Tisk
Cesty nejen toulavý

Cesty nejen toulavý

Helena Petáková | Úterý, 06. září 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na konci jedné z nich (téměř na konci, práce je stále dost) je ranč s výhledem na Bezděz.

 

Původně tady byl statek s několika objekty. Přesněji na rozloze dva a půl hektaru zabíraly čtyři chlévy pro krávy a prasata 3 000 m2. Po revoluci to jejich chovatelé vzdali a asi patnáct let byl pozemek opuštěný, než jsme ho objevili na internetu. A pak prošel metr po metru našima rukama. Dřívější hospodáři tady totiž zahrabali, co mohli – pneumatiky, skleněné lahvičky od vakcín… Vše jsme postupně museli vykopat a zlikvidovat.

Místo srubu roubenka

S přítelkyní jsme oba vlastnili koně a potřebovali jsme pro ně velký pozemek. Zároveň jsme věděli, že pro společné bydlení si chceme postavit dřevěný dům. Snili jsme o srubu. Jenže úřednici z odboru životního prostředí jsme nepřesvědčili ani argumentem, že jsme pro stavbu srubu právě hledali pozemek, který není v chráněné krajinné oblasti. Dozvěděli jsme se, že sruby patří do Ruska. A tak jsme přemýšleli, jak to udělat, aby nám dům schválili, a přitom jsme nemuseli příliš ustoupit od naší představy.

Nakonec jsme si nechali postavit atypickou celodřevěnou roubenku. Nemá zdi, takže jakoby to srub byl, ale z hraněných trámů a se spoji na rybinu. Půdorys jsme zvolili ve tvaru kříže, dům má terasy a balkony, také větší přesahy střech nejsou pro roubenky typické – při dešti se nestane, že by voda kápla na dřevěnou stěnu. Nechali jsme se samozřejmě inspirovat různými projekty, ale výsledek je náš a projektant nám návrh jen narýsoval.

Na hrubé stavbě jsme se domluvili se stavitelem Radimem Jandou, který je ve zdejším kraji známý svou kvalitní prací a přímým jednáním. Loni ji firma dokončila, přes zimu jsem svépomocí dokončil vnitřky a v lednu jsme se už stěhovali.

09 DSC2066

 

 Ne jeden, ale rovnou tři

Obytná roubenka ale přišla na řadu až jako poslední, dlouhý čas jsme bydleli v montovaném domku, protože nejdřív jsme potřebovali ustájit koně. Chováme westernové koně plemene appallosa, jsou to nižší a kratší indiánské koně, které se výborně hodí k projížďkám přírodou. Zrovna teď jsme se tři dny toulali v okolí Bezdězu a Máchova jezera. Bývalý vojenský prostor s borovými lesy a pískovými cestami také poskytuje krásné prostředí pro jízdu na koni. Nebo naložíme koně do vozu a navštívíme ranče svých přátel, což nám oni samozřejmě zase oplatí, a tak společně cestujeme různě po republice. Tento odpočinek máme rádi – když se sejde dobrá parta, někdy i muzikanti, je to nádherné!

15 DSC 1380

 

Po koních získali ubytování hosté

Dlouho jsme čekali na stavební povolení k hlavnímu domu a také peníze se sešly nejprve na menší roubenku, která slouží k posezení s přáteli a pro příležitostné přespání. Je to taková rodinná hospůdka stavěná na hrubo z mokrého smrku, osekávaného sekyrou a opracovaného pořízem, jak se stavělo dřív. Roubenka tak získala pěknou stylovou patinu, ale doma bych takové stěny nechtěl, už kvůli úklidu. Obytný dům je hoblovaný a vnitřek lakovaný, aby se dal dobře utírat prach.

Ze suchého i mokrého dřeva

Od ledna tedy bydlíme v novém domě. Měli jsme štěstí, že stavitel Janda měl k dispozici dva roky vyschlé borové dřevo. Za rok roubenka sice trochu vypraskala, ale sedla si asi jen o sedm centimetrů, protože vysušené dřevo se skoro nehne. Například spárování a obložky jsme mohli dělat hned při hrubé stavbě. Pokud dům ještě bude sedat, vnější lichoběžníková lišta jenom částečně vyjede ven a nátěr nerovnosti schová.  
Zato smrk na hospůdku byl vytěžen z lesa v zimě před stavbou. Tato menší roubenka si za dva roky sedla o třináct centimetrů. Trámy také pěkně vypraskaly, některé se zkroutily, někde ještě nedosedly, už jsme je srovnávali broušením. Dřevo necháme ještě jednu zimu přirozeně pracovat, pak teprve začneme lištovat, dorovnávat otvory a vytmelovat spáry, kde profukuje.
Mokré dřevo také jinak přijímá nátěry. Vhodné jsou lazurové barvy, které se dobře vsáknou. Tak zvané finské barvy se na mokrém dřevu mohou začít loupat, protože se nedostanou pod povrch dostatečně hluboko. Brousit celý dům a nátěr opravovat, to bych opravdu dělat nechtěl. Zato na závěrečný nátěr jsou finské barvy dobré, na ten je ale ještě čas.

16 DSC2006

 

Tři stromy na celou zimu

K vytápění nám zatím stačí stromy ze sadu, kde občas nějaký uschne. V obytné roubence jsme si nechali udělat silnou vrstvu nadkrokevní izolace, takže přes trámy neprocházejí tepelné mosty a krbem s výměníkem pohodlně vytopíme celý dům. Rezervní elektrické vytápění téměř nepotřebujeme.

Ve starodávných roubenkách to měli naši předkové obráceně. Tepelné mosty vytvářely spáry ze slámy a jílu, současnému polypropylenu, který používá k izolaci také stavitel Janda, by konkurovat nemohly. Dřevo je opravdu velký izolant, ale při dvacetistupňovém mrazu čtvrtmetrové trámy nestačí. Když mrzlo a na domě byla jinovatka, poznali jsme, jak trámy ve srovnání s polypropylenovou izolací propouštějí teplo. Stěna v místě izolace byla uvnitř teplejší než dřevo.

Místnost ze dřeva se ale rychle vytopí. Také v naší hospůdce stačí přihodit dvě polínka do kamen a ani se tam nedá vydržet! Vytopíme jimi hlavní místnost i podkroví, kde spává až deset lidí.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop