Dagmar Šimonová | Úterý, 27. listopad 2012 |

V městěčku Whistler na západním pobřeží Canady vyrostla v roce 2010 úchvatná rezidence z pera ateliéru Battersby Howat Architects. Téměř 540 m2 velkému domu se podařilo do panenské přírody nerušeně zapadnout a nepoškodit genius loci místa, jež svými skromnými a drsnými podmínkami umožňuje dokonalé sepjetí s přírodou.
Dřevostavby jsou v Kanadě tradiční technologií výstavby
Stavebníky fascinovali regionální dřevěné chaty, které mají v podhorském městečku dlouhou tradici, zároveň si ale uvědomovali, že moderní rodinný dům pro sedm členů domácnosti nemůže místní tradice respektovat do slova. Architektům se podařilo oba protichůdné požadavky smířit a výsledek jejich práce tak sklidil obdiv nejen samotných investorů, ale i široké veřejnosti. Aby dům zredukoval své rozměry alespoň po stránce vizuální, zapustili ho do skalnatého masivu, na kterém měl původně vyrůst.
Koláž přírodních materiálů nenarušuje estetiku místa
Exponované staveniště tak nenarušuje atmosféru místa ani typickou organizaci lokální výstavby a naopak poskytuje domu velice hodnotné výhledy jak na vzdálené vrcholky protějších kopců, tak na dramaticky členěný terén a bohatou floru v těsné blízkosti domu. Stavení neruší ani kontrastním použitím přírodě blízkých materiálů – hmota domu je obložena přírodní břidlicí, zaskočené části červeným cedrem, nosníky jsou zhotoveny z borovice douglasky, v parteru a v oblasti komínu najdeme šedý pohledový beton a pultovou střechu chrání kovový, tmavě natřený střešní plášť. Stěny jsou prolomeny množstvím skleněných ploch, které propouští do interiéru teplé sluneční paprsky.
Průhledy do krajiny byly v rámci architektonického návrhu pečlivě promyšleny
Základem funkčního domu je především promyšlené rozvržení dispozic, které respektuje vzájemné umístění odpočinkových a společenských zón. Přízemí je ze všech stran přímo spjaté s pozemkem, stěny z pohledového betonu tu procházejí z interiéru do exteriéru a navazují na dlážděný parter, který je jedinou vodorovnou venkovní plochou. V přízemí je umístěná změť ložnic a servisních místností, velký open space najdeme ve druhém patře s terasou, které je víceméně celé věnováno společným zónám rodinného domu.
Interiér je pojatý jednoduchým stylem, postaveném na střídání strohého pohledového betonu a teplých odstínů dřevěného obkladu, velký důraz byl kladen i na hru světla a stínu a důmyslné lemování a dělení pohledů do krajiny, které zajišťují jak potřebnou míru soukromí, tak dostatečné denní osvětlení a kontakt s okolní krajinou.
Vaše komentáře (5)
Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…