Dana D. Daňková | Středa, 21. prosinec 2016 |

Roubenka byla pro Oldřicha vysněným domem už od doby, co se, jak říká, začal pracovně toulat po lesích. A protože mu „toulání" vydrželo dosud a v lese tráví mnoho času, stal se les vlastně jeho druhým domovem. A roubený dům je přece malý kousek lesa...
Při prvním pohledu na Oldřichův dům vnímáte především prostor — čtyři tisíce metrů čtverečních volnosti a klidu. „Chtěl jsem velký pozemek, aby nám to tady nemohl nikdo zastavět, protože to se často stává...," začíná vyprávět svůj příběh Oldřich. „A pak jsme si sedli, namalovali, co bude v přízemí a co v podkroví. V našem návrhu měl dům nejdříve 8 × 10, pak 8 × 12 metrů, ale přízemí se nám zdálo malé, takže nakonec jsou rozměry 10 × 15 metrů." V přízemí je velký obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem a dále pracovna, koupelna, malá spíž a kotelna. Měla zde být ještě ložnice, ale pro tu manželé nakonec vyčlenili jeden pokoj v patře.
U stavby roubenky není nad důkladné založení stavby
„Když jsme začali kopat základy, narazili jsme na fylit, podle hydrogeololožky nejtvrdší horninu, která se u nás vyskytuje. Tudíž je dům nepodsklepený, protože skála je hned pod povrchem, hloubení sklepa by bylo příliš drahé. Máme tedy jen malý sklípek na zahradě. Terénní práce byly celkově velmi náročné, pozemek se hned od domu prudce svažoval, část jsme dorovnali naší vlastní zeminou, a pak navezli ještě téměř tři sta tater, ale potřebovali bychom ještě víc."
Vybral, vytěžil, převezl a nařezal. Roubenka s láskou stavěná
Dřevo na stavbu domu je místní, Oldřich ho sám vybral, vytěžil, převezl a nařezal. Pochází z kopce, na který od domu vidí. Roubenka je ze smrkového dřeva, jen nosné sloupy jsou modřínové, dveře borové a dvířka kuchyňské linky dubová. „Linku, dveře a obložky v podkroví máme ručně natírané. Část natírali truhláři, část jsme dělali sami. Na nátěr nábytku a dveří, stejně jako celé roubenky, jsme použili německé barvy na bázi přírodních olejů s dvojitým UV filtrem, takže dřevo si drží svůj vzhled, netmavne. Zpočátku se mi zdály drahé, ale protože nátěr velmi dobře kryje, nebyla nakonec spotřeba příliš velká.
Uvnitř máme bezbarvý, venku jsme použili hnědý v odstínu cedru. Olej se vsákne do dřeva a ani voda ze sprchy mu nevadí. Současně ale dřevo není uzavřené a dýchá." Dům z masivu je živý organismus, někdy až moc... Konstrukce domu je roubená, podlahy a podkroví jsou z ekopanelů vyrobených na míru podle přání investora. Firmy postavily jen hrubou stavbu, jednotlivé řemeslníky si manželé najímali a koordinovali sami. „Já jsem nechtěl roubenku jako stavebnici, všechno je na ní příliš přesné... Například tu mám prkna koupená už hotová, ofrézovaná, i prkna přírodní, a rozdíl je v opracování i ve výsledku po natření.
Dům je postaven ze syrového dřeva, trámy vybírali tesaři přímo na místě a sestavovali tak, aby co nejlépe zapadaly do celku. Rohy jsou vázané opravdu podle starých postupů na rybiny. Ty jsou vyřezávané ručně, mají tři úhly, není tam jediný hřebík ani vrut. Trámy mají 15 metrů na délku a některé se nám podařilo sehnat v plné délce. Ovšem v té délce by se mohly v konstrukci při působení tlaku nebo vlhkosti vyboulit, v rozích je tedy pohybová vůle, aby mohly klouzat ven nebo dovnitř. Mezi trámy je konopná vata, konopí je sice dražší, ale reaguje na pohyb dřeva, takže i když se stlačí, po uvolnění zase nabude na objemu. Dům je na šroubech, a jak sedá, je nutné ho postupně spouštět. Když jsem šrouby povoloval, zpočátku jsem cítil, jak se pohnul. A ozývaly se opravdu velké rány. Poprvé jsem utekl ven, nevěřil jsem, že to je v pořádku!"
Technické parametry:
Zastavěná plocha: 149 m2
Užitná plocha: 260 m2
Spodní stavba: betonové pasy, základová deska
Stavební systém: roubení vyplněné konopnou izolací, v patře sendvičová stěna, vnitřní příčky pórobeton, v patře Ekopanely
Vnitřní příčky: pórobeton
Střešní krytina: betonová Bramac Tegalit
Okna: dřevěná, dvojsklo
Podlahy: plovoucí — dub
Teplo: ústřední, pyrokotel Verner, podlahové + deskové
Celková tloušťka stěny: 250 mm + sendvič
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,37 W/m2K
Projekt: Ing. Pavel Šejna, 2012
Realizace: svépomocí, 2013—2015
Další fotografie a půdorysy tohoto domu najdete v soutěži Dřevostavba roku, které se tento dům zúčastnil.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Typový projekt dřevostavby vyměnili za vlastní projekt domu
Bydlet kvalitně, ale jednoduše, nepřekročit své finanční možnosti, ale dopřát si velkorysost. To byl rámec, který udal tón návrhu, realizaci i konečnému výsledku dřevostavby…
-
Malou a útulnou roubenku v horách si podle vlastního nákresu dokončili svépomocí
Ne, opravdu jsme se nespletli a samozřejmě víme, že Rumcajs patří do úplně jiného regionu. Když jsme si ale plánovali cestu do malé útulné roubenky, kterou obývá Michaela s manželem…
-
Dům z lepeného vysušeného dřeva si za týden postavili jako stavebnici
Za svůj život se většina lidí přestěhuje hned několikrát – jak postupují po jednotlivých stupíncích od osamostatnění se od rodičů přes založení rodiny až po stáří.…
-
Na odlehlém místě Alpám na dohled se mu podařilo postavit malebný srub
Na Šumavě stojí malebný srub. Na samotě, na jižním úbočí, vysoko nad pastvinami a na hraně lesa. O krásně položenou stavbu i o to, že tohle místo vlastně vstalo z mrtvých a po více…