Tisk
Síla dřeva spoutaná mezi čtyři stěny

Síla dřeva spoutaná mezi čtyři stěny

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 26. leden 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Brazilský umělec Henrique Oliveira je autorem masivní skulptury ohromného dřevěného hada, který se v prostorách galerie rozpíná tolik, že „trhá“ stěny a strop místnosti. Jeho dílo je kombinací hned několika rozměrů umělecké tvorby – snoubí v sobě sochařství, malířství i architekturu.

Inspirace plotem z navlhlé překližky

5° Salao Nacional de Arte de GoiásInspirace přichází nečekaně. Stejným způsobem zasáhla i Henriqua Oliveiru, když pozoroval z okna své kanceláře v Sao Paulu překližkový plot, který se vlivem deště a stáří rozpadal a loupaly se z něj jednotlivé pláty dřeva. Od té chvíle začal umělec sbírat staré překližky a z jejich vrstev vytvářel trojrozměrné umění. Díky mnoha zdrojům nasbíral dostatečné množství různých tvarů, barev i velikostí a jeho díla tak můžete najív v muzeích a galeriích po celém světě.

Sao Paulo je jedno velké staveniště

Paralela, Sao PauloTo o svém městě říká sám Oliveira a dodává, že v jeho blízkém okolí se neustále něco rekonstruuje. To samozřejmě vyžaduje velké množství oplocení, které je nejčastěji realizováno právě z dřevěné překližky. Stačilo se proto domluvit s několika stavebními firmami a za krátkou dobu se v umělcových rukách nahromadila spousta použitelného materiálu. Henrique Oliveira tak nevyrobil pouze jednu velkou instalaci.

Galerie Vallois, ParisSkládáním jednotlivých překližkových plátů docílil sochař amorfní organické formy, která se jako obrovský had přelévá místností. Skulptury působí jako silný zdroj spoutané energie, zachycené v malém prostoru. Přestože instalace vypadá z dálky hladce a kompaktně, při bližším ohledání najde divák právě jednotlivé vrstvy odlupujících se dřevěných plátů.

Umění z odpadků – ohleduplné k životnímu prostředí

Conselho Britanico, Sao PauloBoulder Museum of Contemporary Art, BoulderVytvořit uměleckou instalaci z věcí, které už nejsou k užitku a zřejmě by skončily na skládce, je velice originální a „zelená“ myšlenka. Henriqu Oliveirovi se podařilo vdechnout poničenému a použitému dřevu nový život. Jak se vám líbí?

Vaše komentáře (13)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop