Časopis sruby&roubenky 1/2013
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Ranč se srdcem kovboje</small>

POJĎTE DÁL: Ranč se srdcem kovboje

Helena Petáková | Pátek, 25. říjen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

S koňmi se dá dělat hodně věcí, někdo závodí, jiný je trénuje, někdo se jen dívá. A pak jsou tu tuláci. Lidé, co rádi poznávají nové kraje a žijí „na trase" s koňmi tak, jak tomu bylo dříve. Takový je Jirka. Jednoho dne zjistil, že už se z čundru nechcete vrátit a se svými koňmi si přál být každý den. Vykonal spoustu práce, našetřil pár peněz a měl také trochou štěstí. Tak vznikl na okraji Plzně, přesto uprostřed přírody MONT BLANC RANCH.

 

08 Panorama1Počet koňských rančů roste v poslední době jako houby po dešti. Nejsou ale stejné! O některé se starají lidé, kteří koníky milují a jsou schopni leccos si odepřít, aby svůj čas, energii i peníze věnovali koním. Existují i profesionální ranče s vynikajícím sportovním zázemím, určené pro výcvik koní, jezdců a pořádání závodů. Máme také výborné chovné stáje, kde i u nás v Česku najdeme spoustu dobrých westernových koní. Ranč, který jsme si s manželkou vybudovali, patří mezi ty malé, rodinné ranče „jen tak pro radost".

 

Romantika u Velké řeky

01 DSC1429Pozemek jsme si vyhlédli v kouzelné zátoce řeky Berounky. Provozujeme tu nájemné ustájení koní s volným pastevním odchovem. S tím souvisí práce s koňmi, výcviky koní, pořádáme vyjížďky pro dospělé, výuku westernového ježdění pro začátečníky, pro děti zábavné akce anebo firemní akce pro dospělé. Ve velkém srubovém přístřešku o sto metrech čtverečních máme ustájeno až osm koní. Z něj koridorem mohou sami vcházet do systému pastvin o celkové výměře osm hektarů.

 

02 DSC1443 103 DSC1422Získat pozemek pro pastviny, náš srubový dům, garáž, stáj a další srub s hospůdkou a ubytováním pro návštěvy, to znamenalo přesvědčit úřady, že tady ranč vůbec může vzniknout. Při povodních v roce 2002 byly totiž všechny zdejší louky pod vodou. Proto jsme sem museli navézt šest set tun lomového kamene a sruby postavit až do výšky čtyř metrů nad úroveň okolního terénu, kam stoletá voda nedosáhne.

 

Sruby pro lidi i koně

00 DSC1410 107 DSC1448 1Všechny čtyři sruby jsou atypické a každý je výjimečný. Podle našich představ je projektovala táborská firma Kanadské sruby Tábor a postavila slovenská stavební firma Drevodom Rajec ze smrků, které vyrostly v tamních vysokohorských lesích, ve výškách minimálně šest set metrů nad mořem. Vysoká hustota dřeva pomaleji rostlých stromů v chladnějších oblastech zajišťuje jeho kvalitu. Kulatina, kterou firma vybírá na stavbu srubů, je ručně a klasickým nářadím zbavena kůry a tím si dřevo zachovává svoji přirozenou křivost, sbíhavost a přírodní vzhled s okrajovými letokruhy, na rozdíl od klád otesaných na hranoly. Když se podíváte na kulatinu v kolmém průřezu, vidíte, že nejhustější vrstva je při okraji. Právě tato vrstva zabezpečuje nejlepší vlastnosti dřeva.

 

04 DSC1414 106 DSC1464 kopieFirma přivezla označené a už opracované klády.To znamená, že v nich byly vyfrézované a dlátem dočištěné drážky a provrtané otvory pro instalace. Pak je v pořadí podle čísel poskládala na izolovaný základový trám, do dosedacích drážek mezi jednotlivými řadami kulatiny se zároveň vkládala vlněná tepelná izolace.

 


K finální úpravě povrchu srubových stěn jsme zvolili moderní metodu pískování.
Tato technologie tak trochu mate svým názvem, protože s pískem nemá nic společného. Brusným materiálem jsou rozemletá kukuřičná zrna – kukuřičné abrazivo, které se pod vysokých tlakem na dřevo stříká pistolí s tryskou. Kukuřice omílá jen měkčí části sruboviny, tvrdé jemně očistí. A to je podstatou pískování a hlavním rozdílem od klasického broušení, při kterém se obrušují tvrdé i měkké části trámů. Výsledkem našeho postupu je plastičtější a přírodnější vzhled dřeva.

 

05 DSC1462 1 kopie13 DSC1387 1Přírodní efekt se ještě zdůraznil nátěrem. Hladké dřevo jsme nejprve impregnovali preventivním postřikem proti škůdcům. Po zaschnutí přichází první tónovací nátěr základovým olejem a na závěr se v interiéru srubového domu nanese jedna vrstva a v exteriéru dvě vrstvy lazurovacího nátěru, který venku chrání dřevo také před povětrnostními vlivy. Všechny nátěry jsme zvolili ekologické, na bázi přírodního oleje.

 

Po čtyřech letech

11 DSC152910 DSC1435Obytný dům, klubovnu, stáj pro koně a zázemí pro zemědělskou techniku jsme stavěli v roce 2009. Vloni na jaře jsme stejné firmě zadali čtvrtý srub pro posezení a ubytování hostů, který je už také hotový. A firma se vrátila i k našemu domu. Během tří let si nejvíce sedá srubová stěna a po této době je proto nejvhodnější vytmelit vzniklé spáry. Vybrali jsme tmel opět na přírodní bázi, který se i po zaschnutí přizpůsobuje materiálu a je stále pružný.

 

14 DSC139112 DSC1377Bydlení ve dřevěném domě si užíváme už čtvrtou zimu. Před vyspárováním stěn se nám tady občas třeba pohnul plamen na svíčce, ale dřevo je výborný izolant, srub se příjemně vytopí a v létě díky přesahům střechy a izololačnímu trojsklu v oknech a dveřích je tu také příjemně. Ve srovnání s bydlením ve zděném domě je ve srubu přirozenější klima, dřevo jako difuzně otevřený materiál udržuje v domě dostatečnou vlhkost, lépe se tu dýchá. A dřevo samozřejmě i krásně voní.


Především musíte chtít

16 DSC1404 115 DSC1400Vybudováním ranče jsme získali místo, kde čas mnoho neznamená a plyne bezdůvodně spokojeným tempem spolu s ročními obdobími, které nám ho před očima mění. A co bylo k uskutečnění tohoto snu zapotřebí? Především musíte chtít, strašně chtít - je to vůbec to nejdůležitější! A pak musíte pro svůj sen udělat vše doopravdy!

 


Připravila Helena Petáková

Foto Martin Zeman

Technické parametry

Spodní stavba: betonová základová deska
Stavební systém: srubová konstrukce
Krov: dřevěný - smrk
Střešní krytina: Bramac Moravská plus
Vstupní dveře: Eurookno s obložkovými zárubněmi
Okna: Eurookno s obložkovými zárubněmi
Zasklení: trojsklo
Podlahy: dlažba
Topení: elektrické podlahové, krb, přímotopy, tepelné čerpadlo, teplovodní oběhové
Pozemek: pod stavbami 5 000 m2
Realizace: Drevodom Rajec s.r.o.

Návštěvu najdete v čísle 1/2013. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu sruby&roubenky. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop