Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Rekonstrukce roubenky: <small>Oprava stěn a střechy</small>

Rekonstrukce roubenky: Oprava stěn a střechy

Dana D. Daňková | Pondělí, 10. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Ve starých roubenkách je kus naší historie, je proto velmi důležité zachovat je pro budoucí generace. Ovšem zub času neúprosně hlodá a mnohé z nich jeho působení nepřežily. Největším nepřítelem dřeva a tedy i staveb z něj je bezesporu vlhkost. A pokud je působení vody v konstrukci stálé nebo sice občasné, ale opakované, je ke zkáze jen krok, záleží pouze na tom, jak dlouhý bude. Ovšem stále ještě není vše ztraceno.

Stejně tak, jako je ohrožena spodní část dřevěných domů, mohou být vlivem zatékání poškozeny i jeho horní partie. Jak jsme si řekli v minulém čísle, v případě podlah a základů je nežádoucí vlhkost fatální, a stejně tak je tomu i v podstřešních a střešních oblastech roubenek. Destrukce dřevěných částí domu může nastat nevhodným stavebně-technickým řešením konstrukce, tedy nedostatečnou ochranou proti povětrnostním vlivům.

03 Poškození dřevěných konstrukcí vlivem zatékaní do starých střech OKVětru dešti neporučíme, na ochranu roubenky musíme jinak

Účinkem deště, větru a rozdílných teplot dochází k opakovanému častému navlhání dřevěných prvků, což v součinnosti s časem a nepravidelným užíváním staveb mnohdy vede k poškození dřeva hnilobou a dřevokazným hmyzem. Týká se to hlavně stěn ze strany převládajících větrů a to v okolí ostění oken nebo dřevěných prvků vyčnívajících blízko k okraji zastřešení. V těchto případech stačí obvykle lokální opravy poškozených prvků, případně jejich výměna.

V důsledku poškození střešních částí může ovšem dojít v případě starších roubenek k rozsáhlejší devastaci. Roubené domy z počátku minulého století, případně ještě starší byly často nevyužívané, a proto špatně udržované, kvalita stavebního materiálu byla navíc nedostačující. Tím docházelo k poškození střechy a přímému zatékání do stavby, které má při několikaletém působení devastující účinky, jež mohou vést až k destrukci stavby. V takovém případě je opět třeba posoudit celou věc individuálně přímo na místě za účasti odborníka.

04 Ostění starých oken je často narušeno dřevokaznými procesy OKPři rekonstrukci roubenky neměňte její vzhled

V porovnání se spodní stavbou je poškození v horních částech domu viditelnější, což lze chápat jako výhodu, neboť je možné ho dříve opravit. Na druhé straně při rekonstrukci střechy samozřejmě doporučujeme co nejméně měnit vzhled stavby, zachovat sklon střechy a nezvyšovat příliš výšku hřebene.

Při rekonstrukcích starých roubenek často doporučujeme odstranit původní střechu a nahradit ji novou, a to i v případech, kdy do stavby přes střechu nezatékalo. Důvodem výměny však v tomto případě bývá skutečnost, že střešní konstrukce, prováděné před sto a více lety, byly často vyrobené z kulatých profilů nedostatečných rozměrů, které nebyly na dnešní požadavky dostatečně dimenzované. Podkroví tehdy sloužila jako půdy pro uskladnění sena na zimu, byla vzdušná a zatížená jen lehkou krytinou. Dnes, kdy jsou tyto podstřešní prostory využívány k bydlení, jsou na střešní konstrukce kladeny zcela jiné požadavky.

Ing. Pavel Pacák, odborník na stavby a rekonstrukce dřevostaveb


Další díly seriálu:

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop