Dřevostavba inspirovaná lesem byla postavena za neuvěřitelných pět měsíců

Dřevostavba inspirovaná lesem byla postavena za neuvěřitelných pět měsíců

Lucie Němcová | Pondělí, 23. listopad 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Dům, který se líbí - tak se dá jednoduše charakterizovat Petrova dřevostavba. Líbí se samozřejmě majiteli, který do ní vložil svou uměleckou představivost a cit pro detail, líbí se všem jeho hostům a líbil se také veřejnosti, která ji svým hlasováním v soutěži Dřevěná stavba roku 2012 vynesla na první příčku v kategorii realizovaných moderních dřevostaveb.

Třicet let jsem bydlel v Praze ve funkcionalistické vile, kterou postavil děda v krásném prostředí, v blízkosti lesa a lomu s jezírkem... Jenže už někdy v šedesátých letech magistrát většinu okolních vilek zboural a namísto nich postavil panelové domy, které se staly součástí velkého sídliště.

Na ně jsem si ještě zvykl, ale když nedávno developeři vybudovali hned vedle nás megalomanskou stavbu se spoustou bytovek a výhledem do naší zahrady, kam jsem nakonec přestal i chodit, tato ztráta soukromí a tím změna kvality bydlení mě přivedly k rozhodnutí vilu prodat a odejít. Většinu času jsem v té době stejně už trávil na chatě, kam jezdím od dětství, a na jejím pozemku teď stojí naše dřevostavba.

Znal jsem klady a zápory bydlení ve zděném domě, proto o jiném typu domu jsem vůbec neuvažoval. Mám dřevo rád a navíc do této kopcovité oblasti středních Čech taková stavba patří. Firmu Dřevostavby Biskup jsem poznal na veletrhu, a když jsem ji navštívil v jejím sídle, dal jsem hned na první dobrý dojem.

Na počátku naší spolupráce mi pan Biskup doporučil architektku z partnerského studia ARCHCON atelier. Tím začala naše setkání s Ing. Irenou Truhlářovou, která si nejprve prošla náš původní dům, aby načerpala jeho atmosféru a zjistila, co mám rád a které vybavení bude i součástí nového domu.


Od vzducholodi po les

Od počátku jsem věděl, že se mi nelíbí takové ty hypermoderní „škatule", co se dnes staví. Kompaktní krabičky od sirek, aby z nich co nejméně unikalo teplo, s velkými vnitřními skleněnými nebo kamennými plochami, kde se bojíte něco položit, abyste neudělali nepořádek. Měl jsem celkem jasnou představu o jednoduchém domě ve tvaru L a paní architektka mě hned při prvním setkání na pozemku přesvědčila, že celý musí být otevřený slunci.

Kromě té jednoduchosti jsem měl také přání, aby dům byl charakteristický nějakým specifickým nápadem. Projekt tedy prošel několika verzemi, které architektka poctivě kreslila – například s částí terasy zakrytou plachtou, jakoby tam přistála vzducholoď, nebo s terasou ve tvaru listů... A mě naše společná sezení a diskuse ohromně bavily.

Pak jsem přišel na to, že dům stavíme v lesnaté oblasti, kde bývaly trempské osady, co kdybychom tedy střechu podepřeli sloupy z přírodních kmenů. Za dva měsíce jsme se znovu sešli a ona položila přede mě plány s tím, že se mi je trochu bojí ukázat. Ke sloupům inspirovaným lesem organicky přidala křivku a tak vznikl mírný střešní oblouk, který na jedné straně překrývá terasu a na druhé vytváří kryté stání pro dvě auta. A já jsem hned věděl, že to je ono! Od té chvíle jsme nic neměnili, pouze z úsporných důvodů mi pan Biskup zmenšil přesahy střechy a verandu, ale i tak jsou víc než dostatečné.

drevostavba-s-lesem-za-zady

obr.: Když byl dům poprvé večer nasvícen, zavolal majitel architektce, aby se také přijela na společné dílo podívat. Foto: Martin Zeman

Komentář architektky

Spolupráce s panem Petrem pro mě byla velmi netradiční a osvěžující. Vedli jsme spolu dlouhé zanícené rozhovory plné skvělých nápadů a bystrých postřehů. Petr měl od začátku jasnou představu, jakou náladu by měl dům jako celek vyzařovat, amým úkolem bylo tuto náladu vystihnout a ztvárnit. Poměrně dlouhou dobu jsme ladili umístění domu na pozemku, potom ale přišel zlom, od kterého bylo jasné, že dům s obloukovou střechou podepřenou kmeny na toto místo prostě patří. Aby dílo tvořilo kompaktní celek, vytvářeli jsme si během studie základní názor na řešení interiéru, který Petr při realizaci skvěle a citlivě doladil a doplnil mnoha svými originálními nápady. Během realizace jsem zažila asi nejkurióznější autorský dozor, při kterém jsme pro budoucí sloupy vybírali dubové kmeny, hledali pro ně vhodnou polohu a úhel natočení... Je to opravdu vzrušující pracovat s dřevem v „přírodním" stavu.

ing-irena-truhlarova-architektka-archcon
Ing. Irena Truhlářová
ARCHCON atelier, s.r.o.

drevostavba-s-lesem-za-zady-terasa

obr.: Střecha v mírném oblouku, dubové sloupy, dřevěný obklad je ze sibiřského modřínu a imitace cihlové zdi, to jsou hlavní dominanty exteriéru vkusně skloubené do originálního celku. Foto: Martin Zeman


Špičková technologie i příroda

Dům je postavený z velkoformátových smrkových desek, vyrobených ekologickým způsobem, protože desky nejsou lepené, ale mechanicky spojované šrouby, což je nová technologie, kterou firma Dřevostavby Biskup při naší stavbě poprvé použila. Potud výroba na automatické lince pod dohledem počítače. Zato sehnat dubové kmeny přineslo našemu stavbyvedoucímu trochu komplikací – vytiskl si pohledy z projektu a objížděl pily, aby sloupy odpovídaly našim představám.

Pak jsme je tu měly vyskládané a přemýšleli jsme, kam který umístíme, jak ho otočíme, kde zkrátíme. O nátěru jsme také dlouho diskutovali, nakonec jsme zvolili šedý pigment, takže sloupy vypadají jako kmeny bez kůry, jak je vídáme v lese. Dřevěný obklad domu je z neošetřeného sibiřského modřínu, slunci vystavené partie tedy také časem přirozeně zešednou.

Cihlová imitace na části domu je mým nápadem, protože mám rád industriální stavební styl, který jsem si oblíbil na obrazech holandských mistrů. Obložení tvoří tenké křemičité pásky na plastovém podkladu, které jsou nalepené na stěnu.

drevostavba-s-lesem-za-zady-cela-terasa


"Tvar terasy z českého modřínu drží také tvar obklouku."


drevostavba-s-lesem-za-zady-cihlova-cast

Komentář dodavatele

S chutí jsme se podíleli na dalším přírůstku do rodiny dřevostaveb, které jsou realizovány z masivních dřevěných panelů s ekologickým i ekonomickým přínosem. Tento dřevěný prvek opět prokázal vynikající mimořádné stavební vlastnosti, rozměrovou flexibilitu a v neposlední řadě i ekonomickou výhodnost. Ke skvělému výsledku přispěla spolupráce s architektkou a bezproblémová komunikační linka se všemi zúčastněnými stranami. Kreativní a nápadité myšlenky investora mohly tak být plně využity nejenom při projektování a výstavbě domu, ale i při zařizování interiéru. Přejeme investorovi příjemné bydlení v takovémto nádherném domě.

Stanislav-Biskup
Stanislav Biskup
Dřevostavby BISKUP s.r.o.

drevostavba-s-lesem-za-zady-uvodni

Foto: Martin Zeman


Život v dřevostavbě

Bydlení ve zděném domě a v dřevostavbě je nebetyčný rozdíl! Od samého počátku – kolaudovali jsme ji patnáctého listopadu loňského roku a sedmnáctého jsme se nastěhovali a bylo to, jako bychom v ní bydleli odjakživa. Zděný dům je plný vody a čekáte, než vyschne, dřevostavba okamžitě začne fungovat a pohltí vás svými vlastnostmi, vůní a teplem.

Uchvátila mě hned první den a dodnes si tady občas sednu, zatáhnu venkovní roletu, uzavřu se v jejím prostoru a říkám si – to je fakt dobrý! Náš přízemní bungalov je členitý, poskytuje tedy hodně ploch pro únik tepla, přesto dosáhl nízkoenergetických hodnot, na hranici pasivního domu.

K vytápění jsem zvolil elektrické sálavé panely z hořického pískovce, které i na pohled ladí s dřevěnými stěnami. V pískovcových panelech jsou vyfrézované drážky, kterými vede odporový topný drát, a na rozdíl od plechových radiátorů mají mnohem delší setrvačnost, než vychladnou.

Dům bohatě vytopí čtyři tělesa, v koupelně a zádveří máme navíc podlahové topení. Střešními solárními panely ohříváme vodu v bojleru. Dobrou zkušenost mám i s řízeným větráním, lehce jsme si na ně zvykli a celou zimu jsme teplo nepouštěli ven.

Rekuperační jednotka z každé celé hodiny padesát minut spí a na posledních deset minut sepne, vymění vzduch v domě a teplo vrátí do systému. Přestože rád kouřím dýmku, není tady cítit.

drevostavba-s-lesem-za-zady-interier

obr.: Obytnou místnost s trámovým stropem, pohledové přiznanými smrkovými biodeskami na dvou protějších stěnách německého klasicismu z počátku minulého století. Foto: Martin Zeman

drevostavba-s-lesem-za-zady-kuchyn

obr.: Kuchyňska linka prošla také jejich rukama. Plát železa, který tvoří obklad a je pů centimetru silný, je veskrze jejich nápadem. Majitele okamžitě zaujal jako hodně netradiční a osobité řešení. Foto: Martin Zeman

drevostavba-s-lesem-za-zady-obyvaci-pokoj

obr.: Dřevo v interiéru je přiznané jen na několika místech, na bílých stěnách tak mohou vyniknout další doplňky. Obrazy jsou z části dílem majitele, ať už jde o kopii slavného Rembrandtova obrazu poprsí muže v orientálním oděvu, nebo o moderní díla. Foto: Martin Zeman


Bez čeho nemohu být

Bez všeho, co je tady. Od mládí sbírám hezké věci a mám je kolem sebe. Také většina nábytku v interiéru mě provází celý život. Původní skříně, komoda, prosklený příborník pocházejí z jizerské rodinné chalupy, nebo jsme je s otcem sehnali „za pár piv" po tamních známých a pak louhem odstraňovali staré nátěry a restaurovali.

Mají v sobě genius loci, a když otevřete dveře domu, dýchne na vás malebná atmosféra starých časů a poctivého řemesla. Při realizaci dřevostavby jsem ale zjistil, že i v současnosti se najdou řemeslníci, které je radost potkat. Patří k nim určitě firma pana Biskupa s jeho lidmi.

Pracovali s přesností na milimetry, když něco nesedlo, zvedli to jeřábem a znovu usazovali, udržovali stoprocentní pořádek. Byli prostě výborní, sympatičtí, a když jsme se loučili, podal jsem jim ruku s tím, že mi bylo ctí sledovat jejich práci! A jestli bych něco udělal jinak? Nemám, co bych měnil, mě tahle dřevostavba ještě nepřestala bavit. Žije se v ní dobře a paní architektka mi splnila sen.

drevostavba-s-lesem-za-zady-loznice

obr.: V ložnici je pohledové dřevo oproti bílým stěnám v menšině. Foto: Martin Zeman

drevostavba-s-lesem-za-zady-koupelna

obr.: Černo-bílá koupelna je v moderním designu. Majitele při její realizaci opět zaujala řemeslná práce obkladače, který každou dlaždičku ručně brousil na ostrý úhel pětačtyřiceti stupňů, aby obklad dobře k sobě pasoval. Foto: Martin Zeman

drevostavba-s-lesem-za-zady-knihovna

obr.: Knihovnu vytvořili šikovní truhláři z Moravy. přáním bylo, aby jednotlivé díly byly různých rozměrů a zvýraznily tak plasticitu. Při montáži stavebnice vyčla tvarem Česká republika a stala se dominantou chodby, kterou výrazně zdynamizovala. Foto: Martin Zeman

drevostavba-s-lesem-za-zady-pracovna

obr.: Okna v domě jsou zvolená dřevohliníková s trojsklem a kvůli tepelným úsporám představují to nejlepší, co je možné na trhu získat. Všechna nejsou otevíravá, což při pořizování přineslo finanční úsporu. Foto: Martin Zeman

Komentář majitele

Paní architektka je empatická osůbka s nezměrným talentem daným jí shůry. Pro mne bylo čistým potěšením s ní spolupracovat a bedlivě jí naslouchat. Vezme vás totiž s sebou na cestu tvoření a prostřednictvím její tužky vám před očima v náčrtcích roste dům, ve kterém vaše požadavky dokáže okamžitě zhmotnit. S nástupem pracovníků firmy Dřevostavby Biskup začal koncert pro šikovné ruce a s úžasem jsem sledoval, jak stavba rychle roste. Dozoroval jsem si vše sám, ale brzy jsem od toho upustil, poněvadž svými nevhodnými dotazy jsem stavitele zdržoval. Jedinou mojí starostí bylo dodržovat rozpis plateb, musel bych se stydět, kdyby z mé strany došlo k prodlení. Stavba byla kompletně hotová za neuvěřitelných pět měsíců a já se stal šťastným majitelem krásného domu. Zkrátka, to co mi Biskupové slíbili, vždy dodrželi, dům funguje, tak jak má, bez jediné reklamace. Díky jim za to!


Technické parametry

 • Realizace: Dřevostavby BISKUP s.r.o.
 • Projekt: ARCHCON atelier
 • Velikost pozemku: 719 m2
 • Zastavěná plocha: 142,2 m2
 • Užitná plocha: 110,6 m2
 • Spodní stavba: betonové pasy, nepodsklepeno
 • Stavební systém: třívrstvé DEKPANELY z masivního dřeva, difuzně otevřená skladba
 • Tepelné izolace: kombinace dřevovlákna a kontaktní zateplovací systém z minerální izolace, střecha polystyren
 • Fasáda: cihlové obkladové pásky a vodorovný modřínový obklad
 • Střecha: oblouková
 • Střešní krytina: fóliová hydroizolace s kačírkem
 • Okna: dřevohliníková okna INTERNORM, trojskla se zatepleným rámem
 • Podlahová krytina: masivní dřevěná podlaha – dubové a smrkové palubky
 • Vytápění: elektrické přímotopy (panely z hořického pískovce), elektrické podlahové rohože (pod keramickou dlažbu). Vytápění je doplněno systémem řízeného větrání s rekuperací
 • Skladba stěny: Skladba vnější stěny dovnitř: horizontální dřevěné obložení – modřín 26 mm, provětrávaná mezera 30 mm, difuzně otevřená fólie, dřevovláknitá izolace 200 mm, masivní dřevěné DEKPANELY 81 mm, minerální izolace 60 mm, CD profil 27 mm, SDK + povrchová úprava 12,5mm
 • Celková tloušťka stěny: 395 mm (cihelné pásky), 440 mm (dřevěný obklad)
 • Hodnota U: 0,14 W/m2K

dum-s-lesem-za-zady-pudorys


mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato moderní dřevostavba a máte v hlavě vlastní projekt, který byste rádi realizovali? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Historie firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP se začala psát již před více než 25 lety. Zabývá se převážně individuální výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Díky nasbíraným zkušenostem tak kromě standardních domů realizuje i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty z ARCHCON atelier tvoří sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 3-2013

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop