Tisk
Vítejte v pasivní budoucnosti

Vítejte v pasivní budoucnosti

Ondřej Zaorálek | Středa, 13. duben 2011 |

Přidat na Seznam.cz Pasivní dům ve Frýdku-Místku od architekta Michaela Kocycha získal jako první dřevostavba u nás certifikát kvality SBToolCZ. Certifikát vydaný nezávislým certifikačním orgánem – Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze – je důkazem, že stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje. Hlavním dodavatelem tepelné izolace pasivní dřevostavby je společnost Knauf Insulation, která stavbu zateplila ekologickou minerální izolací s ECOSE® Technology.

29_DSC07016_0911Ekologické zateplení

Důležitým činitelem při stavbě pasivních domů je jejich tepelná izolace. Pasivní dům ve Frýdku-Místku je zateplen izolací Knauf Insulation. Použitá minerální izolace s ECOSE® Technology je ekologická, protože se při její výrobě používá recyklované sklo a přírodní pojivo, které neobsahuje formaldehyd, fenoly ani akryláty. Perfektně tak zapadá do konceptu přírodních dřevostaveb, je nehořlavá, šetří náklady na vytápění a přispívá ke zlepšení kvality vnitřního prostředí.

"Původně měla být stavba izolovaná slámou, respektive slaměnými balíky z malých tradičních lisů," dodává Michael Kocych. "Vzhledem k pozdějším komplikacím jsem ale hledal jinou alternativu, která by původní izolaci nahradila. Tepelná izolace musela mít dobré tepelně technické vlastnosti, měla být šetrná k životnímu prostředí a důležitým kritériem byla i cena. Přirozenou odpovědí na tyto požadavky byl ECOSE."

12_DSC05344_0907Dřevostavba two by four

Vlastní stavba je koncipována jako dřevostavba založená na dubových prazích. Půdorys tvoří obdélník s užitnou plochou 124 m2. Dispoziční řešení odpovídá zásadám pasivní výstavby – obytné místnosti jsou orientovány na jih. Dům má dvojřadý konstrukční systém typu two by four, kde vnitřní konstrukce je nosná, zatímco vnější, nenosná, vynáší fasádní systém. Takto provedený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tloušťce 520 mm na bázi minerální vlny. Stěny jsou ve dvojici vzájemně prokotveny dřevěnými prkny, vizuálně tvořícími žebříky. Na střeše bude vegetační souvrství, okna jsou zasklena izolačními trojskly. Vytápění je teplovzdušné s rekuperací, ohřev vody zajišťují střešní solární panely.

24_DSC06987_0911 10_DSC05330_0907 26_DSC06996_0911

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop