Časopis sruby&roubenky 2/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Rekonstrukce roubenky: <small>Opravy spodní stavby, podlah a navazujících stěn</small>

Rekonstrukce roubenky: Opravy spodní stavby, podlah a navazujících stěn

Dana D. Daňková | Pondělí, 22. květen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Někdo chce roubenku jen novou, pro jiného má své kouzlo zase pouze ta stará, na níž ulpěl nejen um dávných řemeslníků, ale zanechali zde své stopy i předchozí obyvatelé. Avšak taková roubenka vyžaduje systematickou renovaci, a když stojí majitel na počátku, neví samou radostí, kde začít.

V minulém článku jsme si řekli, co vše je třeba zajistit před konkrétní opravou, dnes postoupíme od slov k činům.

U starších roubených či jiných masivních dřevěných konstrukcí dochází často k poškození těch částí, které jsou v přímém kontaktu s podložím. Do doby před druhou světovou válkou se totiž nepoužívala žádná hydroizolace, která by chránila spodní části staveb před vlhkostí.

2 Detail původního nevhodného usazení roubenky3 Zvedání roubených stěn a výměna spodních trámů4 Roubenka po zvednutí a odstranění poškozených trámů

 

Zkáza roubenek přichází od podlahy

Stavby nebo části staveb, které jsou usazeny výše nad terénem, v sušší části pozemku nebo byly trvale užívány, budou v lepším stavu než části utopené ve svahu, neobývané a podobně. Rozsah poškození by měl především určit, zda opravy budou pouze lokální, nebo bude potřeba provést generální opravu. V nejhorším scénáři může také dojít k tomu, že bude lepší stávající stavbu strhnout a postavit novou...

5 Po vylití základové desky roubenky6 Po výměně spodních trámů a usazení roubenky8 Průběh rekonstrukce roubenky


Dlouhodobé působení zvýšené vlhkosti je pro dřevo fatálně destruktivní. Často je poškození viditelné na první pohled, obvykle se však hniloba skrývá uvnitř konstrukcí v podlahách a pod jejich úrovní. Pro zvolení správného způsobu rekonstrukce je proto potřeba zhodnotit rozsah poškození, to znamená rozebrat stávající konstrukce, odstranit staré podlahy, které jsou nevhodné jak z funkčního, tak z kvalitativního hlediska, obnažit povrch jednotlivých nosných prvků a mechanicky (poklepem, rýpnutím) zjistit, v jakém jsou stavu.

Roubenku zvedněte heverem

V drtivé většině případů bývají vážně poškozeny prahové trámy, které leží přímo na zemi nebo na kamenných základech. Ty je třeba vyměnit. Aby nedocházelo k destrukci znovu, je nutné opravit základy a základovou desku. Pokud tedy chceme starou roubenou stavbu co nejvíce zachovat, je nejjednodušší dům zbavit starých a nepotřebných konstrukcí. Části, které chceme zachovat, se vyzvednou, vykopou základové pasy a vylije betonová deska, která se pak opatří kvalitní hydroizolací.

Zdvihání se provádí nejčastěji pomocí heverů a hydraulických zvedáků, mělo by však být realizováno pod odborným vedením, aby nedošlo k poškození konstrukcí ani zdraví pracovníků. Roubené konstrukce drží pohromadě i při pohybech, které zvedání stavby provázejí. Když stavbu zvedneme, můžeme současně vyměnit i poškozené trámy. Tuto výměnu by ovšem měli provádět zkušení tesaři tak, aby byla zachována funkčnost prvků i architektura stavby. Poškozené spodní trámy mohou být také nahrazeny podezdívkou.

Při usazování stavby zpět na základovou desku dbáme na kvalitní izolaci mezi spodní stavbou a prvním trámem – jak z hlediska izolace proti vlhkosti, tak i izolace proti tepelným mostům. Oprava základů a desky je často spojena se zkvalitněním zdravotně-technických prvků stavby (voda, topení, elektrika). Rekonstrukce roubenky by měla být brána jako celek se všemi návaznostmi na současné požadavky staveb.

Ing. Pavel Pacák
odborník na stavby a rekonstrukce dřevostaveb


Další díly seriálu:

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop