Ze své dřevostavby si užívají pohled na Pustevny

Ze své dřevostavby si užívají pohled na Pustevny

Redakce | Neděle, 17. říjen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Po 40 letech v Ostravě se Radek rozhodl postavit si dřevostavbu s výhledem na beskydské kopce. Ideální místo našel i s partnerkou Michaelou na louce u Frenštátu pod Radhoštěm, kde je uchvátil výhled na Pustevny. Pro ně oba i pro jejich malého syna je v novém domě zásadní bezprostřední propojení s přírodou.

Odejít z města jsme plánovali už delší dobu, trvalo nám ale, než jsme narazili na tu pravou příležitost. Šli jsme jí naproti a začali hledat vhodnou lokalitu. S ohledem na syna jsme chtěli najít místo s dobrou dostupností, určitě ale ne satelit.

Krajina kolem Frenštátu nám byla už z dřívějška známá z častých výletů na kolech, hory milujeme a krajina pod Beskydy je nám blízká. Našli jsme pozemek na velké louce, který nás uchvátil výhledem na Pustevny, a rozhodli jsme se proto začít stavět.

Dřevo máme rádi


Věděli jsme, že nechceme typový dům, kontaktovali jsme tedy mladé architekty z Ostravy, studio Master Design, jejichž styl nás oslovil.

Z důvodu omezených financí jsme chtěli menší dům, ve kterém se ale bude dát plnohodnotně žít. Rozhodující pro nás bylo dosáhnout dispozice 4+1, jejíž součástí bude mezonetový prostor – Radek chtěl mít nad obývákem svůj koutek.

Naše volba dřevostavby byla přirozená, o zděné stavbě jsme vůbec neuvažovali. Radek pilně studoval časopis Dřevo&stavby, kde také objevil články o systému NOVATOP.

Dřevo máme rádi, a tak jsme v další fázi debatovali už jen o tom, nakolik je necháme přiznané v interiéru. Panelový konstrukční systém se nám dostal pod kůži. Je to poctivé, masivní dřevo, a právě to se nám líbí.

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-3

obr.: Otevřenost okolní přírodě, to je jeden z hlavních dojmů, kterým stavba na člověka působí. Foto: Martin Zeman

Rychlá realizace dřevostavby


Hrubá stavba byla hotová za čtyři dny, během čtyř měsíců jsme pak přejímali kompletní dílo. Chyběla jen kuchyňská linka. Když se dnes za celou realizací ohlížíme, říkáme si, že to byl příjemný proces.

Průběžně jsme s radostí jezdili sledovat, jak dům roste před očima, a na rozdíl od mnohých známých, pro které byla stavba domu noční můrou, jsme nenarazili na jediný vážný problém.

Spolupracovali jsme s výbornými lidmi, ať už s architekty nebo těmi z realizační firmy Dřevostavby MC Novák. Její výběr se značně zúžil tím, že systém NOVATOP v certifikované kvalitě mnoho firem v regionu neprovádí.

Zásadním způsobem jsme v průběhu stavby změnili pouze umístění kamen, která byla původně plánována uprostřed obývacího pokoje s komínem prostupujícím střechou.

Na poslední chvíli nás od toho odradil stavitel, který nám vysvětlil, že prostupy střechou s falcovanou krytinou jsou velmi problematické. Navrhl vyvést komín po fasádě, což nám nakonec ušetřilo i mnoho místa v interiéru.

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-4

obr.: Podlahu mezonetu tvoří elegantně dutý žebrový element NOVATOP, který zůstal zespodu přiznaný. Schody jsou originálně vyrobené z přiznaných masivních panelů. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-5

obr.: Nejvíce přiznaného dřeva zůstalo v chodbě, jejíž masivní dřevěné stěny jsou natřeny speciálním lakem. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-6

obr.: Masivní panely NOVATOP jsou přiznané hned v několika místnostech. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-7

obr.: Opticky velmi příjemným dojmem působí kombinace bílé sanity a přiznaných masivních dřevěných panelů. Foto: Martin Zeman

Víra v jednoduchá a spolehlivá řešení


Chtěli jsme mít úsporný dům, ovšem ne plný moderní technologie. Ani jeden z nás není jejím příznivcem, takže například s rekuperací jsme rozhodně nepočítali. Připadá nám hloupé a nepřiměřené dávat stovky tisíc za technologie s omezenou životností a nejistou návratností.

Vytápění v našem domě zajišťuje elektrické podlahové topení doplněné krbovými kamny. To je řešení, které považujeme za finančně nenáročné a spolehlivé. První rok ještě nebyla v provozu kamna, až letos tedy uvidíme, kolik nám ušetří.

Kdybychom se dnes mohli pustit do stavby znovu, asi bychom se zaměřili na rozvody teplého vzduchu po celém domě, protože díky kamnům máme nadbytek tepla. Do budoucna plánujeme v obývacím pokoji postavit akumulační stěnu, která by měla teplo udržet.

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-1

obr.: Dominantním prostorem celého interiéru je prosluněný obývací pokoj propojený s kuchyní. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-interier-2

obr.: Stavebníci se nebáli pustit si domů slunce, které jim nutně pomáhá s vytápěním domu. Foto: Martin Zeman

Z téhle louky už nechceme


Díky zkušenostem, které nám stavba domu dala, si s nadsázkou říkáme, že člověk bude vědět, co přesně chce až u druhého nebo třetího domu. Mohli jsme si více pohrát se zvukovou izolací vnitřních příček.

Pokud ji necháte pouze na neizolovaných dřevěných panelech, je to z hlediska komfortu bydlení málo. Nakonec to je ale asi jediné, co bychom s odstupem času hodnotili jako větší nedostatek.

Naopak správná a zcela zásadní je pro nás orientace prosklených ploch jihozápadním směrem, díky které jsme spoustu dní nemuseli topit.

Trochu jsme podcenili venkovní stínění, které budeme dodatečně instalovat. Kromě toho také plánujeme dodělat terasu a parkovací stání.

Zrovna nedávno jsme si říkali, že z téhle louky už nechceme. To, co jsme od začátku plánovali, tedy mít „trochu větší byt na pozemku", se nám beze zbytku splnilo.

ZAJÍMÁ VÁS CENA DŘEVOSTAVBY?

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-2

obr.: Zatímco z uliční části dům vypadá jako nenápadný bungalov zapadající do okolní architektury, ze zahrady se díky patru odvážně otevírá vstříc blízkým horám a přírodě Beskyd. Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

NOVATOP se kromě vysoké technické úrovně u svých výrobků soustředí na jednu z nejvýznamnějších hodnot spojenou s použitím dřeva ve stavebnictví – a to jsou pozitivní emoce. Ty vznikají nejen při pohledu na tento krásný přírodní materiál, ale také při doteku. Těší nás, když se dřevo promítá ve své přírodní podobě do interiérů domů, jako v tomto případě, a vnáší do něj klid a harmonii. Děkujeme investorům i týmu Dřevostavby MC za krásnou referenci.

Ing. Jiří Oslizlo, AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP, www.novatop-system.cz

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-4

obr.: Stavebníci se od okolí nechtějí oddělovat žádnými ploty, stačí jim přirozená hranice vytvořená zelení. Foto: Martin Zeman

Komentář realizátora

Investoři nám dali od počátku plnou důvěru, což bylo velmi příjemné. Pro nás je to jedna z nejpohodovějších realizací, navíc v krásném podhůří Pusteven. Měli jasnou představu o domě i konstrukčním systému a sladili ji s pomocí architekta. Dřevo v interiéru se jim zalíbilo natolik, že během výstavby přibývalo pohledových stěn a nakonec jsou z NOVATOPu i schody a zábradlí. Děkujeme za tuto příležitost.

Martin Novák, Dřevostavby MC, www.drevostavby-mc.cz

Technické parametry

 • Realizace: Dřevostavby MC Novák s.r.o.
 • Velikost pozemku: 1415 m2
 • Zastavěná plocha: 92,5 m2
 • Užitná plocha: 102,6 m2
 • Spodní stavba: ne
 • Stavební systém: masivní panelový skelet
 • Tepelná izolace: minerální vlna
 • Fasáda: tenkovrstvá silikonová omítka, obklad ze sibiřského modřínu
 • Střecha: sedlová, pultová
 • Střešní krytina: falcovaný plech
 • Okna: plastová
 • Zasklení: izolační trojsklo Uw 0,81 W/m2K
 • Podlahy: keramická dlažba, dřevěná plovoucí podlaha
 • Vytápění: krbová kamna, elektrické podlahové
 • Ohřev vody: elektrický bojler

DrevoaStavby-panelova-drevostavba-NOVATOP-pudorys

Autor článku: Tomáš Svoboda

DaS 4-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop