Od začátku věděli, že jejich dům bude stát na pozemku v samém srdci Šumavy. Ten však získali až na druhý pokus

Od začátku věděli, že jejich dům bude stát na pozemku v samém srdci Šumavy. Ten však získali až na druhý pokus

Lucie Němcová | Úterý, 07. duben 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Šumava, panenská příroda a klid, možnost nepřeberných výletů pěšky či na kole a v zimě ráj zimních sportů. Není divu, že si šumavské kopce vybrali majitelé této velkoryse řešené dřevostavby pro chvíle cenného odpočinku a sportovního vyžití v přírodě.


Pozemek na druhý pokus

Šumavu máme se ženou prochozenou a měli jsme ji vždy rádi, a tak nebylo pochyb, kde by měl stát náš nový dům. Začal jsem se zajímat o pozemky a brzy mi bylo jasné, že ta správná parcela nebude v centrální části, kde je národní park. Zde totiž platí opravdu přísná pravidla pro novou výstavbu a řešit s úředníky velikost svých oken jsem opravdu nechtěl.

Tento pozemek nás ihned zaujal. Dech beroucí výhled a pouze jediný soused. Stál zde nedokončený dům, který vypadal zanedbaně. Prověřili jsme situaci a vypadalo to nadějně, ale k prodeji od majitelky napoprvé nedošlo. Uplynul ještě nějaký čas a my to zkusili znovu, jelikož toto místo zkrátka nemělo konkurenci. Napodruhé jsme již byli úspěšnější a pozemek byl náš.

Sumavska-drevostavba-proskleny-dum

obr.: Hmotové řešení domu je univerzální. Architekt objekt projektoval jako zděný a proto je na dřevostavbu poměrně atypický, což si majitel domu nemůže vynachválit. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-pohled-na-udoli

obr.: Šumavské kopce a úchvatné výhledy do krajiny u majitelů jasně zvítězily. Foto: Martin Zeman


Rychlost a tepelná pohoda

Naším cílem byl objekt pro rekreaci, který však za nějaký čas bude moci sloužit i jako plnohodnotné bydlení. Základem měl být centrální nedělený obytný prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou. Důležitá byla také další obytná místnost v přízemí pro případ, že v budoucnu nebude možné využívat schodiště. Ta dnes prozatím slouží jako pokoj pro hosty a pracovna. V horním patře jsou ložnice a zázemí pro všechny členy rodiny, aby zde každý z nás měl své pohodlí.

Rozestavěný dům na pozemku nesplňoval jejich představy, a tak jej nechali odstranit. Architekt jim navrhl univerzálně hmotově řešený dům a dalších fází se ujal tým ARCHCON atelieru, který celou realizaci dotáhl do finální podoby včetně nejmenších detailů.

Dřevostavbu zvolili z mnoha důvodů – lze rychleji vyhřát (u rekreačního domu velmi žádoucí), tepelná pohoda na mnohem lepší úrovni a rychlá stavba. Že jsou jim blízké přírodní materiály, je patrné. Nosná konstrukce domu z masivních modřínových panelů DEKPANEL a uvnitř kámen, sklo a dubové dřevo.

Díky ARCHCON atelieru je interiér v tónech světle šedé, bílé, zlatě hnědé a sytě červené. Dubové dřevo je na podlaze, obložení stropu, nosných trámech i na kuchyňské lince. V koupelnách břidlicové dlaždice v kombinaci se sklem Lakobel, žulou a bílou keramikou.

V zimě po lyžování nebo horské túře pak potěší sauna. Zde vybrali jako obklad cedrové dřevo a kontrastní tmavě šedý břidlicový obklad.

Sumavska-drevostavba-celo-domu

obr.: Minimalisticky řešená zahrada nechává dům vyniknout. Krásný výhled pak můžeme sledovat nejen z pohodlí křesla v obývacím pokoji, ale tak z poeticky umístěné lavičky v zahradě vedle břízy. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-prijezdova-cesta-k-domu

obr.: Pro ochranu před sněhem je v příjezdové cestě a kolem obvodu domu zabudováno topení. Sníh tedy roztaje dřív, než stihne utvořit neprůchozí závěje. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-pozemek-u-domu

obr. Velký a rovinatý pozemek, který k domu patří vytváří neuvěřitelný pocit lehkosti, volnosti a dovoluje přímý kontakt s přírodou. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-sedaci-souprava

obr.: Výhled z obývacího prostoru lze bez skrupulí označit za fantastický. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-kuchyne-a-obyvaci-pokoj

obr.: Kuchyně je šikovně propojena s obývacím pokojem. Společně tak vytváří dokonale harmonický a vyvážený prostor. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-kuchyne

obr.: Kuchyně je velmi prakticky a chytře řešena. Zajímavostí mohou být úchytky a úložný prostor. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-jidelni-stul

obr.: Výhled z obývacího prostoru lze bez skrupulí označit za fantastický. Foto: Martin Zeman

Komentář architekta

Práce našeho týmu navázala na architektonické řešení architekta Petra Kouřimského. K mé velké radosti investor požadoval souběžně s prováděcím projektem a výrobní dokumentací řešit také detailní návrh interiéru. Jsem ráda, když můžeme jít v návrhu až do nejmenší podrobnosti.

Od začátku jsme se potýkali s tím, že dům nebyl primárně navržen jako dřevostavba – některé rozpony konstrukcí byly extrémní, museli jsme proto použít ocelové nosníky.

Dále různorodé průniky střech vytvářely komplikované detaily. Na druhou stranu právě díky těmto komplikacím vznikl jedinečný a osobitý dům. Do původního konceptu jsme výrazněji zasáhli pouze v obývacím pokoji, kde jsme stěnu za krbem nahradili dubovým průvlakem a schodiště navrhli lehounké se skleněným zábradlím – celý obytný prostor je díky tomu velmi vzdušný.

Z technického pohledu je zajímavé využití technologie stěnových panelů z modřínu (DEKPANEL) s betonovým stropem spřaženým s CLT panelem – toto technické řešení zatím v ČR nemá obdoby.

ing-irena-truhlarova-architektka-archcon
Ing. Irena Truhlářová
ARCHCON atelier, s.r.o.

Sumavska-drevostavba-schodiste

obr.: Prosklené boky schodiště v kombinaci s kamennou zdí vytváří velmi estetický a čistý vzhled. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-loznice

obr.: V domě nechybí ani útulné ložnice pro všechny rodinné členy. I tady se interiér nese v duchu dřevěných obkladů a přírodních barev. Foto: Martin Zeman

Komentář stavebníka

I když to pro nás byl náš první dům, několik věcí bylo jasných předem. Základem je vhodné místo, respektování okolní architektury a toho, co je v dané lokalitě považováno za tradiční a samozřejmě výběr kvalitních přírodních materiálů. V našem případě dřeva, břidlice a žuly.

Byli jsme velmi rádi za zjištění, že je ARCHCON schopen detailních vizualizací interiérů a že základní hmotové zadání od našeho architekta dokážeme doladit do finálního výsledku v kvalitě, kterou jsme si představovali od začátku. Je jasné, že celý proces byl provázen i řadou „porodních bolestí".

Myslíme si, že právě univerzálnost základního řešení zásadně přispěla k celkovému dojmu. Po letech „ležení" v mnoha časopisech o bydlení se nám myslím podařilo vytvořit celek, který je nejen čistý, ale také se v něm dá žít, na rozdíl od mnoha jiných „katalogových" vnitřních prostor. Je skvělé, že co jsme si vysnili, si teď také můžeme užívat.

pavel-faiereisel-majitel-drevostavby
Pavel
majitel domu

Sumavska-drevostavba-loznice-s-koupelnou

obr.: Tato ložnice je propojena i s koupelnou, která je na obrázku níže. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-koupelna

obr.: Koupelny jsou ve znamení elegantní tmavě šedé břidlice v kombinaci s bílou keramikou. Foto: Martin Zeman


Tepla víc než dost

Zdrojem tepla je krb v obývacím prostoru. Příjemná dominanta, která během zimy komfortně zásobí teplem celý dům. Krb má poměrně velký výkon, proto bývá naopak problém teplotu v interiéru udržet pod 24 stupňů. Od jara do pozdního podzimu topit vůbec nepotřebujeme.

Kvalitní zateplení a okna s trojskly plní z hlediska energetických úspor skvělou službu. Velký vliv má pochopitelně slunce. Rád bych do inteligentního systému domu, který je zde aplikovaný, naprogramoval i automatický pohyb žaluzií v závislosti na vnitřní a vnější teplotě a množství slunečního svitu, což ještě zvýší efektivitu využití tepla ze slunce a zároveň ochranu před horkem v létě.

Celá jižní polovina střechy je pokryta fotovoltaickými panely, které pomáhají kompenzovat spotřebu elektřiny v domě a v zimním období vytápí příjezdovou komunikaci, což je velmi příjemné.

Po celém poměrně náročném procesu stavby a následného dolaďování konečně přichází období, kdy si dům začínáme užívat. Je vybaven přesně tak, aby nám zpříjemnil život, a prozatím nám zde nic nechybí.

Sumavska-drevostavba-obyvaci-pokoj

obr.: Interiéru dodávají šmrnc červené akcenty na malých plochách a dekoračních předmětech, dominantou obývacího pokoje je symetrický krb, který svým výkonem zásobuje teplem celý dům. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-kamna

obr.: Kamna vytváří opravdu příjemnou atmosféru v obývacím pokoji. Foto: Martin Zeman

Sumavska-drevostavba-sauna

obr.: Příjemné teplo mají majitelé také v sauně, která slouží k relaxaci. Foto: Martin Zeman


Komentář redaktora

Precizně provedená dřevostavba na Šumavě je výjimečná jak kvalitou a bezchybně dotaženými detaily, tak celkovým konceptem. Ten snoubí klasické prvky, jako je sedlová střecha nebo hrázdění, korespondující s lokalitou, a čisté moderní pojetí barev a materiálů. Ty vyniknou zejména v interiéru, kde jsou s citem sladěny do oku lahodícího celku.

Je vidět, že konstrukce na bázi dřeva je maximálně flexibilní a dokáže uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších stavebníků.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1756 m2
 • Zastavěná plocha: 165 m2 dům + 58 m2 garáž
 • Užitná plocha: 246,26 m2 dům + 45,23 m2 garáž
 • Spodní stavba: základové betonové pasy v n. hl. 1,3 m po U.T. a základová deska tl. 120 mm
 • Stavební systém: masivní dřevostavba ze šroubovaných modřínových panelů DEKPANEL D
 • Tepelné izolace: minerální izolace
 • Fasáda: částečně difuzně otevřená omítka, částečně vodorovný modřínový obklad, falešné prvky hrázdění na fasádě
 • Střecha: sedlová střecha
 • Střešní krytina: skládaná krytina břidlice, dvojité krytí
 • Okna: dřevohliníková, INTERNORM
 • Podlahová krytina: masivní dřevěná podlaha P+D, dlažba z břidlice, betonová stěrka
 • Vytápění: elektrické – sálavé panely, sálavé stropní panely, podlahové elektrické
 • Skladba stěny směrem dovnitř: difuzně otevřená omítka STO (9,5 mm) Minerální izolace (200 mm), masivní šroubovaný modřínový panel DEKPANEL D (81 mm), SDK předstěna s minerální izolací (79,5 mm)
 • Celková tloušťka stěny: 370mm
 • Hodnota U: 0,148 W/(m2K)
 • Návrh: ARCHCON atelier
 • Realizace: Dřevostavby Biskup

Sumavska-drevostavba-pudorys


mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato moderní dřevostavba a chystáte se stavět? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Historie firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP se začala psát již před více než 25 lety. Zabývá se převážně individuální výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Díky nasbíraným zkušenostem tak kromě standardních domů realizuje i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty z ARCHCON atelier tvoří sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

Redakčně upraveno pro web, Foto: Martin Zeman

DaS 5-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop