Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Duší dřevostavby může být její harmonický prostor

Duší dřevostavby může být její harmonický prostor

Dana Jakoubková | Úterý, 30. květen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Majitelé tohoto domu mají v oblibě tradiční norskou architekturu – jednoduchou, útulnou a citlivou k propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem. Přistupovat ke každé stavební zakázce individuálně je proto „na severu" téměř nutností. Do jaké míry je tento koncept přenositelný do poměrů české vesnice, ukazuje zvenčí skromný, zato uvnitř vytříbený dům z Vysočiny.

Jednopodlažní dřevostavba na půdorysu 21,75 × 6,59 metru stojí na okraji obce, kde je většina domů úzkých a dlouhých. Samotné její centrum má unikátní urbanistické řešení, které navozuje příjemnou atmosféru. Pozemek domu sousedí se zámeckým parkem a rybníkem, což ho pasuje na pěkné místo s dostatkem soukromí a propojené s přírodou. Právě charakter obce výrazně ovlivnil vzhled nebo spíše hmotu domu. Tento vstupní parametr se architekti snažili dodržet a navíc se perfektně doplňoval se zamýšlenou dispozicí.

interiér dřevostavby 1
Dřevostavba promyšleně obyčejná

Dům je navržen v podstatě velmi jednoduše. Cílem nebylo hledat originální řešení, ale naopak promyšleně a správně vybalancovat obyčejnost. „Věřím, že ty obyčejné věci dohromady fungují harmonicky a tím vzniká přidaná hodnota, která ale nutně nemusí být patrná na první pohled," komentuje návrh stavby architekt Zbyněk Krulich. „Přemýšleli jsme nad každým detailem, tak aby dával smysl z pohledu rozpočtu, realizace i následného užívání. Myslím, že se nám ve většině případů podařilo díky kooperativnímu přístupu najít řešení, které lze charakterizovat jako přímočarý a promyšlený minimalismus. Pokud obě strany, to znamená investor i architekt, usilují o vzájemný prospěch, lze očekávat vítězství na obou stranách, které často přinese i synergický efekt, kdy prostý součet jedna a jedna je větší než dvě."

schodiště dřevostavby


Dům je krásnou demonstrací toho, jak velkou roli hraje přirozené osvětlení.Všechny místnosti, kromě technické, mají dostatek denního světla a v kombinaci s otevřenou dispozicí je využití světla umělého minimalizováno. To má význam nejen funkční a estetický, ale i psychologický. Umělé světlo totiž může jen těžko nahradit jemné rozdíly atmosféry, kterou přináší do domu běh času od úsvitu do soumraku.

Když architektura ožívá zevnitř

Kvalita dřevostavby nespočívá jen v úzké materiální nutnosti vnitřní formy a řemeslného zpracování. Je přednostně utvářena ze specifických prostorových požadavků a podmínek konstrukce, přičemž v tomto případě je evidentní, že konstrukce je chápána jako prostředek a prostor jako cíl. Ono „prázdno" mezi stěnami zde mysl přímo povznáší a odvádí ji od prosté definice domu jako přístřeší.

techobuz s travou ok
Dřevostavba s perfekcionismem v detailech

Vstupní prostor se šatnou přirozeně dělí dům na tři funkční obytné části. Centrální je obývací pokoj s kuchyní v úzkém propojení s hlavní ložnicí a navazující koupelnou s toaletou. V druhé části je situována koupelna s toaletou pro hosty a schodiště vedoucí do podkroví, které slouží k přespání i jako pracovna. Zvláště pěkné je propojení obytného prostoru s ložnicí. Teprve při otevření posuvných dveří je totiž vidět, že prosklená stěna obýváku navazuje na tu v ložnici. Ze vzdálenějšího úhlu pohledu je to velice působivý prvek. Perfekcionismus v detailu se odráží i v napojení podlahy mezi místnostmi, které je zcela prosté soklů.

Společně s projektem domu byly řešeny i hlavní interiérové prvky. Majitel domu si interiér dovybavil nábytkem velice chytře a vkusně. Celkově vše působí moc dobře a rozvržení respektuje dispozice domu.

„Jsem rád, že se podařilo vytvořit velkoryse působící prostor, kterým se ale zbytečně neplýtvá, což se pozitivně projevilo i v nákladech na výstavbu. To nebyl snadný úkol," dodává k tomu architekt. „Bylo více momentů, kdy mě práce na projektu hodně bavila. Nejlepší pocit jsem měl ale z toho, že šlo všechno bez problémů a hladce podle plánu. Na tom měl zásluhu realizátor stavby, ale i technický dozor, který si investor zajistil.


Komentář architekta:
Zbyněk Krulich

Oceňuji rychlý vhled a pochopení investora pro výhody individuálního návrhu, protože prvotním záměrem byla výstavba katalogového domku. Bylo zajímavé pozorovat, jak se mění jeho pohled na věc v průběhu projektu. Co považuji za netypické, je uvažování investora o materiálech. S myšlenkou, že přirozené opotřebení materiálů přispívá k silnějšímu pocitu domova, se určitě ztotožňuji a je mi velice sympatické, že s tím přišel investor sám. Vybírali jsme tedy materiály, na kterých budou léta používání vidět v tom pozitivním světle.


Komentář redaktorky:
Dana Jakoubková

Jak asi vzniká obraz domu v architektově mysli? Co praktickým úvahám a výpočtům předchází a co následuje? Jak ze stěny, tedy stavebního prvku, který prostor uzavírá, vytvoří architekt obal prostorové myšlenky, která dům formálně zpřítomní? Jak absencí stropu povznese prostor a jak dá prací se světlem prostoru charakter a ten zase domu duši? Musí to být úžasný pocit, dokázat zviklat onu samozřejmost strukturálně-ekonomického racionalismu a stvořit fluidní nadstavbu půdorysu.


  • Technické parametry, další fotografie a půdorysy této dřevostavby najdete v anketě Dřevostavba roku.
  • Pro dřevostavbu, jejíž duší je dostatek harmonického prostoru, můžete hlasovat a zařadit se tak do slosování o tyto nádherné ceny.
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop