Tisk
Jak vybrat správného dodavatele dřevostavby?

Jak vybrat správného dodavatele dřevostavby?

Redakce | Úterý, 28. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Neexistuje přesný návod, jak si vybrat toho správného dodavatele rodinného domu tak, aby budoucí stavebník skutečně zvolil firmu, která je schopna splnit všechna jeho přání a požadavky. Pokud by takový návod existoval, pravděpodobně by vycházel zákazníkům ve výsledcích pouze výrazně zúžený počet firem.

Zákazníci často osloví s vlastním projektem velké množství dodavatelů dřevostaveb. Jsou pak velmi překvapeni, že se výsledná cena liší mnohdy až o třicet procent! Ze zkušeností víme, že mezi extrémně levné dřevostavby a vysokou kvalitu není možné vložit rovnítko!

Doporučujeme poznat stavební firmu lépe – navštivte ji, prohlédněte si technologické zázemí, zjistěte si, zda zveřejňuje své výsledky v obchodním rejstříku, zda je firma ekonomicky „zdravá", kolik postavila domů, zda vůbec má vlastní výrobu a dokáže tak ovlivnit kvalitu domu samotného, zda je konstrukční systém certifikovaný, je-li firma pravidelně podrobována kontrolám certifikačních orgánů a zda má ověřené vlastnosti svých konstrukcí, záruční i pozáruční servis.

Co vše může ovlivnit cenu dřevostavby?

1. Systém výstavby dřevostavby

Dřevostavba může vzniknout buď přímo montáží na staveništi, nebo z prefabrikovaných dílců. Staveništní montáž je levnější, firma tvoří konstrukční systém přímo na stavbě. Je však podrobena povětrnostním vlivům a těžko se dosahuje vysoké kvality zpracování konstrukcí. Konstrukční systém nepodléhá povinnosti certifikace! Výstavba z prefabrikovaných dílců je předpřipravena v hale, suchu a teple, na stavbu se většinou vozí velké dílce s již osazenými okny a hrubou omítkou. Výstavba do zakrytí proti povětrnostním vlivům je velmi rychlá.

2. Konstrukční systém dřevostavby z hlediska difuzní otevřenosti

Difuzně otevřené systémy jsou ve srovnání s difuzně uzavřenými dražší, není však možné obecně říci, co je lepší. Obecně má difuzně otevřený systém více výhod, záleží však na tom, na jaké technické úrovni je firma, která daný systém provádí.

3. Smluvní podmínky a garance ceny

Je velmi důležité si pečlivě prostudovat smluvní podmínky, zda je smlouva vyvážená na obě strany. Velmi zásadní je ustanovení o garanci smluvené ceny, některé firmy cenu uvedenou ve smlouvě garantují až 18 měsíců od jejího podpisu. Zákazník má tedy jistotu v tom, že cena v průběhu výstavby nebude zvyšována a bude dodržený finanční plán předem nastavený u hypoteční banky.

4. Servis

Je velmi důležité myslet jak na záruční i pozáruční servis. Jakékoliv neodborné zásady do dřevostavby by se mohly v budoucnu negativně projevit. Proto je vždy lepší se obrátit na dodavatele, který stavbu prováděl. Firma ATRIUM nabízí všem svým stavebníkům službu Garanční prohlídka: firma dům navštíví a provede zdarma tzv. garanční (servisní) prohlídku včetně nutných oprav ještě před uplynutím záruční doby.

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop