Tisk
K chytrému domu chytrou zahradu

K chytrému domu chytrou zahradu

Michal Doležel | Čtvrtek, 12. květen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Zatímco do domů už různé chytré technologie pronikají celkem běžně, v zahradě jich zatím tolik nenajdeme. Přitom zahrady a hlavně jejich zavlažování jsou dokonalou příležitostí pro aplikaci moderních technologií, jakou jsou časovače a senzory vlhkosti. Jejich přínos je jasný - méně práce a úspory vody.

 

Péče o zahradu se obvykle neobejde bez zavlažování. Na trhu najdete celou řadu tu více tu méně sofistikovaných zavlažovacích systémů, které mohou tuto činnost zjednodušit a drobně zautomatizovat. Díky chytrým technologiím je ale možné jít ještě dále. Díky senzorům vlhkosti a připojení k internetu, může být zavlažování nejen automatické, ale také skutečně chytré.

Do řízení závlahy se automaticky zapojí také předpověď počasí

Společnost GreenIQ vyvinula systém pro inteligentní zahrady, který byl představen minulý rok v Izraeli. Srdcem systému je tzv. Smart Garden Hub, který je centrálním a koordinačním bodem. Komunikuje s dalšími prvky systému i s okolním světem a zároveň vyhodnocuje takto přijímaná data.

greeniq - modul

Informace zvenčí mohou přicházet jak ze smartphonu majitele jako přímé pokyny, tak prostřednictvím Wi-Fi z internetu např. v podobě předpovědi počasí, na základě které se přizpůsobí chod celého systému. Toto zařízení také zároveň přijímá signály od jednotlivých senzorů vlhkosti půdy rozmístěných na zahradě. Pokud ale chcete využívat také data týkající se předpovědi počasí, musíte systém GreenIQ Smart Garden Hub propojit s populární meteostanicí netatmo, která může stahovat data z meteorologické sítě Weather Underground.

Cíl: Úspora vody

Hlavním motivem vývoje tohoto systému byla snaha o úspory vody pro zavlažování. V recenzích dostupných na internetu uživatelé výrazné úspory vody skutečně potvrzují. GreenIQ uvádí, že systém je schopen na zahradě ušetřit až polovinu vody.

GreenIQ - schéma

Majitelé mají zároveň veškerou spotřebu pod kontrolou díky různým typům grafů a výstupů, které jsou v aplikaci telefonu či tabletu generovány na základě systémem poskytnutých dat.

Smart Garden Hub se aktuálně prodává za 269 USD, k tomu si ale rovnou připravte dalších 35 USD za rozhraní pro řízení jednotlivých komponent závlahového systému (senzorů, ventilů a průtokoměrů). Ty pak stojí okolo 50 USD za kus.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop