Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Děláme vše pro dobré jméno dřevostaveb

Časopis DŘEVO&stavby 4/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Děláme vše pro dobré jméno dřevostaveb</small>

Lucie Němcová | Pátek, 09. srpen 2013 |

Spolu se vzrůstající oblibou dřevostaveb u nás roste i počet společností, které v tomto sektoru nabízí své služby. Větší konkurence pochopitelně přináší i větší boj o zákazníky a tlak na kvalitu, ale také spoustu nově vznikajících firem, které zatím nemají zkušenosti a mohou napáchat hodně škody nekvalitně odvedenou prací. Zajistit zákazníkovi kvalitu v celém procesu realizace stavby je již řadu let cílem Asociace dodavatelů montovaných domů a jejího současného předsedy, pana inženýra Vratislava Blahy. Jaké kroky v tomto směru podniká, nám nastínil v následujícím rozhovoru.

Jaká je aktuální situace na trhu dřevostaveb v České republice?

Blaha 2S potěšením mohu konstatovat, že i přes recesi celého našeho stavebnictví počet dokončených dřevostaveb v České republice neustále roste. Jako stavební technologie dosahují dřevostavby na trhu výstavby rodinných domů již 10 %. Od roku 1998, kdy bylo u nás postaveno pouze 123 dřevostaveb, se jejich počet zvýšil na téměř 1 700! I když nás tato čísla těší, máme před sebou ještě další potenciál růstu, zejména ve srovnání se zahraničím. Například v sousedním Rakousku dosahuje podíl dřevostaveb již zhruba 34 %.
Od roku 2006, kdy jsem začal sám dřevostavby zákazníkům nabízet, se toho hodně změnilo k lepšímu. Jsem rád, že pro svůj nový dům, postavený na bázi dřeva, se u nás rozhoduje stále více stavebníků, kteří oceňují hlavní přednosti dřevostaveb a to: vynikající kvalitu, výborné tepelně izolační vlastnosti a rychlost výstavby. I přes tradičně konzervativní způsob myšlení obvyklý v naší společnosti, si v poslední době získaly dřevostavby odpovídající důvěru. Máme řadu spokojených zákazníků, kterým nová dřevostavba zcela naplnila jejich očekávání a potřeby a kteří tuto moderní, zdravou a ekologicky šetrnou technologii doporučují dál. Velký kus práce v propagaci dřevostaveb udělal také váš časopis, za což bych chtěl vedení společnosti PRO VOBIS s.r.o a všem spolupracovníkům touto formou upřímně poděkovat.

Které organizace u nás podporují sektor dřevostaveb?

01 DSC02760Takových organizací je u nás více. Podpora dřevostaveb je pochopitelně jednou z hlavních činností Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). V současné době sdružuje patnáct členů (výrobců dřevostaveb) a dvacet partnerů - společností, které s výrobci dřevostaveb úzce spolupracují. Velký kus práce při propagaci dřevostaveb dělají i organizátoři veletrhů a výstav (TERINVEST, ABF a BVV). V letošním roce se konal již osmý ročník veletrhu Dřevostavby v Praze Holešovicích následovaný veletrhem Dřevo a stavby v Brně a v září mohou příznivci a zájemci o dřevostavby vidět to nejlepší z oboru na veletrhu FOR ARCH respektive FOR WOOD v Praze Letňanech. K propagaci dřevostaveb patří také školy, které připravují pro toto odvětví odborníky. Zde musím jmenovat především Vyšší odbornou školu a Střední průmyslovou školu ve Volyni a Fakultu Lesnickou a dřevařskou na Mendelově univerzitě v Brně, kde již letos ukončili studium první inženýři v oboru Stavby na bázi dřeva.

Kam sahá historie Asociace dodavatelů montovaných domů a co předcházelo jejímu vzniku?

BOX 2 ADMD barvaHistorie ADMD započala v roce 2000, kdy byla Asociace zaregistrována. Už v té době vznikla potřeba organizovaného a koordinovaného řízení výrobců dřevostaveb v České republice stejně jako zviditelňování a prosazování této progresivní technologie - staveb na bázi dřeva, v rámci našeho stavebnictví. U zrodu byl tehdy ředitel společnosti RD Rýmařov, pan inženýr Jiří Pohloudek, který také Asociaci po dobu deseti let úspěšně řídil. Zpočátku byly podmínky a zázemí skromné. Až v roce 2006 byla přijata tajemnice, paní inženýrka Blanka Stávková, která se starala o většinu agendy. Oběma bych chtěl za přínos k rozvoji Asociace a dřevostaveb v ČR srdečně poděkovat. Vzhledem k dynamickému rozvoji dřevostaveb u nás a s ohledem na čerstvé členství ADMD v Evropském svazu montovaných domů (EFV), došlo letos na jaře k další reorganizaci řízení Asociace, během které jsem se stal jejím předsedou.

Přibližte nám cíle a ambice ADMD...

03 Cheapy130 Walmdach 01 klCtíme filozofii udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů, proto jako stavební materiály nového tisíciletí propagujeme právě dřevo a další produkty na bázi přírodních a ekologických surovin.
Základním úkolem je tedy prosazování dřevostaveb, kultivování podnikatelského prostředí, popularizace oboru a zabezpečení kvality pro tento segment stavebnictví. K tomu slouží certifikace dle Dokumentu národní kvality (DNK). Splnění podmínek této směrnice je hlavním kritériem vstupu do Asociace.
Předpokladem trvalého dosahování vysoké kvality je neustálé vzdělávání pracovníků například formou odborných školení, seminářů a konferencí. Základním požadavkem je, aby členové používali pro svoje produkty prokazatelně zdravotně nezávadné, za podmínek běžného užívání bezpečné a spolehlivé materiály a výrobky, které budou v příslušných konstrukcích a stavbách používány vhodným a osvědčeným způsobem.

Co přesně je Dokument národní kvality?

BOX 2 razitko znacka kvalityDokument národní kvality je směrnice o zajišťování a dodržování kvality montovaných domů na bázi dřeva. Pro členy ADMD, jak již bylo zmíněno, je její splnění podmínkou vstupu do Asociace.
Tak jako u jakékoliv jiné stavby, musí být i u montovaných dřevostaveb při jejich navrhování, výrobě a montáži dodrženy všechny platné normy a zákonné předpisy. Většina použitých materiálů musí být jejich výrobci certifikována, projekty opatřeny příslušnou autorizací a konstrukce domu musí vyhovět řadě předepsaných zkoušek a certifikací (požární odolnost, zvukově izolační parametry a podobně). Stavebník, který se rozhodne pro dřevěný montovaný dům, samozřejmě nemusí tyto předpisy sám ovládat. Stačí, když si ověří, zda dodavatel splňuje všechny kompetence důležité pro dosažení zákonných požadavků na stavbu. Proto jsme se rozhodli vytvořit spolu s Výzkumným a vývojových ústavem dřevařským dokument, který přesně definuje a popisuje, co všechno musí dodavatel a výrobek splňovat, aby byla požadovaná jakost zaručena. Tak vznikl Dokument národní kvality (DNK), který je k dispozici na webových stránkách Asociace.

Připravila Lucie Němcová

Ing. Vratislav Blaha, CSc.
Narodil se roku 1955 v Uherském Hradišti. Absolvoval - Fakultu stavební VUT v Brně, obor Pozemní stavitelství, v rámci studia se specializoval na Ekonomiku řízení stavebnictví. Kandidátskou disertační práci obhájil na téma z oblasti technologie staveb. Postgraduálně vystudoval management na vysoké škole HSG St. Gallen ve Švýcarsku a MBA na Business Institutu v Praze. V profesní kariéře působil například jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti KOH-I-NOOR Mladá Vožice, v letech 2006 – 2013 jako ředitel a předseda představenstva společnosti ELK a.s. Od letošního roku je předsedou Asociace dodavatelů montovaných domů.

Celý článek najdete v novém vydání časopisu Dřevo&Stavby 4/2013, který si můžete koupit v našem e-shopu, v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

Pokud se Vám časopis líbí, objednejte si předplatné a ušetříte!

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “O dřevostavbách”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop