Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zahrada

Časopis sruby&roubenky 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Kuchyně pro léto, jak má být

Kuchyně pro léto, jak má být

Dana D. Dankova | Pátek, 21. červenec 2017 |

Ke stavbě této letní kuchyně inspirovalo majitele prostředí stavby vlastního srubu. Její vybudování měl v plánu až po dokončení rodinného domu, ovšem vonící čerstvé dřevo a také potřeba každodenního stravování party kamarádů, kteří se na stavbě srubu podíleli (a to ať už pouze ohřátí či příprava jídel přímo na místě), ho inspirovaly a postupně vlastně donutily pustit se do její realizace mnohem dříve.

Návrh celkové kompozice kuchyně vzešel z výběru vybavení, které pro časté používání kuchyně považovali za potřebné a užitečné vzhledem k většímu počtu dobrých přátel a jejich dětí.

2

Letní kuchyně tak vznikala postupně s přispěním kamarádů a známých řemeslníků. Jednotlivé části kuchyně jsou vyzděny a uzavřeny proti prachu dřevěnými dvířky vyrobenými na míru. Obvodová zeď ve tvaru široce otevřeného písmene U navazuje na podezdívky plotu, je proto ze stejného materiálu - betonových upravených tvárnic shodné barvy i velikosti. Podbití střechy je provedeno z palubek, doplněno zavěšenými dekoracemi a sítěmi z mořského a rybářského prostředí a houpacími sítěmi, z nichž jsou nadšené především děti. Příjemnou atmosféru v nočních hodinách dodávají kuchyni bodová LED světla.

4


Dobré a zdravé

„Od začátku jsme měli jasno i ve vybavení kuchyně," vypráví Martin. „Základním nepostradatelným spotřebičem byl pro nás po velice dobrých zkušenostech vestavěný gril včetně speciálního nádobí a nářadí, a dále také velký jídelní a servírovací stůl s plynovým hořákem o délce 1,2 metru, zapuštěným v desce stolu. Hořák o výkonu až 11,7 kW má nastavitelnou výšku plamene, je vybaven elektronickým zapalováním a případně i skleněnou ochranou proti větru. Bezpečnost užívání zajišťuje teplotní ventil, který automaticky vypne přívod plynu v případě rozšíření plamene."

3

Na vestavném grilu je možné díky krytým nerezovým hořákům připravovat pokrmy bez odkapávání a následného vznícení omastku. Nedochází proto k produkci škodlivin v připravovaných potravinách. Gril je vybaven bočním infračerveným hořákem s technologií pro vysoký žár SIZZLE ZONETM, příprava pokrmů je tak rychlá a kvalitní. Pro samostatnou přípravu zeleniny slouží speciální plynová plotýnka s wok pánví. Původní napojení hořáků grilu i stolu na PB bylo z důvodu nutnosti časté výměny lahve změněno na připojení k zemnímu plynu. Dalším nejčastěji používaným vybavením je pivní a nápojové zázemí včetně chlazení, samozřejmě včetně čepovaných nealkoholických nápojů.

0


Letní kuchyně celoroční

Komfort kuchyně zvyšuje při téměř každodenním provozu také lednice a mycí prostor s teplou vodou. „Velká pracovní plocha i úložné prostory celé kuchyně byly nutností vzhledem k tomu, že grilování a příprava jídel venku je našim koníčkem a potěšením," doplňuje majitel. „Venkovní kuchyni využíváme k přípravě jídel a posezení prakticky od prvních jarních dnů až do října. V průběhu zimy ji lze navíc využít jako praktické grilovací centrum s donáškou do tepla domu. Bezkonkurenčním zážitkem pro všechny strávníky byl Silvestr strávený u grilu a otevřeného ohně. S naší venkovní kuchyní jsme maximálně spokojeni nejen my, ale i naši častí hosté a stala se prakticky nejpoužívanějším prostorem nového bydlení."

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner