Nápad vybudovat letní kuchyni přišel hned po dokončení stavby srubu

Nápad vybudovat letní kuchyni přišel hned po dokončení stavby srubu

Dana D. Daňková | Sobota, 12. červen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Ke stavbě této letní kuchyně inspirovalo majitele prostředí stavby vlastního srubu. Její vybudování měl v plánu až po dokončení rodinného domu, ovšem vonící čerstvé dřevo a také potřeba každodenního stravování party kamarádů, kteří se na stavbě srubu podíleli (a to ať už pouze ohřátí či příprava jídel přímo na místě), ho inspirovaly a postupně vlastně donutily pustit se do její realizace mnohem dříve.


Letní kuchyně vznikla s přispěním kamarádů a známých

Návrh celkové kompozice zahradní kuchyně vzešel z výběru vybavení, které pro časté používání kuchyně považovali za potřebné a užitečné vzhledem k většímu počtu dobrých přátel a jejich dětí. Letní kuchyně tak vznikala postupně s přispěním kamarádů a známých řemeslníků.

Jednotlivé části kuchyně jsou vyzděny a uzavřeny proti prachu dřevěnými dvířky vyrobenými na míru. Obvodová zeď ve tvaru široce otevřeného písmene U navazuje na podezdívky plotu, je proto ze stejného materiálu - betonových upravených tvárnic shodné barvy i velikosti.

Podbití střechy je provedeno z palubek, doplněno zavěšenými dekoracemi a sítěmi z mořského a rybářského prostředí a houpacími sítěmi, z nichž jsou nadšené především děti. Příjemnou atmosféru v nočních hodinách dodávají kuchyni bodová LED světla.

Zahradní kuchyně s masivním dřevěným stolem a živým ohněm

obr.: Efekt živého ohně uprostřed jídelního stolu zvyšuje umístění plaménků uprostřed drobných barevných střípků žáruvzdorného skla (případně oblázků). Foto: Martin Zeman


Měli jsme jasno i ve vybavení letní kuchyně

„Od začátku jsme měli jasno i ve vybavení letní kuchyně," vypráví Martin. „Základním nepostradatelným spotřebičem byl pro nás po velice dobrých zkušenostech vestavěný gril včetně speciálního nádobí a nářadí, a dále také velký jídelní a servírovací stůl s plynovým hořákem o délce 1,2 metru, zapuštěným v desce stolu. Plynový hořák o výkonu až 11,7 kW má nastavitelnou výšku plamene, je vybaven elektronickým zapalováním a případně i skleněnou ochranou proti větru. Bezpečnost užívání zajišťuje teplotní ventil, který automaticky vypne přívod plynu v případě rozšíření plamene."

Na vestavném grilu je možné díky krytým nerezovým hořákům připravovat pokrmy bez odkapávání a následného vznícení omastku. Nedochází proto k produkci škodlivin v připravovaných potravinách. Gril je vybaven bočním infračerveným hořákem s technologií pro vysoký žár SIZZLE ZONETM, příprava pokrmů je tak rychlá a kvalitní.

Pro samostatnou přípravu zeleniny slouží speciální plynová plotýnka s wok pánví. Původní napojení hořáků grilu i stolu na PB bylo z důvodu nutnosti časté výměny lahve změněno na připojení k zemnímu plynu. Dalším nejčastěji používaným vybavením je pivní a nápojové zázemí včetně chlazení, samozřejmě včetně čepovaných nealkoholických nápojů.

Letní kuchyně na zhradě u srubu

obr.: Zasloužený obdiv budí ohromný masivní jídelní stůl se zapuštěným hořákem, poskytujícím nejen světlo ve večerních hodinách, ale i teplo. Foto: Martin Zeman

Zahradní kuchyně sousedí s dětským hřištěm

obr.: Směrem do zahrady uzavírá kuchyni zvýšený barový pult s barovými židličkami, taktéž ze sruboviny. Foto: Martin Zeman

masivní dřevostavba, srub z kulatiny

obr.: Aby caparti byli pod dohledem rodičů i po dobu grilování, bylo těsně vedle kuchyně vybudováno malé dětské hřiště. Foto: Martin Zeman


Letní kuchyně s celoročním využitím

Komfort zahradní kuchyně zvyšuje při téměř každodenním provozu také lednice a mycí prostor s teplou vodou. „Velká pracovní plocha i úložné prostory celé kuchyně byly nutností vzhledem k tomu, že grilování a příprava jídel venku je našim koníčkem a potěšením," doplňuje majitel.

„Letní kuchyni využíváme k přípravě jídel a posezení prakticky od prvních jarních dnů až do října. V průběhu zimy ji lze navíc využít jako praktické grilovací centrum s donáškou do tepla domu. Bezkonkurenčním zážitkem pro všechny strávníky byl Silvestr strávený u grilu a otevřeného ohně. S naší zahradní kuchyní jsme maximálně spokojeni nejen my, ale i naši častí hosté a stala se prakticky nejpoužívanějším prostorem nového bydlení."

letni-zahradni-kuchyne-u-drevostavby

obr.: Srub na pokraji lesa si vyžádal sladění materiálů základní konstrukce, sruboviny o průměru asi 30cm a všech použitých přírodních materiálů i v rámci kuchyňské linky, vystavěné přímo na míru a doplněné pohledově dřevěnými dvířky. Foto: Martin Zeman

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop