Petr Houška | Úterý, 07. srpen 2012 |

Stavba rekreační chaty nedaleko slovenského města Čadca (Kysucký region), má zajímavý příběh především v tom, že její stavba nebyla vůbec plánována.
Na tomto problematickém pozemku chtěli majitelé postavit malou zahradní chatku, na kterou není nutné stavební povolení. Avšak hned při úpravě pozemku a porážení vrb zjistili, že podloží není na stavbu zrovna nejvhodnější – půda je velmi jílovitá a místy i s rašelinou ze stromů, která zde vznikla z jejich odumírání v takto nepřístupném místě. To je prakticky na břehu malého potůčku – pozemek je jím ohraničen. Čas od času se však stane, že z malebného a poklidného potůčky vznikne velmi dravá řeka.
Nelehký začátek
Na pozemku byla provedená opatření pro odvodnění a proběhla první zkouška s přejezdem většího nákladního vozu. Podloží byla však nadále velmi nestabilní, proto došlo na velmi nákladný zásah – vybagroval se prakticky celý pozemek a navezla se nová stabilní zemina. Kolem potůčku byla vybudována betonová zeď za účelem zpevnění břehu a zamezení vniku vysoké vody k chatě. Tyto všechny zásahy byly provedeny během prvního roku – celá akce stále nemalé finanční prostředky a úsilí. Proto se majitelé rozhodli pro upuštění od obyčejné chatky a začal se rodit plán pro vybudování rekreační chaty – penzionu.
Stavební materiál byl předem jasný
Jako konstrukční systém bylo zvolená sloupková stavba, neboť majitelé dobře znali výhody dřevěných staveb dávno před tím. Během letní sezony není třeba topit a je uvnitř stavby stále příjemné klima. V zimě má dřevostavba obrovskou přednost v tom, že když je zájem o ubytování, není třeba stavbě dodávat ohromné množství tepla pro vytopení na pokojovou teplotu, jako je tomu u zděné stavby – podle majitele postačí maximálně čtyři hodiny. I když se v zimě delší dobu netopí, tak teplota osciluje kolem 10°C. Není se čemu divit – obvodová stěna má tloušťku izolantu 330 milimetrů a okna jsou opatřena trojskly.
Šlo to i bez architekta
Duši chatě a jejímu okolí vdechla přímo paní majitelka – vzhled a projekt je její invencí. Snad jediné co navrhl majitel se synem, je garáž a prosklený altán o ploše bytu v panelovém domě - 64 m2. Chata je nemalých rozměrů, dosahuje 21x8,75 metrů a je rozdělena na dvě části. Zařízení chaty není nijak sparťanské – je zde například biliard a vířivka.
Zdroj informací a fotografií http://www.chatakorchan.sk
Vaše komentáře (4)Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…