Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Design

Tisk
Dopřejte i vy své staré koupelně novou tvář 2

Dopřejte i vy své staré koupelně novou tvář 2

Dagmar Šimonová | Pátek, 28. září 2012 |

V prvním díle našeho miniseriálu jsme si představili nejběžnější a nejtradičnější úpravu stěn v koupelně – obklady a mozaiky. Dnes se podíváme na trochu méně tradiční, zato dnes moderní a oblíbenou variantu – nátěry, tapety a samolepky.


Jaké nátěry a tapety se do koupelny hodí?

Na rozdíl od klasických latexových nátěrů, které známe především z chodeb základních škol a nemocnic, už dnes omyvatelný nátěr od běžného téměř nepoznáme. Jeho důležitými vlastnostmi je paroporpustnost, sanitizace a antikondenzace, která zamezují vznikům plísní a řas. FOTO:ArchivMít stěny koupelny obložené má jistě spoustu výhod, existují ale i jiné způsoby, které eliminují těch několik mínusů skládaných obkladů – tedy pracnost a nutnou přítomnost většího či menšího počtu spár. Pokud chcete sáhnout po méně tradičním řešení, zapomeňte na lepidlo a dlaždice a vezměte do ruky fanku a malířskou štětku.

Na rozdíl od klasických latexových nátěrů, které známe především z chodeb základních škol a nemocnic, už dnes omyvatelný nátěr od běžného téměř nepoznáme. Jeho důležitými vlastnostmi je paroporpustnost, sanitizace a antikondenzace, která zamezují vznikům plísní a řas. FOTO:ArchivPokud se rozhodneme pro barvu nebo tapety, budeme si muset nejdříve pořádně připravit základ. Nesmíme zapomínat na penetrační nátěr, který pronikne do hloubky stěny a na povrchu vytvoří pevný povlak, který upravuje její savost a pevnost. Pokud podceníme penetrační nátěr, u většiny povrchů znehodnotíme funkční vlastnosti a vzhled následujících vrstev. Další vrstvu tvoří omítka s větším podílem cementu a dalších přísad, které zvyšují její odolnost proti vlhkosti. Na takto upravenou stěnu už můžeme nanést finální pohledovou vrstvu, kterou může mít probarvená omítka, štuk se speciální přísadou, nátěr nebo i tapeta.

Snadná údržba i dobrá základna pro výraznou sanitu

Je důležité si uvědomit, že díky vysoké vlhkosti a cákající vodě musíme vždy používat speciální barvu a tapety – například sklovláknité nebo z PVC. Tapety mají často i plastické vzory a jejich přetřením ještě jednou vrstvou voděodolné barvy tak dosáhneme zajímavého, vysoce celistvého povrchu. FOTO: ArchivJe důležité si uvědomit, že díky vysoké vlhkosti a cákající vodě musíme vždy používat speciální barvu a tapety – například sklovláknité nebo z PVC. Tapety mají často i plastické vzory a jejich přetřením ještě jednou vrstvou voděodolné barvy tak dosáhneme zajímavého, vysoce celistvého povrchu. FOTO: ArchivJak nátěry, tak voděodolné tapety se snadno udržují, k jejich čištění většinou stačí vlhký hadr a čas od času kapka desinfekce. Pozor na drhnutí, abrazivní nebo kyselé prostředky, které by mohly povrch narušit a za nějakou dobu tak zapříčinit vznik plísní nebo vlhnutí celé stěny. Díky jednolité struktuře je také možné popustit uzdu své fantazii v oblasti výběru zařizovacích předmětů – ty výrazné totiž sytá barva stěn krásně zvýrazní a svou jednoduchostí podtrhne jejich výjimečnost. Zavěšení zrcadel, poliček nebo radiátorů s nátěrem nebo tapetou není, oproti vrtání do obkladů, žádný velký problém.

Každá koupelna může být originální

Stěnové samolepky se vyrábí z kvalitních materiálů a voda jim nijak neškodí. Ty kvalitní garantují dobrou přilnavost ke všem odmaštěným povrchům a slibují nulové blednutí barev vlivem UV záření. FOTO: Dekorativní samolepkySamolepky jsou velice originálním a snadným způsobem, jak ozvláštnit a rozzářit výraz celé koupelny. Je možné je zakoupit v mnoha různých provedeních a ozdobit s nimi jak nátěrem nebo tapetou ošetřenou stěnu, tak obklady, lamina nebo i dřevěné a skleněné povrchy. Některé firmy vyrábějí samolepky na zakázku – netradiční ať už do rozměrů nebo třeba i potisku, který může tvořit vaše vlastnoruční kresba nebo fotografie. Do této kategorie můžeme s nadsázkou zařadit i speciální samolepicí fólie se vzorem kamene, textilu nebo dřeva, které se prodávají v rolích jako klasické tapety a můžeme s nimi levně obnovit a ozvláštnit stěny, nábytek, vanu nebo obklad.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner