Se svou roubenkou si majitelé užili své

Se svou roubenkou si majitelé užili své

Helena Petáková | Úterý, 02. březen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Krásná roubenka Vítězslava a Daniely je po zděném domě druhá v pořadí, a přestože i v jejich případě platí, že touto stavbou si vyplnili své přání a teprve při další stavbě by dokázali dovést svůj dům k dokonalosti, je Vítězslav naprosto přesvědčený, že už stavět nikdy nebude. Kvůli mnoha peripetiím, které musel překonat.


Začalo to výběrem pozemku

Začátek vypadal hladce. Původním záměrem bylo postavit si roubenku na Valašsku, odkud pocházím a kde naše rodina už jednu roubenku vlastní. Ze zkušenosti vím, jak se v ní příjemně bydlí a dýchá. Život a práce mě ale přivedly na rovinatou Hanou, kde jsem pro svou roubenku začal hledat vhodné prostředí.

Nakonec jsme s přítelkyní objevili tady tu stráň pod lesem, naproti jediné sjezdovce na Olomoucku. V zimě, když se při nočním lyžování kopec rozsvítí, připadáme si jako v Alpách, v létě při pohledu na pasoucí se ovce jako na mém rodném Valašsku.

Majitelem stráně je obec, která ji kompletně zasíťovala, takže výběrovým řízením jsme získali pozemek s přípojkami vody, odpadu, plynu a elektřiny. Ani se stavebním povolením jsme velké problémy neměli, přestože obec nechtěla zpočátku roubenku do navržené zástavby povolit.

Respektovali jsme však všechny její regulativy – výšku domu, vzdálenost od silnice, barvu střechy... a nakonec nám vyšli vstříc. Sice na úkor některých našich představ, například vzdát jsme se museli černé střechy, protože obec měla barvu vymezenou od červené po hnědou, tak jsme vybrali tu nejtmavší hnědou, kterou jsme na trhu objevili.

roubenka-zepredu


"Slunce ve štítu je typické pro beskydské roubenky. Majitel původem z Valašska, si je proto prosadil na všechny tři štíty své roubenky na Hané."


roubenka-bok

Foto: Martin Zeman


Hrubá stavba proběhla díky skvělému dodavateli bez problémů

Hrubá stavba byla nejpříjemnější částí celé stavby. Na webových stránkách jsme si vytipovali stavební firmy, jejichž majitelé působili jako nadšenci pro dřevostavby, a pak jsme vyrazili na objížďku referenčních domů. Z osobního jednání už tady na místě vyšla ze čtyř vybraných vítězně firma Sruby Pacák. Kromě jiného i proto, že nám byli ochotni udělat určité úlevy v ceně. Suverénně nejlepší byla jejich montážní parta, která přijela z Valašska. Velmi šikovní řemeslníci, pracovití, přesní, empatičtí, výborně se s nimi komunikovalo.

Hrubá stavba proběhla neuvěřitelně rychle, odvedli tu úžasnou tesařskou práci. Spolupráce s bratry Pacáky je výhodná i v tom, že kdykoliv přijedou, mají tendenci pomoci s opravami, které zrovna řešíme. Výběr firmy ovlivnila také její aktuální marketingová akce na konstrukci z beskydské jedle o velikosti hranolů 30 x 30 cm za stejnou cenu, jako byly předchozí hranoly o velikosti 20 x 20 cm. Samozřejmě jsme ji využili.

O vlastnostech jedlového dřeva jsme se dočetli ve vašem časopise, že je trvanlivé, zato jeho omamně vonící silici nemusí každý snášet. Musíme to potvrdit, jde však o naše riziko, které jsme při volbě stavebního materiálu podstoupili. Uvidíme, jak se ovzduší v roubence bude vyvíjet dál.

Druhou věcí, se kterou v naší dřevostavbě nejsme spokojeni, je kročejová hlučnost. Slyšíme každý krok z podkroví, které obývají naše dospělé děti, přestože se snaží chodit tiše.

roubenka-uvodni


"Při troše představivosti nás výhled z terasy přemístí z Hané na kopcovité Valašsko."


roubenka-posezeni

Foto: Martin Zeman


Špatná střecha, okna a prasklá voda....

Jak se vyvíjela stavba dál, na to nechci radši ani vzpomínat! Možná jsme si po hrubé stavbě na další práce měli najímat řemeslníky tady z okolí, byli by levnější, ale zase neměli zkušenosti se specifiky dřevostavby. Těch drobností bylo dost, ale nejhorší příběh byl s naší střechou. Nikdo nám nechce věřit, že nám ji firma pokládala od 30. dubna do 31. srpna!

Problém měla například se sukýnkami – s přesahy střechy a jejich napojením na štíty. Navazovaná místa jsou zakryta jen takovým elastickým papírem, protože se jim evidentně nechtělo tašky řezat, stejně jich ale rozbili neuvěřitelné množství. Byli jsme rádi, že firma odjela, a teď čekáme, až místní pokrývač bude mít čas střechu opravit.

Další nepříjemnou kapitolou byla okna, která jsme museli nechat dobrousit a dobarvit. Zvlášť těžkou situaci jsme ale zažili ve chvíli, kdy byla už stavba hotova, a firma, která nám dělala vodotop, napustila systém vodou, aby nám ukázala, jak bude fungovat. Předtím doložila, že provedla tlakovou zkoušku.

Představte si, že ze všech radiátorů, které jsou v podkroví, nám tady dole po stěnách crčela voda! Vytekla odbočkami ve tvaru písmena T. Začalo nepříjemné přehazování viny, firma se bránila, že za závadu může ten, kdo před ní do stěny nafoukal pěnovou izolaci, jenže takový tlak sotva rozvody poruší.

Když jsme je komisionálně odkryli, zjistilo se, že spoje jsou nůžkami scvaknuté, jak měly být, ale všechny T-díly mají výrobní vadu! Na své náklady jsme znovu povolali řemeslníky, zpřístupnili rozvody nejen v dřevěných stěnách, ale v podkroví máme i stěny z lisované slámy, vybourali jsme vanu... Nový nepořádek, měli jsme už i vylamováno. Byla to infarktová situace, ale všechno se dá přežít. Každý trochu pomohl – Pacákovi, zedníci, obkladači.

TIP NA ČLÁNEK: Spolehlivé řešení, jak předejít možným úniku vody v domě

roubenka-zadni-cast

obr.: Vždy je něco za něco. Roubenka patří do stráně, proto majitelům přibyly práce s řešením teras. Musíme dodat, že s velmi pěkným výsledkem. Foto: Martin Zeman

roubenka-venkovni-schody

obr.: Malý dřevěný domek, první stavba na pozemku, poskytoval zázemí všem řemeslníkům. Foto: Martin Zeman


Vosy v roubence nadělali mnoho škod

Když už jsme bydleli a konečně všechno fungovalo, nastěhovaly se do roubenky loni v létě vosy. Prokousaly se zvenku dřevem. První hnízdo, dlouhé čtyři a půl metru, objevil na garážovém stání a sprejem zlikvidoval klempíř, který zrovna u nás prováděl zalemování komína.

Vosy se nám ale dostávaly přes stěnu i do obytného prostoru. Pod převisem střechy v rohu místnosti si vytvořily téměř šestimetrové hnízdo a to už jsme museli zavolat specializovanou firmu, která je kašičkou otrávila. Jak postupně umíraly, padaly nám po desítkách do obýváku.

Skončilo léto, vosí problém byl podle nás zažehnán, opravili jsme způsobené škody. Jenže v lednu jsme s přítelkyní odjížděli k moři a v podkroví přestal fungovat jeden radiátor. Ty potvory, jak se prožíraly k hnízdu, porušily izolaci a do konstrukce foukal studený vzduch.

V lednových vánicích se v potrubí vytvořil ledový špunt, přes který nemohla teplá voda proudit. Pan Pacák u nás právě dodělával ucpávky rohových spojů a pohyboval se v té střešní sukýnce dokola domu. Narazil na obrovské hnízdo a obával se pokračovat dál. Ubezpečili jsme ho, že už není obydlené, překonal tedy strach, hnízdem prolezl a objevil nakousanou izolaci. Jakmile ji opravil, topení se rozběhlo.

roubenka-obyvaci-pokoj


"Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu."


roubenka-kamna

obr.: Krbové srdce domu dokáže mezi dřevěnými stěnami, které odrážejí teplo, ve chvilce vyhřát přízemí na příjemnou teplotu. Spolu s plynovým zdrojem tepla pro podlahové vytápění a podkrovní radiátory udržuje lehce rodinou požadovaných 25 °c. Podlahové topení pokrývá keramická dlažba s imitací dřeva. Foto: Martin Zeman

roubenka-kuchyn

Foto: Martin Zeman


Stavba roubenky nám splnila sen

I přes všechny maléry, které nás při stavbě potkaly, máme naši roubenku rádi. Zaprvé se jedná o splnění našeho společného snu, zadruhé je velmi malebná a krásná, pro většinu kolemjdoucích místních obyvatel jediná vhodná do travnatého svahu pod lesem, který v dětství znali jako krásnou divokou louku. V roubence se dýchá zcela jinak než ve zděných stavbách a když se ráno probudíme a kolem sebe vidíme krásné masivní dřevo, máme opravdu pocit jakéhosi drobného návratu k přírodě.

roubenka-schodiste

Foto: Martin Zeman

roubenka-detsky-pokoj


"V podkroví padla volba na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní – dřevěné stěny z lisované slámy."


roubenka-koupelna

Foto: Martin Zeman

roubenka-loznice

Autor fotografií: Martin Zeman


Technické parametry

 • Zastavěná plocha: 137 m2
 • Obytná plocha: 190 m2
 • Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz
 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Stavební systém: roubená konstrukce masiv 300/300 mm
 • Krov: dřevěný - smrk
 • Střešní krytina: pálená taška Tondach
 • Vstupní dveře: dřevěné
 • Okna: dřevěná eurookna, profil 78 mm
 • Zasklení: izolační dvojsklo
 • Podlahy: dlažba, v ložnici dřevěné
 • Topení: podlahové topení, v ložnicích radiátory; teplovzdušný krb

roubenka-roubenka

SaR 3-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní srubový dům v lesním království

  Moderní srubový dům v lesním království

  Tajemná příjezdová cesta nás tentokrát zavedla k pozemku u lesa, na kterém se v náručí stromů skrýval pohádkový srubový dům. Pojďte se společně s námi prostřednictvím…

 • Pohádkový srub v malebné vesničce na kopci u lesa

  Pohádkový srub v malebné vesničce na kopci u lesa

  Malebná vesnička, do které jsme se vydali na redakční návštěvu, je unikátní nejen svými romantickými výhledy na zalesněné kopce, nedaleko ní se totiž nachází místo, kde se…

 • Úchvatná dřevostavba na horské louce

  Úchvatná dřevostavba na horské louce

  Hanka s Michalem neměli na typ svého budoucího domu vyhraněný názor. Dokud nenašli vhodného architekta, zůstávali otevřeni všem možnostem. Až po diskuzích s ním a mnoha rešerších…

 • V této dřevostavbě panuje soulad

  V této dřevostavbě panuje soulad

  Inspiraci třicátými lety i rafinovaný dětský svět skrývá tato nenápadná dřevostavba. Z rukou architektů vzešel originální počin oplývající mnoha unikátními detaily – od…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop