Dřevostavba velkého polyfunkčního domu se skládala jako stavebnice

Tisk
Dřevostavba velkého polyfunkčního domu se skládala jako stavebnice

Dagmar Šimonová | Pondělí, 31. říjen 2011 |

V Richmondu ve Velké Británii v současné době vyrůstá ohromný komplex čtyř polyfunkčních dřevostaveb s názvem Garden Road. Na výstavbě se podílí mateřská společnost ELK Fertighaus AG a výroba vlastních komponent celé stavby probíhá v provozovně ELK a.s. Planá nad Lužnicí. Výsledek celé ohromné akce bude vidět už v březnu 2012!

Komplex dřevostaveb se skládá celkem ze čtyř různých budov

Polyfunkční dřevostavby v Anglii - projekt Garden Road, RichmondZačátek celkové výstavby se datuje k lednu 2011. Výroba prvních dvou bloků, pojmenovaných A a B, byla zahájena 18. května. K jejich montáži se mohlo přistoupit již 31. května a hrubá stavba tak byla dokončena 22. července. 25 července se ihned pokračovalo s montáží dalšího bloku – budovy D. Ta byla dokončena již 26. srpna. Výstavba bloku C bude zahájena na jaře roku 2012. V celém komplexu bude umístěno celkem 77 bytů, 65 parkovacích stání a 2300 m2 kancelářských prostor.

Polyfunkční dřevostavby v Anglii - projekt Garden Road, RichmondPolyfunkční dřevostavby v Anglii - projekt Garden Road, RichmondNa přepravu celkového množství 5780 m stěn bylo použito 102 kamionů, které byly na stavbu přistavovány ve frekvenci 2 auta za den. S pomocí jeřábu pak byly jednotlivé kusy montovány dohromady. Předem vyrobené panely byly unikátní ve své kompletnosti – z výrobny vyjížděly s finální fasádní úpravou vnějšího povrchu, vnitřním sádrokartonovým obkladem a se zabudovanými okny a parapety. Těch se do všech částí nakonec použilo neuvěřitelných 180 kusů.

Rychlá montáž dřevostavby ušetřila velké množství času i peněz

Polyfunkční dřevostavby v Anglii - projekt Garden Road, RichmondZ uvedených dat začátku a konce výstavby je zřejmé, že čas pro vlastní sestavení objektu byl neporovnatelně kratší oproti výstavbě zděnou nebo monolitickou technologií. Samozřejmě k tomu musíme připočíst ještě čas, vyhrazený na vlastní výrobu v ELK a.s. Planá nad Lužnicí. Ti do projektu vložili celkem 19700 pracovních hodin. Ve stejnou dobu, kdy se v provozovně připravovaly finální panely, bylo v Plané vyrobeno ještě 10 srubových a 30 montovaných domů. I tak můžeme nad rychlostí, kterou projekt Garden Road vyrostl, jen kroutit hlavou.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop