Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevěné odrážedlo s českými geny

Dřevěné odrážedlo s českými geny

Redakce | Pátek, 06. květen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Málokdo si pamatuje, jak se učil jezdit na kole. Téměř každý rodič si ale vzpomene na mikrodrama, které dalo základy rovnováhy jeho vlastnímu děcku. Toho roztlačování, přidržování, dobíhání... V tomto ohledu přineslo odrážedlo do segmentu "užitečných hraček" těžko srovnatelnou inovaci.

 

Jak potvrzuje moje zkušenost a snad i dalších rodičů – děti odrážedla milují. Neodloží je často ani tehdy, když už zvládají jízdu na kole. Po určitý čas jde tedy o vysoce frekventovaný stroj. A jako takový vyžaduje, především kvůli bezpečnosti a pohodlí dítěte, perfektní zpracování.

Re pello Model J_ride (22)

 

Jeden unikátní kousek, jednoduchý a přitom plně funkční, jsme objevili v portfoliu české značky Re pello®. "Vždy jsem chtěl navrhovat a vyrábět vlastní kola, ale nikdy jsem k tomu nesebral dostatek odvahy," říká majitel firmy Jiří Marján. "Až když jsme s manželkou čekali dceru Josefínu, rozhodl jsem se, že pro ni vytvořím její první kolo. Koncepce byla jasná – odrážedlo ´celopéro´."

Nejtěžší byl návrh designu

Model, zvaný podle jména dcerky jednoduše J, představuje celoodpružené dřevěné odrážedlo s řadou bezpečnostních prvků. "Systém odpružení – základ celého odrážedla, je velice jednoduchý, což eliminuje riziko jeho poškození během provozu, a paradoxně mě napadl hned. Jedná se o unikátní řešení, takže jsem ho nechal patentovat. Prakticky umožňuje nastavení podle hmotnosti dítěte, které na odrážedle jede. Tato klíčová vlastnost zajišťuje dostatečnou aktivitu odpružení pro lehké i těžké dítě," doplňuje dále Jiří Marján.

dětské odrážedlo  - překližka

 

Materiál březové vysoko-pevnostní překližky i technologie výroby plně vyhovuje ekologickým standardům. Nepřehlédnutelnou přidanou hodnotou je pak špičkový design, navržený slovenským designérem Pavolem Mikulášem. "I když jsem si původně myslel, že navrhnout technické řešení bude to nejhorší, byl to právě design, co nám dalo pěkně zabrat. Skloubení techniky a designových požadavků bylo časově velice náročné. Výsledkem je ale funkční designový kousek, který se setkal s velkým úspěchem například a mezinárodní přehlídce designu Designblok 2015." Inu, zlaté česko-slovenské ruce.

Připravila Dana Jakoubková

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop