Dana Jakoubková | Středa, 19. únor 2020 |

Energeticky aktivní dům ZEB v norském Larviku je výsledkem spolupráce norské architektonické firmy Snøhetta, Výzkumného centra budov s nulovými emisemi ZEB a největšího skandinávského výzkumného orgánu SINTEF.
Stavba je vyprojektována jako rodinný dům pro společnost Optimera and Brødrene Dahl z divize Saint Gobain – lídra na trhu inovativního stavebnictví. Slouží však především jako demonstrační platforma pilotního projektu aktivního rodinného domu.
Díky optimalizaci architektonických vlastností a technologických řešení vychází dům vstříc jak životním potřebám svých obyvatel, tak energetickým potřebám budovy. Navíc vytváří po celý rok přebytek energie dostatečný i k napájení elektromobilu.
Všechny důležité informace o energeticky úsporných domech, včetně projektů, naleznete přehledně v ročence PASIVNÍ domy
Ročenka PASIVNÍ domy je časopis o realizaci pasivních domů a bydlení v nich. Reflektuje současné trendy a zkušenosti výstavby pasivních domů u nás s přesahem do zahraničí. Ročenka je určena všem, kdo chtějí stavět vlastní pasivní dům nebo se o něm dozvědět relevantní informace a získat inspiraci pro jeho realizaci.
koupit časopis
Architektura domu se vyznačuje výrazně nakloněným objemem s kovovým pláštěm a promyšlenou dutinou centrálního nádvoří.
Střešní plocha představuje fotovoltaické pole integrované do budovy, které je spolu s energií z hlubinných geotermálních vrtů nezbytné pro dosažení emisní neutrality klasifikované jako ZEB-OM (Zero Emission Buildings – produkce obnovitelných zdrojů energie kompenzuje emise skleníkových plynů z provozu domu i z výroby použitých stavebních materiálů).
Zaměření na emise uhlíku spojované se stavebním materiálem představuje nový směr v zásadním úsilí směrem k udržitelnému stavebnímu průmyslu.
Konstrukce domu jde daleko nad rámec požadavků současných stavebních předpisů pokud jde o spotřebu energie, vzduchotěsnost, denní světlo, akustiku, teplo i kvalitu vnitřního vzduchu.
Vytápění a chlazení je řešeno pasivně skrze umístění skleněných ploch, orientaci, geometrii a objem domu a výběrem materiálů s dobrými tepelnými i estetickými vlastnostmi. Pro domácí komfort zahrnuje dům i venkovní bazén, sprchu a saunu, které ohřívá energetický přebytek ze slunečního záření, a různé prostory pro užitek i relax, jako venkovní atrium s krbem a posezením obklopené stěnami z vyskládaného palivového dříví a cihel, ovocný sad nebo zeleninovou zahradu.
Samozřejmostí je recyklace odpadní vody a využití vody dešťové ke splachování toalet a zalévání zahrady.
Za vysoké environmentální ambice byl projekt domu nominován v roce 2015 na cenu Evropské unie za současnou architekturu.
Technické parametry
- Typ domu: aktivní
- Projekt: individuální
- Zastavěná plocha: 200 m2
- Konstrukční systém / izolace: dřevostavba; izolace minerální vlnou tl. 350 mm; vnitřní zdi z použitých cihel
- Zdroj energie: geotermální vrt (80 % tepla) + fotovoltaika 150 m2 (20 % tepla); bateriové úložiště 48 V/600 Ah
- Vytápěcí systém: elektrické podlahové + nástěnné radiátory; recyklace odpadní vody
- Větrání: řízené s rekuperací tepla (87 %)
- Autor studie a projektu: Snøhetta, Norsko
- Foto: Bruce Damonte, Paal-André Schwital, EVE
Náš tip:
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
Svůj dům ze slámy si postavil vlastníma rukama. Teď radí ostatním, jak si takový dům postavit
Než se pustíte do stavby domu svépomocí a začnete přicházet o sladké iluze, zatímco budete tančit s lopatou na staveništi a řešit první záludné detaily, popovídejte si s Janem…
-
Tomáš Vanický: Pasivní standard je přínosem pro celou společnost
Centrum pasivního domu je oborové sdružení, které už 15 let dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Zaměřuje se na investory, odborníky, studenty i děti.…
-
Dům u lesa vyniká nejen svou vegetační střechou ale i experimentálním systémem vytápění
Dřevostavba vybavená experimentálním systémem vytápění a ohřevu teplé vody pomocí tepelného čerpadla na stejnosměrný proud, který je poháněn elektřinou z fotovoltaických panelů.…
-
S chytře navrženou dřevostavbou se čtyřčlenná rodina vešla do požadovaného rozpočtu 5 milionů korun
Na začátku je krásný sen o novém vlastním domě. Ten poté rychle vystřídá realita, kdy stojíte na prázdném pozemku a máte nepříliš konkrétní představy o stavbě, která by na něm…