Časopis sruby&roubenky 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Po sedmé a naposledy</small>

POJĎTE DÁL: Po sedmé a naposledy

Michal Babor | Úterý, 08. prosinec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Brigitta a Frank se během svého dvacetiletého manželství stěhovali už šestkrát, naposledy do montovaného domu z betonových panelů. Rozhodnutí vyměnit definitivně beton za dřevo muselo podle jejich slov uzrát. Definitivní verdikt padl po dovolené ve srubovém domě v Bavorsku – bude se stavět!

 

Nejtěžší bylo se rozhoupat a dospět ke konečnému rozhodnutí. Pak už to šlo ráz na ráz – nechali jsme si poradit od specialisty na dřevostavby a rozhodli jsme se pro srubovou konstrukci. Protože jsme si ale nechtěli brát hypotéku a úspory by na stavbu nestačily, musel se nejprve najít kupec na náš původní dům. Štěstí nám přálo a trvalo pouhých šest týdnů, než se našel. Mezitím jsme si postavili z papíru model našeho budoucího domu a spolu s architektem, kterého nám doporučila realizační firma, jsme začali pracovat na projektu.

ext2

 

Stavba náročná, ale zábavná

Už od začátku nám bylo jasné, že budeme chtít přiložit ruku k dílu. Manžel je manuálně zručný, rád kutí a staví si modely letadel, v našem starém domě také dokázal leccos opravit, a tak nám přišla nabídka dodavatele ušetřit díky svépomoci opravdu vhod. Byli jsme připraveni, že si dům postavíme pod odborným vedením sami, když ale na staveniště přijely kamiony naložené samým dřevem, byla v nás malá dušička. Nakonec nás ale stavba bavila, přestože byla fyzicky velmi náročná. Montážní dozor od výrobce nám byl ale velkou oporou, radil nám a dohlížel na přesnost, často nám pomohl i manuálně.

ext 3

 

Dimenze, světlo a maximum dřeva

S výhledem na stáří jsme chtěli bezbariérové přízemí, v patře je dnes jen pokoj našeho syna a pracovna. Každý z nás měl své preference – manžel trval v obývacím pokoji na otevřeném prostoru bez stropu, pro mě byly zase důležité jasné, jednoduché dispozice a dostatek volného prostoru. A samozřejmě hodně světla a co nejvíce přiznaného dřeva.

int1

 

Po pár letech bydlení musím říct, že až ke střeše otevřený prostor nad obytnou částí je jedinečný prvek. Dodává interiéru vzdušnost a eleganci a ve spojení s velkými okenními plochami si často připadáte, jako kdybyste právě byli venku. Nechci se moc chválit, ale myslím, že jsme udělali dobře také s ošetřením dřeva v interiéru proti tmavnutí vlivem slunečního záření a s kombinací dřeva a sádrokartonu v provozní části domu a v koupelně. Trochu strach jsme měli z tmavě zeleného nátěru okenních rámů, ale nakonec se ukázalo, že kontrast je lepší než kombinace několika druhů dřeva.

int2

 

V zimě teplo, v létě chládek

Protože jsme neměli zkušenost s masivní dřevostavbou, občas nás vykolejilo tvrzení kolemjdoucích, že v takovém domě bez izolace v zimě zmrzneme. Už první zimu se ale ukázalo, že naše obavy byly zbytečné – v zimě dům krásně drží teplo a překvapil nás i v létě, kdy v něm byl zase příjemný chládek. Za rok protopíme kolem 600 eur. Na radu odborníků z realizační firmy jsme zvolili tepelné čerpadlo systému země-voda s plošnými podzemními kolektory uloženými v hloubce 150 cm, které ve zdejším písčitém podloží fungují velmi dobře. A samozřejmě nás těší i to, že bydlíme v domě z čistě přírodního materiálu. Prostě se nám splnil sen a jsme přesvědčeni, že naše sedmé stěhování bylo poslední.

int3

Technické parametry:

Spodní stavba: základová deska
Stavební systém: roubená konstrukce, borovice, tři slepené lamely, jádrové dřevo zvenku; výsledná tloušťka 20 cm, U = 0,18 W/m
2
Krov: dřevěný, smrk
Střecha: sedlová, sklon 35 o, mezikrokevní izolace 20 cm minerální vaty, pálená taška
Vstupní dveře: dřevěné
Okna: dřevěná (borovice), lepený profil, U = 1,2 W/m2K, trojsklo
Podlahy: keramická dlažba
Topení: tepelné čerpadlo země-voda – podlahové topení, krbová vložka s výměníkem pro přípravu teplé vody a napojeným na podlahové vytápění
Primární potřeba tepla za rok: 59 kWh/m2
Zastavěná plocha: 120 m2
Obytná plocha: 117 m2

Realizace: LK-Fertigbau GmbH, www.fullwood.de, Foto: Fullwood

                   Další dřevostavby, které jsme navštívili:

perex

 

Dřevostavba s výhledem na krajinu v okolí Domažlic

 

perex

 

Povedená roubenka v severních Čechách

 

 DSC8338

 

Dům z masivních dřevěných panelů

 
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop