Tisk
Dřevěné lavičky nejen pro dřevostavby

Dřevěné lavičky nejen pro dřevostavby

Redakce | Pondělí, 11. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Nábytek pro exteriérové využití nemá své místo jen v prostoru soukromé zahrady, ale i na veřejném prostranství. Říká se mu pak většinou městský mobiliář, což ale neznamená, že nemůže být použit kromě ulic a náměstí také v parku – třeba veletržním.

Funkční prvek i dekorace

pre_pi15Stuttgartský veletržní areál prošel před dvěma lety zásadní rekonstrukcí, jejíž součástí byla také obnova parku včetně mobiliáře. Krajinářští architekti tenkrát přišli s originální myšlenkou – přizpůsobit tvar laviček obloukové veletržní hale a z pouhého funkčního prvku učinit také určitou dekoraci. V parku se střídají krátké, na sebe navazující vlny s dlouhými oblouky, z jejichž libovolně kombinovatelných opěradel se stávají zajímavé sochy, které místu propůjčují velmi neobvyklý nádech.

Větru dešti napospas

pre_pi17Zatímco některé prvky vybavení parku jsou napuštěny olejem chránícím tvrdé dřevo před vlivy počasí, lavičky jsou vystaveny větru dešti napospas. Přirozená vrstva šedé patiny, která se na povrchu dřeva už stačila vytvořit, chrání jádro dřeva před dalšími klimatickými vlivy. Přírodní šeď navíc podtrhuje transformaci moderního designu s tradičními materiály v historickém prostředí. Nosná konstrukce laviček je ocelová, žárově pozinkovaná a práškově lakovaná.

Ateliér krajinářské a zahradní architektury Tilmana Latze použil stejné lavičky také při rekonstrukci Starého a Nového přístavu v severoněmeckém Bremerhavenu a získal za ně uznání v mezinárodní soutěži The International Architecture Awards 2008.

Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 2/2009.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop