Tisk
S horami na dohled

S horami na dohled

DAS | Středa, 31. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Stavba na okraji malebné obce pod svahy Bílých Karpat na první pohled připomene klasický moderní zděný dům. Pod fasádou ze silikátových omítek a vláknocementových desek se však skrývá sendvičová konstrukce dřevostavby. Díky tomu byla hrubá stavba domu hotová už za tři měsíce od zahájení a dům nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Majitelé si chválí také nízké náklady na provoz.

 

Pokud tuto úvahu trochu zjednodušíme, mají architekti a projektanti dvě základní možnosti, jak celkový koncept dřevostavby realizovat. Na jednom konci stojí dřevěný dům, který dřevo jako hlavní materiál přiznává i na fasádě a v interiéru, výsledkem druhého postupu může být dům, jehož estetika se na pohled nijak neliší od zděných staveb. Majitelé moderní dřevostavby v malebném kraji pod jedním z nejkrásnějších českých pohoří se rozhodli pro druhou variantu. Důvodem byl hlavně požadavek na co nejmenší údržbu. „Oba jsme pracovně velmi vytížení a nechceme trávit další čas průběžnou údržbou dřevěné fasády. Proto jsme zvolili tradiční vzhled omítaného domu,“ uvádí majitel domu Vladimír.

Vnitřní souznění s místem a krajinou

Rozhodnutí, zda postavit dřevostavbu, nebo zděný dům bylo jednoduché. „Ve vesnici máme firmu na výrobu nábytku, kde pracujeme mimo jiné s masivním dřevem. Ke dřevu máme vztah, navíc před několik lety si dřevostavbu postavila i moje sestra a je s ní maximálně spokojená. Volba dřevostavby pro nás proto byla docela rychlá,“ popisuje Vladimír.

Dřevostavba Haas Fertigbau 04

 

Celkově jsou majitelé domu pěkným příkladem na Slovácku ještě poměrně častého osobního souznění s místem a okolní krajinou. Oba manželé se ve vesnici narodili i prožili dětství a Vladimírova rodina zde již ve čtvrté generaci podniká. Když se tedy naskytla možnost koupě poměrně rozlehlého pozemku na kraji obce, nebylo co řešit.

O návrh domu se postaral příbuzný – architekt. Majitelé si přáli moderní dům a toto přání se jim dokonale splnilo. Architekt jim nejen navrhl dům s dispozicemi přesně podle jejich požadavků, ale postaral se také o všechnu potřebnou administrativu. Drobnou komplikací do začátku byly pouze zemní práce, dům stojí na navážce a nákladní Tatra se zde s plnou korbou hlíny otočila více než třistakrát. Docela jednoduchá byla také volba dodavatele: „Nechali jsme si vypracovat cenovou nabídku od několika dodavatelů, nakonec jsme se ale rozhodli celkem rychle.“

Moderní dřevostavba Haas Fertigbau

 

Dodavatel realizoval jen hrubou stavbu, o vše ostatní se pak postarala rodinná firma a místní řemeslníci. Výroba panelů v závodě dodavatele trvala zhruba měsíc a půl, hotová hrubá stavba stála za další tři měsíce. Jedinou komplikací při stavbě byl krb, na který místní stavební úřad a hasiči hleděli trochu s nedůvěrou. Vše se ale nakonec k plné spokojenosti všech vyřešilo.

K vytápění většinou stačí slunce a dřevo

Dům vytápí krb na dřevo, s ohřevem vody pomáhá také termický solární systém s kvalitními vakuovými kolektory na střeše. V záloze je ještě elektrokotel, ten však majitelé podle svých slov spustili během roku jen asi pětkrát.

Dřevostavba Haas Fertigbau - interiér

 

V domě chybí aktivní větrací systém s rekuperací tepla. „Už jsme měli tak napnutý rozpočet, že jsme aktivní větrání vypustili, i když vím, že je velmi užitečné. Ale vůbec nám nechybí a nevnímám v tomto směru žádné nepohodlí,“ vysvětluje Vladimír. Méně techniky zkrátka znamená i menší pravděpodobnost možných poruch. I z tohoto důvodu zde nejsou žádné prvky inteligentní domácnosti a veškeré technické zařízení domu projektant redukoval na základní ale dobře fungující minimum.

Dům s nízkými náklady na provoz

Celkově jsou majitelé s domem velmi spokojeni, dům má nízké náklady na vytápění a v létě se nepřehřívá. Roční náklady na elektřinu činí podle majitelů cca 11 000 Kč. Provoz domu dále zlevňuje možnost vytápění vlastním dřevem.

Dřevostavba kuchyňDřevostavba schodiště v interiéruDřevostavba Haas Fertigbau 11

Jediné, na co si majitelka trochu stěžuje, je velikost obytné plochy patrového domu a s ní spojené vyšší časové nároky na úklid. Je to však daň za dvojgaráž, kterou si majitelé přáli. Přízemní bungalov s dvojgaráží by byl pro tvar pozemku příliš rozlehlý. Zbývá také dokončit zahradu a příjemně rozlehlý pozemek snad brzy zaplní ovocné stromy. Dům pak dobře zapadne do okolní podbělokarpatské krajiny.

Technické parametry domu:

Zastavěná plocha: 156,41 m2
Užitná plocha: 228,20 m2
Spodní stavba: monolitické základové pasy, betonová podkladní deska, tepelná izolace z expandovaného polystyrenu
Konstrukční systém: dřevěné panely
Tepelná izolace: zateplení stropu nad patrem – foukaná izolace, 280 mm
Fasáda: silikátová omítka, cementovláknité desky
Střešní krytina: betonová taška Bramac Alpská classic standard
Okna: plastová, šestikomorový profil, izolační trojsklo
Teplo: krbová vložka, elektrokotel, termický solární systém pro ohřev vody, tepelný akumulační zásobník s bojlerem
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokartonový obklad, dřevotřísková deska V20 13 mm, nosná dřevěná konstrukce tl. 200 mm vyplněná tepelnou izolací, dřevotřísková deska V100 tl. 13 mm, zateplovací kontaktní systém z polystyrenu EPS 70 F
Celková tloušťka stěny: 34,3 cm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,14 W/m2K
Projekt: Ing. arch Štěpán Koníček
Realizace: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o., 2015 (pouze hrubá stavba)

Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop