Časopis DŘEVO&stavby 3/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Dřevostavba se třemi P(é) byla postavena za měsíc

Dřevostavba se třemi P(é) byla postavena za měsíc

Dana Jakoubková | Pátek, 02. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Seznamte se s vítěznou dřevostavbou třetího semifinálového kola soutěže Dřevostavba roku! Jedná se o montovanou dřevostavbu, jejíž jednotlivé díly – panely jsou vyrobeny v továrně a kompletují se až na staveništi. Vyjma základové desky tak odpadají mokré procesy a stavba je díky tomu jednodušší a rychlejší. Své majitele však přesvědčila především vnitřní dispozicí.

 DSC1041

Před výhledem z tohoto pozemku není kam utéct. Dům je vystředěn do prstence podhůří Hrubého Jeseníku, a k tomu poslední ve svažité zástavbě obce usazené nad údolím řeky Opavy. Jako pasivní dřevostavba logicky nemá v severní fasádě „koukací" okna, ale zato má výhled na kopce i z garáže. A kdyby si David s Evou vylezli za komín, dohlédli by až na děda Praděda. Ostatně právě i pro pohodlné stárnutí si tento dům zvolili. Možná si řeknete: kdo by chtěl v důchodu lézt po schodech do patra. Ale nepředbíhejte. Tenhle dům totiž nabízí mnohem více, než je možné zvenčí dovodit.

 DSC1081-Pano

Typový projekt připravený k úpravám

„Základní parametry dal domu typový projekt Dragon 130 EVO," vzpomíná David. „Hodně se nám líbila vnitřní dispozice, která umožňuje na stáří využívat jenom přízemí, kde je kuchyně oddělená od obýváku, jeden samostatný pokoj a koupelna se záchodem. Pěkné je i řešení úložných prostor formou vestavěných skříní, a to nejen v ložnicích, ale i v koupelně. Pod střechou dokonce zbylo i dost místa na půdu, kam se dají uložit sezónní věci. V drobnostech pak bylo možno projekt individuálně upravit. Například jsme chtěli výplně dveří se skrytými panty nebo u kamen výkon do vody místo do vzduchu, aby se dům při topení zevnitř nepřehříval. Ale využíváme je jenom sporadicky, tak na pět procent. Spíš je vnímáme jako záložní zdroj, kdyby třeba v zimě došlo k výpadku elektřiny."

 DSC1157

Se zelenou k úsporám

Konstrukce byla navržena jako difuzně otevřená, finálové provedení si ale majitelé mohli vybrat. Zvolili tedy plášť domu ze sádrovláknitých desek s minerální izolací, který se jevil jako dobrý s ohledem na statiku, tepelnou jímavost i zvukovou neprůzvučnost. "I co do komfortu bydlení a z hlediska energetické úspornosti díky řízenému větrání s rekuperací tepla se nám tato volba jevila jako nejvhodnější," hodnotí majitel. "Dům spadá do kategorie energetické náročnosti A – velmi úsporná. Mohli jsme tak získat státní dotaci čtyři sta tisíc korun z programu Zelená úsporám. Rychlost výstavby pak byla pro nás jedním z rozhodujících parametrů. Pominu-li tři týdny na základovou desku, byla dřevostavba na klíč postavena za jediný měsíc."

A co znamenají ona tři P(é) z titulku? Překvapivě promyšlený "panelák"! Panelákem teď nemyslíme stavby pro hromadné bydlení z husákovské éry, ale panelovou dřevostavbu, o jejíchž výhodách jsme se mohli na této návštěvě přesvědčit...

 DSC1209-HDR DSC1232


Prohlédněte si všechny fotky tohoto domu, půdorysy a technické parametry

 

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop