetické parametry

- Schody jako bariéra
- Někdy horší akustika
- Náročnější údržba a stěhování

Kterou variantu zvolit?

Zdá se, že v rozhodování mezi bungalovem a patrovým domem nakonec i po zvážení všech argumentů hrají větší roli emoce než racio. Odborník nás může seznámit s konkrétními faktory, které musíme vzít při rozhodování do úvahy. Vezme v potaz náš životní styl, vlastnosti pozemku, preferované materiály i cokoli dalšího, co pro nás může být důležité. Vlastní rozhodnutí ale přesto zůstává na nás…


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 Vatanajka 2018-04-22 09:11
patrový dům bych nechtěla. Máme právě bungalov a jestli mohu doporučit tak tenhle typ http://www.drevostavby-myhome.cz/family-1-05-95-m2-4-kk/, pokud máte auto, tak fakt ideální. Patrový je blbý z jednoho důvodu - za chvíli už nebudeme nejmladší a chodit neustále po schodech by bylo náročné.
Citovat
 

Přidat komentář