Tisk
NA NÁVŠTĚVĚ: <small>Roubenka na klíč, jíž vládne borovice</small>

NA NÁVŠTĚVĚ: Roubenka na klíč, jíž vládne borovice

Helena Petáková | Středa, 24. červen 2015 | | Aktualizováno Čtvrtek, 30. květen 2019

Přidat na Seznam.cz

Při redakčních cestách občas zabloudíme, ale doptat se na hledaný srub nebo roubenku je většinou snadné, a to i když stojí na samotě u lesa. Pro místní lidi jsou to stavby stále výjimečné. Stejně tak v nové zástavbě ve stráni nad Lipnem nás ochotní kolemjdoucí směřovali mezi desítkami rozestavěnými domy i hotovými novostavbami správně k cíli. Josef s manželkou Zuzanou také potvrzují, že lidé je zatím neznají osobně, ale podle jejich poloroubenky, na kterou se chodili zvědavě dívat, jak roste.

 

01 DSC649705 DSC651706 DSC6509

 

Naším cílem bylo nechat si postavit dům na klíč od jednoho stavitele, včetně přípojek, plotu a zpevněných ploch a co nejdříve se nastěhovat. Cenovou kalkulaci jsme zadali několika firmám. Nejblíže v dojezdové vzdálenosti jsou Kanadské sruby Tábor, firma pro pracovníky nemusela zajišťovat ubytování a její cenová nabídka podle toho vypadala zajímavě. Solidní dojem na nás udělal její majitel Ing. David Javorský, který měl o stavbu zájem a pak také v jejím průběhu, když se objevil problém, stačilo zavolat a hned ho řešil. Po konzultaci s ním jsme upustili od jedné z úvah postavit si srub. Technologie zahrnuje tříleté, možná i delší vysychání surového dřeva a nám se nechtělo tak dlouho čekat. Rozhodli jsme se pro roubenku z lepené finské borovice, která pracuje jen minimálně, nemusí se počítat s většími dilatačními úpravami a se spouštěním dřevěných stěn. Při situování stavby na pozemku a hledání co nejvýhodnější pozice v jeho nejvyšší části a směrem na jih nám na doporučení projektanta nakonec z nového domu vyšla poloroubenka. Důvodem jsou protipožární předpisy, podle nichž musí dřevěná stěna stát nejméně šest metrů od hranice pozemku, u zdi stačí tři metry, které odpovídají našemu umístění.

Za necelý rok hotovo

08 DSC657709 DSC6628Základy a hrubou stavbu zděné části firma postavila na podzim 2013. Roubený skelet se pak začal díky příznivé zimě stavět v polovině ledna a ve druhé polovině června byl dům hotový a připravený k nastěhování, i s plně funkčním bazénem. Hlavně montáž dřevěné části postupuje velmi rychle, na míru opracované trámy jsou přivezené už z výrobní haly a skládanka hrubé stavby pak trvá čtrnáct dnů. Práce urychlilo také použití lepeného dřeva, které je optimální i pro kombinaci se zděnou částí. Během letních prázdnin se pak ještě dodělávaly okolní zpevněné plochy a plot. Při terénních úpravách nás trochu zaskočily přívalové deště s valící se vodou z horních pozemků. Navíc jsme proto museli nechat vybudovat drenáže a trativody. Veškerou dešťovou vodu ze střechy máme svedenou do nádrže, odkud ji čerpáme čerpadlem na zalévání.

10 DSC6609S průběhem stavby jsme hodně spokojení, i se stavební partou, která u nás pracovala. Jak jsme dům měli nakreslený, tak také stojí. Sice nemůžeme jenom chválit - nějaké problémy se vyskytly, když šla stavba do finiše a sešlo se víc řemesel najednou, zaznamenali jsme i drobné nesrovnalosti v cenové nabídce – všechno se ale nakonec zvládlo a rozumnou dohodou vyřešilo. Vloni na podzim proběhla s panem Javorským závěrečná přejímka, dům je hotový a ani dřevěná část by se už neměla pohnout.

 

Borovice krásně kreslí

11 DSC659714 DSC6524Naše rodina je poměrně rozvětvená. Pro projektanta jsme proto měli úkol umístit do domu čtyři ložnice, abychom se sem pohodlně vešli. Při zařizování interiéru jsme se v mnohém inspirovali fotografiemi v časopisu sruby&roubenky - vybírali jsme typ schodiště nebo kachlová kamna... Systém vytápění jsme řešili krbovou vložkou, se kterou jsme měli dobré zkušenosti v penzionu. Dvěma kilowatty topí do vzduchu a deseti do vody. Z akumulační nádrže je teplo rozváděné do radiátorů, které máme v každé místnosti. Pro případ, že je větší zima nebo netopíme v kamnech, je v nádrži také elektrická vložka, která temperuje dům i v době naší nepřítomnosti. Příjemným komfortem je dodatkové podlahové topení s elektrickým přímotopem v koupelně, když vystoupíme z vany, nešlápne na studenou podlahu.

13 DSC6545Z masivní borovice máme nejen roubené stěny, ale i schodiště, obklady a nábytek. Jsem do ní zamilovaný – má víc suků, než třeba smrkové dřevo, a i díky tomu v interiéru krásně kreslí svou medovou barvou s přírodními ornamenty. A k tomu si přimyslete vůni dřeva! Dýchne na nás kdykoliv večer vstoupíme do ložnice, nebo se do dřevostavby vracíme po delší době. Rodině a přátelům se u nás líbí a doposud se sami chodíme kochat pohledem na naši poloroubenku také zvenku. 

 

 

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop