Vydání 06/2014

Sám sobě klientem

Pro odborníka na poli stavitelství snad neexistuje lepší zkušenost než navrhnout a postavit svůj vlastní dům. To může potvrdit architekt Jakub Loučka, který už dnes ví, jaké to je mít rozpočet, který není nafukovací, být v časové tísni a srovnat se s řadou kompromisů, které na této cestě s jistotou čekají úplně každého. Pojďte s námi na návštěvu jeho vlastního domu, který vznikal pod hlavičkou NOVAHOME.

Jsem toho názoru, že každý architekt nebo projektant by si měl ve větším či menším měřítku projít takovou zkušeností. Dokáže tak nahlédnout celý proces z pozice klienta a pochopit plně míru své zodpovědnosti. Svým způsobem klienti svěřují do rukou architekta svůj osud – plní si životní sen, často mají omezené časové a finanční možnosti a architekt je ten, který jim může pomoci vytěžit z toho kousku země, který se rozhodli obývat, skutečné maximum.

Nevyčíslitelná hodnota vlastní zkušenosti

Projekt musí být provedený velmi podrobně a důkladně. Co není precizně promyšleno v projektu, musí se stejně později vyřešit. Během realizace, kdy je návaznost všech stavebních procesů pečlivě naplánovaná, nezbývá čas na domýšlení detailů, každý problém užírá spoustu síly. Velmi poučná a tvrdá pro mě byla práce s rozpočtem. Dům jsem stavěl se svými přáteli z firmy 3AE, od kterých jsem měl již od prvního nahození domu poměrně přesný odhad ceny za realizaci, na základě předběžných propočtů se pak měnila dispozice i velikost domu a to několikrát. Když bylo téměř vše hotovo, má žena dotvořila dílo velice přívětivým interiérem a hlavně fantastickou zahradou. Zahrady jsou totiž její profesí. Mohu říct, že člověk nalezne klid, až když to vše začne růst a kvést a dům stárnout, což je v případě dřevěného obkladu naštěstí velice brzy znát.

Pravdivá konstrukce domu

S dřevostavbami jsem se seznámil během praxe a velice mě nadchly. Argumentem pro dřevostavbu pro nás byla rychlost výstavby a samozřejmě ekologický aspekt. Využívat materiál, který vyroste v lese za barákem, to považuji za správné.

Konstrukce domu je z masivních dřevěných panelů Novatop, což bylo skvělé rozhodnutí. Panel mě sám o sobě neskutečně zaujal – čisté dřevo, pravdivá konstrukce, která je moderní, přesná. V rodinném domě, kde s přehledem vyhoví z hlediska požární odolnosti, může zůstat odhalená a já tak mohu mít živou kresbu dřeva v interiéru naprosto přirozenou cestou. Skvělá je také možnost využití prořezů z okenních otvorů, díky šikovným řemeslníkům máme jedinečné schodiště, z kruhového vnitřního okna máme konferenční stolek.

Pevná a tuhá konstrukce domu umožňuje čistě řešit technické detaily, panely jsou neprůvzdušné, což je v pasivním domě jeden ze základních parametrů. Jednoduše řešitelné bylo díky konstrukci ze dřeva i založení. Na pozemku máme v půl metru břidlici, dům je proto na patkách, místo desky je dřevěná platforma.

Celý dům však není jen ze dřeva, roznášecí vrstvy podlahy jsou betonové, příčky sádrokartonové, strop nad patrem je také sádrokarton, svěšený z příhradových nosníků.

Teplo přináší vzduch

Zdrojem tepla pro vytápění i ohřev teplé užitkové vody je tepelné čerpadlo vzduch - voda doplněné o malá kamna o výkonu 2 kW. Vytápíme vzduchem, rekuperace a vytápění jsou v jedné krabici. Z té pak vede trubka do akumulační nádrže ohřívané čerpadlem, mám připravenou i patronu pro napojení fotovoltaiky.

Důležitým prvkem domu je stínění, které jsem bohužel z rozpočtu vyškrtnul. Prosklení na jihozápad je přes léto nejkritičtější a přes noc nadbytek naakumulovaného tepla vyvětrat nejde. Velmi mi pomohla dodatečně vybudovaná pergola šířky dva a půl metru – ocelová lanka opatřená březovou rohoží. Klima v interiéru je o poznání jiné. Žaluzie či rolety jsou také řešení, ale pak je nutné je mít v horkých dnech zatažené a dům je jako trezor. Ideální se mi tak zdá právě forma pergoly nebo přesahu střechy. Zásadní pro předcházení přehřátí interiéru je také rozumné množství prosklených ploch, což je pak otázka způsobu přemýšlení architekta.

Pasivní dům nejsou jen úspory

Prostředí v domě je příjemně stabilní. Zažitý mýtus, že v pasivním domě se nesmějí otevírat okna, je samozřejmě nesmysl. V létě máme okna otevřená pořád, chladivý průvan je fajn věc. Když k večeru nechceme pouštět dovnitř komáry, využíváme umělého větrání.

Stále se setkávám s názorem, že pasivní dům člověka nějakým způsobem omezuje a investice, která je pro vznik pasivního domu potřeba, se nevyplatí. V lidech je zažitá potřeba stabilního a trvanlivého domu. V případě pasivního domu má člověk pocit, že pasivita a exkluzivita domu je závislá na věcech, které trvanlivé nejsou – na strojích, ventilátorech, lepicích páskách, plynu v oknech a podobně. Čili pasivita domu třeba za 50 let už nemusí existovat. Přitom v řadě jiných oblastí jsou technologie vnímané ne čistě z hlediska trvanlivosti, ale z hlediska míry zajištění odpovídajícího komfortu. Mění se životní standard, pasivní dům srovnává s tímto standardem krok a umožňuje majiteli se s tím vypořádat, aniž by to pro něj mělo velké finanční následky. Pro mě bydlení není jen o komfortu, ale také o určitém pocitu klidu z hlediska výdajů. Člověk nemusí být schopen platit pravidelně vysoké měsíční výdaje a pasivní dům, i přes počáteční investici navíc, umožňuje daleko lépe řešit takovou krizovou situaci.

Hodnotit pasivní dům jen z pohledu finanční stránky je krátkozraké, jako daleko důležitější vidím dopad našeho jednání, přístup k životnímu prostředí. Když žiji v takovém domě, daleko víc vnímám, co produkuji, kde je tvořena energie a kam se ztrácí, co je odpad a jak s ním nakládám... Tím se mění moje nahlížení na životní styl. Pasivní dům člověka učí.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Velikost pozemku: 650 m2
Zastavěná plocha: 104 m2
Užitná plocha: 128 m2
Spodní stavba: betonové patky, základová platforma
Stavební systém: dřevěné panely Novatop
Tepelné izolace: základová platforma – minerální izolace 240 mm + 60 mm EPS, fasáda - minerální izolace 300 mm, střecha – minerální izolace 320 mm
Fasáda: modřínové palubky, neošetřené
Střecha: šikmá s nevytápěným půdním prostorem, plochá s vegetační vrstvou
Střešní krytina: titanzinek falcovaný, folie
Okna: dřevěná s trojskly, bezrámová
Podlahová krytina: smrkové desky Novatop s bílým olejem, dlažba
Vytápění: teplovzdušné s rekuperací, tepelné čerpadlo

Skladba stěny: směrem ven - Novatop Solid 84 mm, nosníkový rošt z OSB, vložená minerální izolace 2 x 120 mm, laťování horizontální, vložená minerální izolace 60 mm, difuzní vrstva, laťování vertikální, vzduchová mezera 40 mm, modřínové palubky horizontální bez ošetření

Celková tloušťka stěny: 443 mm
Hodnota U: 0,123 W/m2K

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop