Administrator | Pátek, 29. květen 2015 |

Fotovoltaické zařízení, malá větrná elektrárna, palivový článek přeměňující energii paliva na elektřinu, osvětlení výhradně LED diodami – to jsou jen některé atributy vzorového domu Alpenchic, který otevřela společnost Baufritz v centru vzorových domů v Poingu nedaleko Mnichova. Za tuto inovativní energetickou koncepci si dům vysloužil švýcarskou značku Minergie A-ECO.
Energeticky zcela soběstačný
Dům si vyrábí většinu potřebné elektrické energie prostřednictvím fotovoltaiky, větrné energie a palivového článku. Prioritou je možnost využít maximum takto vyrobené energie pro přípravu teplé vody a provoz domácnosti včetně nabíjecí stanice pro elektromobil. Zbytek energie je předáván do veřejné sítě. Palivový článek poháněný zemním plynem zajišťuje vytápění domu. Alpenchic je tak prvním rodinným domem v Německu, který odpovídá požadavkům značky Minergie A-ECO. Ta mimo jiné určuje, že potřeba tepla na vytápění se musí rovnat nule, jinými slovy, dům si musí umět vyrobit veškerou tepelnou energii sám.
Zajímavostí je také minisklep vyrobený z recyklovaného betonu. Jeho prostor je využit pro umístění veškeré domovní techniky včetně přípravny pitné vody.
Jasné a přirozené dispozice
Pravoúhlý půdorys domu se sedlovou střechou s velkým přesahem a dřevěné šindele na fasádě jsou odkazem k tradičnímu alpskému stylu. „Spojujeme je ale se současnými prvky," vysvětluje architekt Georg Schauer a poukazuje na velkorysé prosklení na místech, kde by se v tradiční architektuře objevila velká vrata do stodoly. Vnitřní dispozice vychází z pravděpodobného řešení přestavby starého hospodářského stavení: závětří a zádveří vystupuje z pravidelného půdorysu a je kontinuálně spojeno se sociálním zázemím, šatnou a pracovnou. Větší část přízemí patří propojenému obytnému prostoru s kuchyňským koutem.
Interiérové vybavení charakterizuje architekt Schauer jako přirozené a babičkovsky útulné. Kombinuje přírodní kámen na podlaze, jasanové a jedlové dřevo a tmavou ocel (schodiště, nábytek) s velmi moderním zařízení z místního, hrubě opracovaného dřeva a hladkými povrchy. Jasné dispozice má i patro s ložnicí a dvěma pokoji. Galerie s pracovnou spojuje obě podlaží vertikální pohledovou osou, která dodává jídelnímu koutu vzdušnost.
Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…