Praktická dřevostavba pro cestovatele

Praktická dřevostavba pro cestovatele

Lucie Němcová | Pondělí, 16. leden 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Málokomu se poštěstí postavit si za svůj život více domů. Zdálo by se, že celý proces je napodruhé o poznání snažší, ale nenechme se mýlit. Je-li časový odstup dostatečně velký, odlišné životní priority a nové technologie dělají z celé realizace stejně dobrodružnou výpravu jako napoprvé. I ten nejzkušenější profesionál musí uznat, že každý projekt skýtá nová překvapení a nikdy nelze předvídat vše.

Náš první dům jsme stavěli v době před sedmnácti lety, kdy jsme se pustili do podnikání s dřevostavbami. V té době nebyly tak známé a nejlepší způsob, jak klienty přesvědčit o jejich kvalitách bylo, že v jedné z nich budeme sami bydlet. Dům sloužil zároveň jako kancelář a návštěvy zájemců byly na denním pořádku, což bylo poměrně vyčerpávající.

Tato dřevostavba navíc vyžadovala neustálou péči – od zalévání pokojových květin, přes úklid tří podlaží až po sekání trávníku v létě. Tato časově náročná údržba se postupněm přestala slučovat s naším velkým koníčkem, jímž je cestování. Milujeme volnost a chceme mít možnost odcestovat třeba i na několik měsíců, aniž by nás doma vázala povinnost starat se o nějakou nemovitost. Toto kritérium bylo tedy základním kamenem koncepce nového domu.

Čím menší, tím efektivnější


Další z vlastností, které měla stavba splňovat, byla bezbariérovost a energetická úspornost. Výsledkem je přízemní dřevostavba, jejíž tepelné ztráty se blíží pasivnímu domu. Dispozice obsahuje pouze to nejnutnější – obývací pokoj s kuchyní, ložnici, pracovnu, šatnu a saunu. Dominantní a nejvyšší hmotou domu je garáž, kde má svoje místo obytné auto – partner pro naše cestovatelské výpravy.

Jelikož jsme vyměnili třípodlažní dům za bungalov, museli jsme prostor daleko promýšlet. Dostatečné úložné prostory jsou základem. Skvělý je například sklad vedle garáže, kde najdou svoje místo věci používané jednou za čas. Je důležité myslet na to, kam dám lyže, potřeby pro údržbu zahrady nebo květiny na přezimování.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovateleDrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovatele

 

Kvalitní vzduch v dřevostavbě


Konstrukce naší dřevostavby je difuzně uzavřená, což obnášelo dokonale provedené detaily, aby nebyla ohrožena funkčnost stavby. Složitost v aplikaci a detailech parozábrany je vykompenzovaná jednoduchostí celé skladby, kde nemusím řešit správné řazení materiálů podle rozdílného difuzního odporu vodní páry, nemalou výhodou je také nízká cena. Někteří klienti se mylně domnívají, že dům s difuzně otevřenou konstrukcí takzvaně dýchá, což částečně nahrazuje větrání. To ale není pravda. Difuzně otevřená konstrukce umožňuje odvod vlhkosti z konstrukce, větrání je ale v obou typech skladby stěny nezbytností.

Co se týče větrání, dlouho jsem zastával názor, že postačí intenzivní a pravidelné větrání okny. Zejména proto, že rekuperace ve svých začátcích znamenala nezanedbatelné navýšení rozpočtu, ovšem dnes už to tak být nemusí. My jsme do našeho domu po úvaze zvolili lokální typ rekuperace. V dispozici již nezbývalo místo na klasickou vzduchotechnickou jednotku a toto řešení nás oslovilo i svou nízkou cenou a absencí rozvodů. Jde o ventilátory se speciálním keramickým výměníkem – sedmdesát sekund vyfukuje vzduch ven a sedmdesát sekund jej nasává dovnitř. Výměník tak nejdříve akumuluje teplo z odpadního vzduchu, které pak předává vzduchu příchozímu.

Výhodou tohoto systému je mimo jiné to, že odpadá potřeba neustále kupovat a měnit filtry. Ovšem má i své nevýhody – při vyšším výkonu jsou jednotky dost hlučné. To jsme nakonec vyřešili tím, že je pravidelně spouštíme pouze ráno a večer zhruba na hodinu. Měříme vlhkost vzduchu v domě a podle těchto hodnot takové větrání naprosto postačuje na udržení zdravé vlhkosti v interiéru. Pohlídali jsme si také adekvátní stínění – dům je vybaven vnějšími žaluziemi. V létě je nejefektivnějším prostředkem proti přehřívání domu nepouštět přes den teplý vzduch dovnitř a větrat co nejvíce v noci, kdy je teplota venku nižší, než uvnitř.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovateleDrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovatele

 

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovateleDrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovatele

 

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba pro cestovatele

 

Komentář dodavatele


Projekt i realizace stavby byly založeny na velmi úzké spolupráci nás jako stavebníků, tedy mne, ale ještě více i manželky a projektanta, s výrobními složkami. Bylo to nutné, přestože zadání neznělo příliš složitě. Nechtěli jsme vytvořit příliš fádní dům a zároveň jsme chtěli předvést, že jsme schopni naší technologií montovat i méně obvyklé tvary a konstrukce.

Veškeré návrhy byly průběžně kontrolovány třírozměrnou projekcí, takže bylo nakonec velmi příjemné zjištění, že dům vypadá přesně tak, jak bylo myšleno. To platí i pro spolupráci s dodavateli interiéru, ať již s truhlářem či kameníky, ale také i dodavatelů exteriérů – zahradní techniky, zahradníků, brány, dlažeb a tak dále. Tímto domem jsme si dokázali, že jsem schopni vytvořit i velmi komplikovaný dům pro náročného zákazníka a to ve velmi krátké době.

Celá stavba, tak jak je vidět na fotografiích, trvala od dubna do poloviny září. Abychom se však mohli podělit o zkušenosti s bydlením, na to užíváme dům ještě krátce. V každém případě jsme velmi příjemně překvapeni tichou lokalitou. Počítali jsme s větším vlivem nedaleké silnice první třídy, který by měl být eliminován připravovanou výstavbou dálnice.

Také jsme nepočítali s nádhernými západy slunce, protože jsme na pozemku před dokončením domu nikdy v době západu slunce nebyli. Těšíme se na léto, kdy plně využijeme jižní terasu. Provozní náklady se pohybují v očekávané toleranci okolo dvou a půl tisíc korun měsíčně, a to používáme krb minimálně, abychom si ověřili energetickou náročnost stavby.

Ing. Milan Schmiedt
Ing. Milan Schmiedt
MS HAUS s.r.o.

Technické parametry


 • Realizace: MS HAUS s.r.o.
 • Velikost pozemku: 835 m2
 • Zastavěná plocha: 255 m2 včetně teras a přístřešku pro auto
 • Užitná plocha: 155 m2
 • Spodní stavba: železobetonová deska bez pasů
 • Stavební systém: dřevostavba, panelový systém s difuzně uzavřenou konstrukcí
 • Tepelné izolace: 14 cm minerální vaty v konstrukci a 22 cm polystyrénu ve fasádním systému
 • Fasáda: akrylová s dílčími obklady keramickými pásky
 • Střecha: dřevěné sbíjené vazníky se styčníkovými plechy, obloukové střechy z lepených dřevěných profilů
 • Střešní krytina: ocelová Lindab, imitace taškové krytiny, na obloucích falcovaný plech
 • Okna: šestikomorová plastová bílá s izolačním trojsklem
 • Podlahová krytina: dlažba ve vstupu, WC, kuchyni a koupelně se saunou, ostatní prostory koberce
 • Vytápění: hlavní zdroj tepla – elektrické odporové podlahové topení regulované termostaty pro každou místnost, doplňkové vytápění krbem vestavěným do prefabrikovaného komínu Schiedel
DaS 1-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop