Tisk
Zahradní domek nad vodní hladinou

Zahradní domek nad vodní hladinou

Michal Babor | Pátek, 18. únor 2011 |

Přidat na Seznam.cz Toto krásné soukromé útočiště bukolického vzhledu můžeme najít v malé vesničce v Belgii, asi 10 kilometrů od Gentu. Architektonický ateliér Wim Goes Architectuur navrhl dřevěnou přístavbu rezidence usazenou nad novým vinným sklepem a částečně protaženou nad zahradní rybník.

Přírodní našedlé dřevo, zelená vegetace, modrá obloha a vodní hladina tvoří harmonickou rovnováhu, podrženou štíhlými vertikálními liniemi největších ploch. Charakteristický Goesův rukopis a styl kombinuje záměrnou skromnou jednoduchost s funkční čistotou, jejichž výsledkem je strohá krása s japonsko-finskými podtóny.

BownNa tomto soukromém obytném komplexu Goes vytvořil elegantní fasádu, která je jak vizuální, tak i konstrukční ozdobou. Fasáda je vytvořena z úzkých pásů dřeva (průřez jen 6x8 cm) vybraných tak, aby v každém kuse dřeva byly letokruhy rovné. I když se působením slunce a deště dřevo mírně vlní, nepředstavuje to žádný konstrukční problém, protože fasáda nemusí odolávat zatížení větrem, vítr totiž fouká přímo přes tyto pásy. Jedinou konstrukční zátěží, kterou musí dřevěné pásy nést, je vertikální zatížení střechy.

Bown3 bown4

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop