Přívětivé bydlení v masivním srubu

Přívětivé bydlení v masivním srubu

Redakce | Pátek, 21. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Na zápraží srubu stojícího na pokraji borového lesa v kraji Karla Hynka Máchy nás vítá sympatická paní Věra. Na zahradě běhají děti, další přijíždějí k domu na kolech, uvnitř domu se mihnou dospělí – vypadá to, že je tady poměrně velký provoz. Podíváme se na to, jak to srub zvládá.


Romantické bydlení ve srubu

Pořád je tady opravdu dost lidí, rodiny našich dcer, sousedi, návštěvy... jenom vnuků tady pobývá střídavě pět až šest. Pro děti je to romantické bydlení; když babička bydlí ve srubu a ne v normálním domě, připadají si prý trochu jako Indiáni.

Dům jsme museli ale na větší provoz připravit a příslušně zařídit. Především jsme v celém přízemí položili dlažbu s nejvyšší odolností vůči otěru. Vzhledem k množství lidí, kteří neustále chodí dovnitř a ven, to byla dobrá volba.

Srub nám postavila firma Haniš srubové domy s.r.o., manžel pak leccos dodělával – třeba vnitřní příčky, podlahy, palubkové obklady. Právě podkroví bylo potřeba svépomocí pořádně vyladit – borovicové a smrkové obklady stěn tam navazují tón v tónu na masivní smrkové podlahy.

Tím se nám podařilo dosáhnout našeho záměru – teple působícího a barevně vyrovnaného interiéru, který jsme chtěli ponechat maximálně uvolněný, kde vynikne jen pár pohodlných křesel a pohovek. Toho využíváme u zaskleného jižního štítu, kde se příjemně lenoší v křeslech pod siluetami dravců.

Obtisky jsme museli na okna nalepit hned po nastěhování, protože ve velkých skleněných plochách se odráží protější les s nebem a stávalo se, že ptáci vráželi do skel. Teď už se to neděje.

TIP na článek: CENA TYPOVÉHO PROJEKTU STEJNÉHO SRUBU

masivni-srub-stit-srubu

obr.: Před jižním štítem na sebe plynule navazují velkorysá terasa a skalka. Foto: Jana Lásková


Velkorysé zasklení jižního štítu, pohled do lesa a pohodlná křesla – to jsou kulisy pro dokonalou relaxaci.


masivni-srub-proskleni

obr.: Velkorysé zasklení jižního štítu, pohled do lesa a pohodlná křesla – to jsou kulisy pro dokonalou relaxaci. Foto: Jana Lásková


Vychytávky z interiéru srubu

Protože jsme chtěli, aby trámy uvnitř domu působily co nejpřirozenějším dojmem, ošetřili jsme je bezbarvou tenkovrstvou lazurou, která nepotlačuje strukturu dřeva a ponechává mu maximálně přírodní vzhled. Jak si dům stále ještě „sedá“, nepravidelně se rozšiřují některé spáry. Většinou to nevadí, ale někde jsme zkusili spáry překrýt konopnými lany. Docela to vyšlo, stěna se elegantně začistila a vznikl originální a barevně decentní prvek.

Krb, kterému říkáme Golem, protože nám ho svým vzhledem připomíná, dokonale vytopí celý dům. Elektrický kotlík schovaný v přízemí ve stěně za krbem ohřívá vodu a podlahové topení v celém přízemí. Původně jsme plánovali navíc i přímotopy, ale brzy se ukázalo, že nejsou třeba. Teplo z krbu stoupá do podkroví pouze otevřených schodištěm a otevřenou galerií nad kuchyní – a úplně to stačí. Pokud nejsme chvíli v zimě doma, dlažbu temperuje podlahové topení.

Příjemně zastíněnou ložnici v přízemí jsme rozdělili lehkou příčkou, takže za ní vznikla malá šatna. Do příčky je navíc vsazena skříň a knihovna; obě do ložnice zasahují asi jen deseti centimetry hloubky, zatímco většina jejich objemu je v šatně.

To v ložnici vypadá lépe, opticky ji nezatěžují velké kusy nábytku. Celkově vzato si nemohu ve srubu vynachválit nábytek z IKEA – postele, skříňky, koupelnový nábytek, křesla, doplňky, to všechno masivní stěny srubu odlehčuje a dobře doplňuje.

TIP: Další realizace masivních dřevostaveb od stejného dodavatele

masivni-srub-vchod

obr.: Zadní vchod do dřevníku a zásoba paliva; v malém domečku vlevo se skrývá vrt na vodu. Foto: Jana Lásková

masivni-srub-schodiste

obr.: Schodiště se sesedá, prkýnko z pod něj už se brzy vytáhne... Foto: Jana Lásková

masivni-srub-kamna

obr.: Krb golem vyhřívá celý dům a je společenským centrem přízemí. Když se roztopí sedí se kolem něj dobře lidem i kočkám. Foto: Jana Lásková

masivni-srub-interier

obr.: Ložnice v přízemí: skříň a knihovna vsazené do tenké příčky, za závěsem už je šatna. Foto: Jana Lásková


Zajímavosti kolem srubu

Na jedné straně domu jsme chtěli malé zádveří, ale nevypadalo to dobře – dům by byl jakoby „vykousnutý". Proto se střecha na této straně protáhla a pod ní se vešlo otevřené garážové stání, ze kterého je vchod do uzavřeného zádveří s dílnou a dále do dřevníku.

Okapové svody nám připadaly moc hřmotné, narušovaly by siluetu domu. Proto jsme místo vertikálních svodů zvolili řetězy, po kterých voda stéká do trativodů. Řetězy jako nápaditý prvek průčelí odlehčují a zejména v zimě, když se obalí ledem, vypadají nádherně.

Pokud jde o střešní krytinu, vybrali jsme betonové těžké černé tašky. Jejich hmotnost napomáhá rychlejšímu sesedání a usazování celého domu. Jak jste viděli uvnitř, i schody ještě sesedají a na jedné straně stojí na dřevěném kuchyňském prkýnku, které brzy odstraníme.

Okapový systém ze švédské oceli s povrchovou úpravou z černého HB polyesteru barevně navazuje na střechu. Radost mi dělá skalka před domem; velké kameny na ní pocházejí z nedalekého znělcového lomu. Vysoká terasa nad skalkou je prakticky využitá: z obou boků má dvířka s poměrně velkým prostorem na nářadí.

Vejdou se tam nejen konve a motyčky, ale zajede tam i kolečko. Proto se obejdeme bez kůlny nebo zahradního domku, zbytek věcí se vejde do dřevníku v domě. Zahrada tak může být volná, nezastavěná, trávník a záhony narušuje jenom vestavěný bazén.

Vodu máme z vlastního vrtu, dokonce v kojenecké kvalitě. Zajímavé je, že celých 60 metrů vrtu vede samým pískem, nahoře je jenom asi půl metru zeminy. Ve srubu se bydlí krásně – v zimě je útulno u hořícího krbu, v létě svěží vzduch a chládek, dokonce i v tropických dnech.

Srub stojí na plném slunci, z jihu jej nestíní žádné zastřešené zápraží. Ale masivní dřevo si s horkem poradí, efektivně je absorbuje a uvnitř zůstává velmi příjemně.

masivni-srub

Foto: Jana Lásková

masinvi-srub-jidelni-stul

obr.: Oběd nebo kávu si lze podle chuti dát vedle v jídelním koutě anebo na prosluněné terase před domem... Foto: Jana Lásková

srubova-kulatina

obr.: Dřevo stále pracuje, vysychá a praská, na kvalitě srubu to však neubírá. Foto: Jana Lásková

masivni-srub-okapy-svody

obr.: Řetězy svádějí dešťovou vodu do trativodu. Foto: Jana Lásková


Technické parametry

 • Realizace: HANIŠ srubové domy s.r.o.
 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Stavební systém: srub
 • Krov: dřevěný
 • Střešní krytina: betonové tašky
 • Okna: dřevěná
 • Zasklení: dvojité
 • Podlahová krytina: přízemí dlažba a a dřevěná podlaha (borovice), podkroví dřevěná podlaha – smrk.
 • Vytápění: krb + podlahové topení v přízemí
 • Pozemek: 1 500 m2
 • Zastavěná plocha: 132 m2
 • Podlahová plocha: 179 m2

masivni-srub-pudorys-1NP

masivni-srub-pudorys-2NP

Autorka článku a vizualizace půdorysů: Alena Gembalová

SaR 2-2011

mail-ico-poptavka

Líbí se vám dřevostavby a zajímalo by vás k nim více informací? Zašlete nám dotaz!

Zaslat přímý dotaz


Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop